Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnploid kullanıcıları yazı yazmaktan zevk alan kişiler diyebilir miyiz?

Bakıyorum da bir cevap yazılmış uzun uzun helal olsun.Düzenle
Bu bir farkındalığın sonucu aslında. Türkiye'de içeriği güçlü olmasını isteyen "iyi kalpli" insanlar olduğunu gösteriyor. Yazı yazmaya kopyala yapıştır olarak bakmayan insanların desteğiyle gelişiyor ve dağılıyor bu farkındalık. Ben geniş içerik giriyorum, sen görsel kullanıyorsun diğeri alıntı yapıyor... Nasıl ki fotoğraf veya video çekmek zevk veriyorsa yazı yazmak düşüncelerini kelimelerle ifade etmek de bir o kadar zevkli ve bunun tadını alanlar bundan vazgeçemiyor. Inploid gibi patformlar da bu tür kişilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Tabii ki işin bir de ticari boyutu var. Aşağıdaki linke açıklandığı gibi piyasa, girişimciler, tüketiciler, okurlar ve yazarlar yani tümüyle BİZ özgün ve kaliteli içerik ihtiyacımızın karşılanmasını istiyoruz. Yazıların uzun uzadıya ek bağlantılarla görsel içeriklerle beslenmesi internet üzerindeki trafiği artıracak ve doğrudan olsun dolaylı olsun birçok kişi bundan "zevk" alacak.

Tabii ki burayı bir yarış haline getirip internet üzerindeki yazıları toplayıp derme çatma bir içerik oluşturanlara diyecek lafımız yok. Onlar her yerde, onlara rağmen inploid'de bu zevki tadanlar var.

webrazzi.com/2010/07/10/dikkatlerden-ka... .
  • Paylaş
1

Cemil Kızık, Evet gerçekten bir soruyla bu kadar çok farklı şey öğrendiğimi uzun zamandır hatırlamıyorum. Ben bu gibi cevaplara şu cevabı veriyorum. "BU YAZIYI HİSSETTİM" Evet bu cevabı veriyorum. Bana kendimin beklediği cevapların dışında farklı bilgiler veren bu yazı tipleri çok beğeniyorum ve kendime bir değer daha katıyorum. Bu cevap bunun için işte.

Sormaktan, sorulara cevap vermekten, araştırmaktan, incelemekten, merak etmekten zevk alan kişilerdir desek en doğru cümleyi kurmuş oluruz bence
  • Paylaş
Çoğunluğu işin içine katmadan kısmen yazı yazmaktan zevk alan kişiler diyebiliriz. Malum zevk alarak yaptığımız işlere özen de gösteririz. Sanırım site kullanıcılarını hiçbir şekilde genelleyemeyiz.

Bir kısım kullanıcı siteyi genellikle okuyucu olarak kullanıyor ki bu kısım çoğunlukta.

Bir kısım kullanıcı ideolojisini yaymak için kullanıyor, bu kısımda çeşitli kitap ve sitelerden kopyala/yapıştır yapanlar ağırlıkta. Bu kısmın büyük bölümü yazı yazmaktan hoşlanmıyor, yani en azından Türkçe yazmaktan hoşlanmıyor bu da cümle yapıları ve imlalarına yansıyor.

Diğer bir kısım ağırlıklı olarak geyik muhabbeti yapmayı seviyor, bunun bir bölümü yazı yazmayı seviyor ve özeniyor diğer bölümü yazı yazmaktan çok geyiğe önem veriyor ve çala kalem yazıyor.

Bir kısım araştırma yapmayı seviyor, araştırıyor, bazen kopyalayıp yapıştırıyor bazen de kendi sözcükleriyle yazıyor ki ağırlıklı olarak düzgün Türkçe kullanımını bu kısımda görüyoruz. Yani bu kısmın çoğunluğu yazı yazmayı seviyor.

Bir kısım da neredeyse sadece mesleki konuları, kendi mesleki bilgileriyle yazıyor ki onlar da genellikle düzgün yazabildiklerinden yazı yazmayı sevdiklerini tahmin ediyorum.

Yine başka bir kısım kullanıcı fikir, görüş sorularına yanıt veriyor ağırlıklı olarak, buradaki yazı yazmayı sevme oranını %50-50 diye tahmin ediyorum.


Tabii ki neredeyse hiçbir kullanıcı bu ayırdığım sınıflardan hiçbirine tam olarak girmiyor. En iyisi yazı yazmayı seven kişiler de var kullanıcılar arasında diyerek sözlerimi noktalayayım.
  • Paylaş
2

Cemil Kızık, Gerçekten açıklayıcı olmuş. Bu yazınızdan alınacak çok önemli düşünceler var. Sosyal alemi kullananların nasıl bir yaşamları var açıkça anlatmışsınız. Burada inploid kullanıcılarına ya da sosyal sitelerdeki kullanıcılara nasıl hitap edilmesini gösteren ipuçları var bence. Ben bu yazıyı hissettim işte.

Şaman, Teşekkür ederim Cemil Bey, ben aslında buradaki tecrübelerimi yazdım. Baştan beri burada olduğumdan sitenin evrimini en başından inceleme fırsatı buldum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

210 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları