Bilmek istediğin her şeye ulaş

Inploid mi İnploid mi?

Bu inploid ne anlama geliyor hikayesini bilen var mı?Düzenle
Ben sitenin dil bilgisi ve imla hocası olarak (Aborjinler gibi kendi kendimi atadım, torpil falan var sanıp kıskanmayın.) adminlerle çelişkili düşünüyorum. Sözcüğü iki Türk uydurduğu için, İnploid Türkçedir. Güzel dilimizde de küçük harfle yazdığımız i harfini büyük yazarken de İ kullanırız. Her ne kadar İngilizce'ye uymayıp, İngilizce düşünen Türk kardeşlerimiz için çirkin görünse de dilimze ait olan bu sözcüğü de Türkçeye uygun olarak İnploid şeklinde yazma taraftarıyım. Kaldı ki hem sözcük hem de platform olarak İnploid tektir yani ismi bir özel isimdir, dolayısıyla logo vb. hariç büyük harfle yazılmalıdır. Yalnız bir de adminlerin PR'a uygun düşüncesine de saygı duyar eğer illa da sözcüğümüzü sürekli küçük harfle yazacaksınız diyorlarsa da küçük harfle yazarım. Bunun için "ismimizi küçük harfle yazın kardeşim" demeli, yok ben öyle yazma taraftarıyım, aman cümlenin başına getirmem falan dememeliler :) Serkan Köse (@serkan) , Hakan Köse (@hakank) , Burhan Çetinkaya ve kambersiz düğün olmayacağından Hakan (@hakkan) , bir dil hocası ve eski İnploider'e de ihtiyaç duyduğumuzdan Ece Naz Sonat (@lorquina)
 • Paylaş
13

Serkan Köse, :):) Abi süpersin yav gene :)..

Şaman, Nasıl yani geyik makinesi mi demek istiyorsun bana :)

Ece Naz Sonat, Geyik değil gayet ciddi bir konu. Ben de hep inploid yada Inploid yazardım ama İnploid bundan sonra. :)

Hakan, INPLOID :)))

Serkan Köse, Yok abi ne demek. Göndermeye dedim :)

Şaman, Bence son söz adminlerin ama kıvırmadan söylesinler biz de uyalım. Sözcük ve site onların sonuçta, biz hepsini kullananlarız :)

Şaman, Aslında demokratik olacaksa İnploid oldu gibi görünüyor :)

Şaman, Yav Serkan o lafım da geyikti. Çok çalışıyor, geyiklere uyanamıyorsun sanki :) Kaldı ki geyik makinesi olsa lakabım gururla taşırdım :)

Serkan Köse, Abi valla şu an dünyaya uykulu gözlerle bakıyom... Her şeyi yanlış anlayabilebilirim :).. Bu arada ben kendim imlayı katlederek yazdığım gibi kullanıyorum ama doğrusu ingilizce olarak düşünürsek INPLOID de olur, Türkçe diye düşünürsek İNPLOİD de oluyor. Herkes istediği gibi yazsın bence ama Google'a yazınca "inploid mi demek istediniz" diyor mesela :p :):)

Şaman, Yani adminimiz "inploid yazın len illa büyük yazacam diyorsanız da "I" kullanın yoksa düzgün indekslenmeyebilir" diyor diyebilir miyiz? Len'i ben espri olarak ekledim, admin tabii ki ağzını bozmaz :)

Serkan Köse, Ben son yoruma tamamı ile katılıyorum efenim... :)

Şaman, Bundan kelli "inploid" yazılacak, anlaşıldı mı inploiiiiiid!!! :)

Şaman, Sağ tuş sözlüğe ekle yaptım artık karar değiştirmek yok :)

Ben inploid'in bilinirliği ve bana çok daha güzel geldiği için inploid olarak tamamı küçük harflerle yazıyorum. Türkçe'deki imla yapısına uymadığı durumlar da oluyor ancak o durumlarda elimden geldiğince yine küçük harfle kullanacağım şekile getirmeye çalışıyorum cümleyi (inploid'i başa koymayarak örneğin), bunu yapamadığım durumlarda yine küçük harfle yazdığım oluyor. Sorunuza gelince; doğrusu INPLOID veya Inploid olmalı diye düşünüyorum. İsmin çıkışının nedeninde diploid'den türeme ve "in the ploid" gibi bir benzetme yaşamıştık biraz da ondan sanırsam bu düşüncem.
 • Paylaş
Gavurun dilinden aparılmış olan inploid kelimesini bi deşelim bakalım ne çıkacak. Serkan Köse (@serkan) nin başladığı yerden deşmeye başlarsak inploid; diploid kelimesinden yola çıkarsak in the diploid ten türeme ki onun aslıda ploidy görüldüğü üzere isim üzerinde ki çelişki taa baştan başlıyor. Ploidy tekil anlamı bir hücredeki kromozom sayısı iken diploid bir hücrede ki 2n kromozom sayısına deniliyor. Yani hücrede en az iki ktomozom varsa diploid oluyor aksi halde ploidy oluyor.

Şimdi inploiderler kromozom ise aslında bizler diploidin birer ploidiyiz . Hooop mantığı kurduk hacı :)) kelime in the ploid ise ingilizce de "in" kelimesi cümlelerin başına konulabiliyor. For ekzamopıl; ver iz dı corc. Sorusuna cevap in dı sukuul şeklinde olabiliyor. O halde ploidy nin de kendi bir içeriği olabilir ki o nedir hiiiiç bilmiyorum. Yani kromozomun içi varmıdır varsa içindeki nedir?

Bu çelişkiyi büyütmeden mevzuya devam edeyim demek ki "in" birleşik kelimede başa gelebiliyor İngilizce de. For ekzampıl: inside kelimesi.

Ve ploidy nin içindeki gibi bir gizem yapmak mümkün PR açısından . Ama kabul edelim ki gereğinden fazla yaratıcı bir isim inploid çağın algısının önünde bir isim.

Baş harfi büyük yada küçük önemli değil önemli olan boyutu yani tüm kelime :) ki aslında domain kayıtları büyük harfle tutuluyor daha sonra sistem uyumluluğu açısından küçük harfle host ediliyor.

Yani sitemizin domain ismi WWW.INPLOID.COM aslında kaldıki inploid kelimesinde iki tane i var birinciyi çözelim ikinci yi de sonra deşeriz. :))

INPLOID doğrusu dur.

bizde herşey belgeli hacılar :)

 Domain Name: INPLOID.COM
  Registrar: GODADDY.COM, LLC
  Whois Server: whois.godaddy.com
  Referral URL: <a href='http://registrar.godaddy.com' target='_blank' rel='nofollow' title='registrar.godaddy.com'>registrar.godaddy.com</a>
  Name Server: NS31.DOMAINCONTROL.COM
  Name Server: NS32.DOMAINCONTROL.COM
  Status: clientDeleteProhibited
  Status: clientRenewProhibited
  Status: clientTransferProhibited
  Status: clientUpdateProhibited
  Updated Date: 06-may-2013
  Creation Date: 16-oct-2009
  Expiration Date: 16-oct-2017
 • Paylaş
10

Serkan Köse, Vay ki oy :)..

Hakan, aheeeey :)

Belgi Saygı, :)))))) En çok bu cevabı beğendim...

Serkan Köse, Teey teeey teey....

Belgi Saygı, Yani üç cevabı da beğenince bir ayrım yapayım dedim o bakımdan yani :)

Hakan, hooop havaya girdim :))

Belgi Saygı, Ama bana kalırsa da kelimelere saygı duymak gerek. Onlarında bir vatanı var. Düşşünüyorum da İnploid olarak yazmak genel bakışı da Türkleştirmez mi?

Serkan Köse, :) tam oyun havası oldu :) uykum açıldı.. oooh..

Belgi Saygı, Oynamak iyidir, uykuyu açar, kaslar arasına oksijen girmesini sağlar, inploid'de (özellikle küçük harf kullandım ;) senin için @serkan ) sohbetlere katılımı artırabilir. :D

Hakan, ben burda gooogle amcanın dibine bulayım. hiiç branşım olmadığı halde kromozom nedir, ploidy nedi,r ne diploid oluyor, in olsa başında yenge küsermi, komşu neder diye tasa edeyim sen halay çek. aheeey aheey megri megriiii daye megriii

Aslında Internet gibi bir konu. Internet, tescilli bir markayken, ağlararası iletişime Dünya'da herkes 'internet' demeye başladığı için, bunun özel bir isim olduğu unutulup küçük harfle başlar şekilde yazılmaya başlandı. Türk Dil Kurumu, Internet'i, -galiba Dünya'da tek olduğundan dolayı- özel isim kabul edip, İnternet olarak Türkçe'ye kazandırmış.
 • Paylaş
İnploid
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

223 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt