Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid içinde gerçek kimliğini kullanmayan ancak çokça takipçisi olduğu halde hiç kimseyi takip etmeyen user kafası nedir?

a. takibe layık değilsiniz. b. bu sitede takipçi özelliğide mi var. c. takip edeceğimde sevgilim cozluyor. d. bilemedim şimdi e. saaağane olm yaaa.Düzenle
Havan batsın dediklerimiz :)

Aslında o kadar da katı olmamalıyız. Sonuçta inploid mesleki bilgi paylaşım platformu olarak yola çıktı, yani sosyal paylaşım sitesi olarak değil. Meslek erbabı bazı kişiler espri yoksunu, sanal sosyalliği sevmeyen, geyikten hoşlanmayan, sanal arkadaşlıklara değer vermeyen kişiler olabilirler. Bunda yadırganacak bir durum yok. Bahsi geçen kişiler mesleki bilgilerini paylaşıyorlar mı? Sanırım yanıt "evet " olacak. O zaman problem yok, sitenin geyikçilere ihtiyacı olduğu gibi ciddi ciddi mesleki bilgilerini paylaşanlara da ihtiyacı var. Biz geyik yapıyoruz da mesleki bilgilerimizi gayrı ciddi paylaşıyoruz anlamında demiyorum. Tabii ki bizler de mesleki bilgilerimizi gerekli ciddiyetle paylaşıyoruz ama yanı sıra geyik de sevdiğimizden diğer yanıtlarımız biraz daha sosyal oluyor. Bence İnternet iletişiminin en önemli avantajı zaten herkesin olduğu değil de olmak istediği kişi olarak da sosyalleşebilmesi, kendini temsil edebilmesi.

Zaten çok rağbet görüp az takip etme olayı bu platformda yeni de değil. Başından bu yana tüm kullanıcılarda olan bir anomaliydi hatta ben bu durumu defalarca göt kalkma durumu olarak değerlendirdim. Neyse ciddiyet ya da geyik bir yana artık İnternet sosyalliğinin ilk nezaket kuralı takip edenleri takip etme olmuştur. Bu tür kişilerin sadece kibar olmadığından bahsedebiliriz.

Diğer bir konu aslında beğeni konusu, sitenin kullanıcılarının çoğu beğeni konusunda oldukça cimri davranıyor. Şimdi fikirlerini beğendiğim ya da tanımadığım biri bir soruya yanıt veriyor. Diyelim soruda bir bilgi istenmiş, bilgi beni aslında ilgilendirmiyor ama arkadaş da araştırmış, düşünmüş, zahmet etmiş ve bilgiyi yazmış. Daha akıllı bir sitenin oluşmasına katkıda bulunmuş. Bence böyle bir yanıt beğeniyi hak ediyor. Mesela "Evde bukalemun nasıl yetiştirilir?" gibi bir soruya arkadaş bukalemunların yaşama alanları ve şartlarını araştırıp yazmış. Tabii hayatta evde bukalemun bakmayacağım ama o yanıta beğenimi veririm. Beğeniler insanları motive eden şeyler, iyi bir şey yapmış olanı motive etmek gerekli. Ya da birisi gelmiş ve sevdiği parçayı paylaşmış. Parçayı sevip sevmememin de bir önemi yok, o parça Google'da İnploid içinde bulunduğu gün bu site daha büyümüş, gelişmiş, etkili ve bir ihtimalle de akıllı, entellektüel insanlarla dolmuş olacak. Yani bence müzik hatta her türlü sanat paylaşan da paylaştığının çok önemi olmadan beğeniyi hak ediyor.

Bir de beğenmeme durumu var ki onun da saçma kullanımını sık görüyorum. Adam kremalı pasta tarifi yazıyor, diğeri gelip, muhtemelen kremalı pasta sevmediğinden beğenmedim'liyor. Yaklaşım aslında kremalı pasta sorusunda kanaatimce şöyle olmalı, sevdiğiniz bir tarif varsa beğeni, sevmediklerinize de hiçbir şey vermemek şeklinde. Beğenmedim tuşunu ben de kullanıyorum tabii ki, özellikle fikirlerimi beğenmediği için yanıtlarımı beğenmeyen bazı kişiler var, kim olduklarını da kolayca tespit edebiliyorum. O saçma beğenmedimlere karşı ben de gidip beğenmedim takdim ediyorum kendilerine. Zaten bir fikir uyuşmazlığı olduğundan beğenmedim'leyecek bol bol yanıt ve yazı buluyorum. Yalnız bu tür hain davranışlar harici o tuşu kullanmamaya özen gösteriyorum. Unutmadan bilgi sorularında yanlış bilgi verenlere de beğenmedim veriyorum. Fikir, zevk, görüş gibi sorularda tabii ki kimseye beğenmedim vermek haddime düşmez.

Diğer kuralları merak edenler şu konuya da bir göz atabilirler:
inploid.com/t/twitterda-asgari-nezaket-...

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun, bu bayram gelecekteki daha aydınlık günlerin ilki olsun.
  • Paylaş
F) Çok coooluum ben yaa :) bilemedim ki şimdi :)
  • Paylaş
E :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

82 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları