Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'de hangi özelliğin olmasını istersiniz?

Yanıtların altındaki yorumlara da puan sistemi getirilebilir.
  • Paylaş
İnploidi yeni yeni tanımaya çalışıyorum fakat, soru cevap formatını bozacak aşırı eklentilere ihtiyaç olduğunu sanmıyorum. Buradaki paylaşımlar asla facebook gibi olmamalıdır. Soru cevap niteliğindeki kültürel bilgi alışverişi, diğer sosyal paylaşım sitelerine göre çok daha fazla yararlı diye düşünüyorum. Esasen beir gün insanlar geç farketseler bile, gerçek ihtiyaçlarının bu olduğunu göreceklerdir. İnploidi bu çalışmasından v hizmetinden dolayı tebrik ediyorum.
  • Paylaş
Soru sorarken resim ekleme özelliği varmı?
  • Paylaş
Bibliyografya tag özelliği eklenebilir. Kısaca "Bibtag" veya "Bkz." gibi bir kısaltma veya thenounproject.com adresinden bir icon bulunabilir.

Yani bir cevap verilirken hangi kaynağa dayanarak verildiğine dair "tag" benzeri linkler. İsim taglemek gibi (Örnek; Balık (@balik1) ) kaynak taglemek.

Mesela biri cevap yazdı diyelim. Cevabın hemen altında şöyle bir ibare olduğunu düşünün "Bu cevap için 4 kaynak belirtildi" gibi. Bu ibareye tıkladığınızda bir liste açılacak ve listede ilgili kaynaklar dizilecek. Tabi kaynak diyince aklınıza sadece kitap gelmesin bu bir konferans, tv program söyleşileri vb. şeylerde olabilir.
Sitede kaynak isimleri yoğunlaştıkça en çok yararlanılan kaynak listesi gibi bir liste çıkabilir ortaya. Bu aslında süper bişey şayet bir konuda uzman olan şahısların hangi kaynaklara yoğunlaştığına da açıklık getiriyor.

Kaynaklar taglendikçe, yoğunlaşan bağlantılardan otomatik olarak trend kaynak listesi çıkarılabilirse sanırım daha önce yapılmamış bişey yapmış olursunuz. Bunun sonucunda okunmaya değer bir kaynak listesi ortaya çıkabilir (Yani en çok satılan değil en çok içeriğine başvurulan kaynakları ön plana almak) . Kaldıki buna kitap satışı yapan sitelerde sponspor edilebilir. Ucu açık bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta burda bir bilgi alış verişi yapıyoruz bazen insan soruyor "nerden öğrenmiş bunları" diye.Sanırım bu özellik wikipedia'da bile yok, yani kaynak düz bibliografya listesi ve bağlantısı veriyorlar. Geleneksel akademik liste şeklinde. Halbuki bir bilgi varsa onun muhtemel kaynakları olup bu kaynaklarının kendi aralarında da bir değer dinamiği vardır. Böylece bilginin dayanağına dair işaret sunmakla birlikte cevapları daha kaliteli hale getirmiş oluruz.
İnploid için özellik önerim bu şekilde.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

768 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları