Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid, kendi alanında benzer sitelere göre bir çok açıdan mükemmel denilebilecek seviyede. Bu güzel, kaliteli ve kullanışlı sitede neden sorularımıza 'resim' ekleyemiyoruz?

Görselliğin tavan yaptığı bir dönemde, kaliteli bir soru - cevap sitesinde, sorulan sorulara resim de ekleyebilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Örneğin memleketim Sivas'ta yetişen bir bitkinin fotoğrafını koyup 'Resimde gördüğünüz bitki hakkında paylaşabileceğiniz bilgiler neler?' 'Bu bitkinin faydaları hakkında bizlerle paylaşabileceğiniz deneyimleriniz var mı?' gibi sorular sorabilmeliyiz.Düzenle
Bu özelliğimiz de bir dönem olup sonradan hızla kaldırdığımız özelliklerden. Nedenine gelince; verdiğiniz örnek oldukça pozitif gibi görünse de fotoğraflar yolu ile çok alakasız paylaşımlar yapıldığı için (direkt porno vs.) bu özellik kaldırıldı. Buna ek olarak; yazarak da aynı bilgiyi kullanıcılardan isteyebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de fotoğrafı bir yere yüklemiş iseniz linkini vererek de soru sorabiliyorsunuz (açıklama kısmına ekleyerek).

Açıkçası bu özellik konusunda biz de ikiye bölündük kendi içimizde ancak her zaman dediğim gibi kullanıcılarımızla burada bunu tartışıp, konuşalım ve gerekli görürsek hep birlikte, bunu da devreye alalım isterim.
  • Paylaş
3

Mehmet Volkan Balbay, Hassasiyete ve ilgililerle aranızda yaptığınız toplantı sonucu aldığınız karara saygı duyuyorum lakin "denetim" ve "üyeliğin iptali" yoluyla bu problemin aşılabileceğine inanıyorum.

Bir de google'ın kullandığı ve insanların istifade ettiği "müstehcen içeriği göstermeme" sistemi var. Tabi google büyük bir şirket ve eminim adamların kendilerine özel bir programı vardır. Eğer bu program onlara özel değilse, bu tarz bir program da kullanılarak müstehcen içerikli resimler otomatik olarak engellenebilir.

Aslında daha pratik ve siteye yük getirmeyecek bir yöntem olarak youtube ve çeşitli video kanallarındaki videoların siteye gömülmesi yönteminin fotoğraflar için de kullanılması mümkün olabilir. Böylece belli başlı sitelerde ki fotoğrafların ya da google'ın müstehcen olarak işaretlemediği görsellerin site üzerinden yayınlanabilmesine de olanak tanır diye düşünüyorum.

Risk var... ama getirisi riski göğüslemeye değer mi; bir kez daha istişare etmelisiniz.

İnploid'in gelişmesi ve daha cazip hale gelmesi isteniyorsa risk almak gerekli diye düşünüyorum.

Mehmet Volkan Balbay, Bu arada "cevaplara" fotoğraf eklenebiliyor olması ya da soru sorarken "link" verilebiliyor olması ile fotoğrafın soruya direkt eklenebilmesi arasında ne fark var? Kötü niyetli kişiler, cinsellik ya da benzeri sorulara verecekleri cevaplara çok rahatlıkla müstehcen fotoğraf ekleyebilir. Site buna müsait. Ayrıca sorulara eklenebilen link de hem kötü niyetli hem de şakacı tipler için büyük fırsat.

Serkan Köse, Haklısınız ancak genelde özellikler kötüye kullanıldığında ortaya çıkıyr bir çok şey. Yanıtlarda bu tarz kullanımlar çok çok az oldu ve doğru kullanılıyor. Yanıtlara link ekleme özelliği de aynı şekilde değişikliğe uğradı örneğin ve bu konuda da Şaman'ın bazı önerileri var üzerinde konuştuğumuz. Teknik sebeplerin yanında o dönemki şartlarda hem kullanıcı profilimizin daha bilinçsiz olması hem de daha metin odaklı olmayı seçmemizdi diğer nedenler, ancak bu konuda, dediğim gibi, değişklik yapmak mümkün. Belki Google arama aracımız var editör içindeki onu eklemek bunları çözebilir örneğin (Google filtreliyor ne de olsa). Bunu da konuşacağız ekip ile. ürekli yineliyor gibi oluyorum ama burada da tasarımı şu anda değiştirdiğimizi ve yogun bir şekilde onunla ugrastıgımızı belirteyim. Yeni tasarımda belki fotoğraf ve video için bir alan bile yaratmamız mümkün olabilir ama bunu da bir konuşmam lazım ekitekilerle.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları