Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid içerisinde yazılan yazılar olduğu gibi yayınlanıyor, herhangi bir filtreleme ihtiyacı yok mu? Kötü içerikli yazılar yayınlandığında müdahale süreci ne kadar sürüyor?

Moderasyon sistemimiz soru yayınlandığı anda işlemeye başlıyor. Online olan moderatör kim ise sistem ona soru ile ilgili bilgiyi dönüyor. Filtreleme elbette ki oluyor. Özellikle kullanıcı şikayeti olursa o tüm adminlere anında düşüyor ve gerekli işlemler yapılıyor. Genel olarak sorulara ve bu tarz şikayetlere müdahale ilk yarım saat içerisinde yapılır. Buna ek olarak ısrarla aynı davranışı gösteren ve sürekli sistemi yanıltmaya veya kendi reklamını yapmaya yönelik yanıt, soru, düzenleme, vb. işlem yapan kullanıcılar uyarılıyor ve yine devam ederse IP adresi ve hesabı bloklanabiliyor.

Buna ek olarak moderasyon sistemimiz şu an kapalı çalışıyor. Uzun zamandır fırsat bulamadık ama çok yakında bunu genele açıyoruz ve sistemde güvenilirliği belirli seviyede olan kullanıcılar da moderasyona otomatik olarak dahil edilecek (kendileri de isterse). Bu noktadan itibaren moderasyon yapısı çok daha hızlı olacaktır diye düşünüyorum.

Arka planda çalışan algoritma sayesinde moderasyon işlemlerinde %99'a varan başarı oranları yakalıyoruz. Ayrıntılarını veremeyeceğim bu algoritma neredeyse tüm parametreleri işleyerek hem online moderatörleri hem de yanıt, soru, vb. üzerinde değişikliğe uğrayan/uğratan her noktayı işleyerek devamlı en doğru ve en iyi sonucu yakalamaya çalışıyor. Moderatörlerin performansını da hesaplayarak performansı düşük olana daha az işlem gönderiyor ve hatta zamanla hiç göndermemeye başlıyor. Topluluk Moderasyonu diye adlandırdığımız bu yeni sistemi dünyada ilk deneyen platformuz. Sonuçlarını ilerleyen zamanda sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.
  • Paylaş
Buna kullanıcılar da anında müdahale ediyor, böylesine interaktif bir sitede kötü yayınlar ancak moderatörlerin ikisi ya da üçü birden (pardon Burhan Çetinkaya (@Burhan) ) :) tatile gittiklerinde ya da iş seyahatinde olduklarında bir güne kadar yayında kalabiliyorlar. Bence İnploid, moderasyonu da yavaş yavaş kullanıcılarına yükleyebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

638 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt