Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid kullanıcılarını, aldıkları puanlara göre mi değerlendirmeli?

Saygınlık puanı kişilerin sınıflandırılması için değildir; saygınlık puanı sistemi kişilerin hangi konularda daha bilgili, hangi konularda daha uzman ve kişinin verdiği bilgilerin ne kadar güvenilir olduğunun kabaca bilinmesini sağlayan bir bilgi verir.

Aslında bu sistem sanırım isminden dolayı biraz farklı değerlendiriliyor "Saygınlık Puanı". Bunu yine inploid'de bir çok kişi ile birlikte tartışmıştık devreye almadan önce. Ancak işin sonunda hangi ismi verirsek verelim benzer biçimde bir algı oluşacaktı. Örneğin; "Bilgi Puanı", "Uzman Puanı" gibi. Puanın ne anlam ifade ettiği bilgisini içermeyen adlandırmalar ise yeterli olmayacaktı. Örneğin; "Puan", "Profil Puanı" gibi. Bu defa da "bu puan ne anlama geliyor? " sorusu daha çok önde olacaktı. Sonunda adlandırmayı bu şekilde yapmaya karar verdik.

Aslında inploid'de bir kişinin profiline gidip, yanıtlarına, sorularına, yazdıklarına baktığınızda o kişi ile ilgili genel bir kanıya sahip olabiliyorsunuz rahatlıkla. Puan ise bunu profiline gitmeden, verdiği bilginin güvenilirliği hakkında bir fikir sahibi olabilmenize olanak sağlıyor. Mesela, bir soruya 5 adet yanıt verilmiş oluyor ve en çok oy alan en üstte görünüyor, ancak bu esnada kişilerin ayrıca puanları da görünüyor ve bazen 3. Sıradaki yanıtı veren kişinin (en yüksek puanlı kişi) yazdıklarına daha çok güveniyorsunuz. Nedeni bazen şu oluyor; 1. Sıradaki yanıt beklenen yanıt oluyor (bazen komik, bazen meseleye farklı açıdan bakıp verilmiş veya hazır cevap yetisine sahip biri tarafından kondurulmuş anlamlı bir yanıt) . Sonrasında daha yüksek puanlı bir kişi daha bilimsel, daha derin veya daha bilgi içeren bir yanıt verdiğinde bunu oylamalarla en üste taşıyamıyor insanlar. Çünkü, komik olan daha fazla oy almış oluyor.

Sonuçta, puanlar bilgiyi veren kişinin ve verdiği bilginin güvenilirliği konusunda size bir sinyal veren parametredir. Oylamalar, paylaşımlar ve benzeri işlevler bir araya gelerek (farklı ağırlıkta) bu puan bütününü oluşturuyor.

Daha detaylı bilgi şurada: inploid.com/faq? İ=what-is-reputation
ve şurada: inploid.com/howitworks
  • Paylaş
3

Sinem Yıldız Çiftlikli, Bence saygınlık ya da güvenilirlik çok doğru ifadeler değil. En basitinden, bilgi değil de fikir paylaşımı isteyen sorularda, benimle aynı fikirde olarak yazılmış bir cevabı aynı şeyi yazmamak için beğenmiş de olabilirim. Beğenilme puanı, beğeni puanı ya da bilmiyorum saygınlık kadar ağır olmayan bir ifade daha uygun olabilirdi. hatta bu puanları bölebilirsiniz sanki.. bilimsellik puanı, eğlence puanı, hazırcevaplık puanı, zevzeklik puanı :) ne bileyim, daha iyi olur gibi :)

Hakan Köse, Bu gibi işlevler için rozetler var :) Profil sayfalarının sağ üstünde yuvarlak ikonlar olarak görünür: inploid.com/faq?i=what-is-inploid-badges

Sinem Yıldız Çiftlikli, yok ama ben her cevap için kişiye belli bir kategoride puan verilebilmesinden bahsediyorum. "beğen" ve "beğenme" yerine "bilimsel" , "eğlenceli" gibi ikonlar olsa mesela, ve her kullanıcı için ayrı ayrı hesaplansa o kullanıcı ile ilgili daha detaylı fikir edinilebilir. profiline bile girmeden..

Hayır. Puanların tek ortak yanı kullandığı rakamlar:) ) Ne soruların ne de yanıtların ağırlıklı puanları yok, olmasının da zaten pratiği de yok. Bu bir. İkincisi ki yine bunun da başka bir şekli yok ama maalesef sadece tıklamayla puan alınıyor. Bu kadar subjektif ve rölatif puanlarla üyeyi değerlendirmek durumunda sayfayı yönetenler. Bu bir değer ölçüsü ama elbette ki sadece eğlenceli bir şey!
  • Paylaş
Bu platformda insanları değerlendirebileceğim tek bir ölçü var, o da verdikleri cevaplar... Bunun dışında herhangi profilindeki herhangi bir sayı, harf ya da resim benim için bir şey ifade etmiyor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

336 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları