Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid saman alevi gibi parlayıp sönmek üzere olan bir yapıya mı büründü?

İnploid, saman alevi gibi parlayıp sönmek üzere olan bir yapı yerine; gelişmekte, içeriğini saman alevi tabirinin tam zıttı olarak belki yavaş ama özünde bir biçimde zenginleştirmektedir. Ancak bu soruyu yanıtlamaktaki asıl amacım, getirilen haksız eleştiriler karşısında da emin adımlarla inploid'in yolunda devam edeceğini kanıtlamasıdır.

Ali Bey'in demek istediklerini ben gayet açık bir şekilde anladım. Aslında çok yanlış bir konuya da değinmemiştir kendileri. Fikrini beyan ederken de gayet usulünde 'şahsi görüşüm' olarak belirtmiştir. Asıl yapılması gereken; Ali Bey'in bu yorumuna karşı çıkmak yerine ne demek istediğini doğrusuyla anlayabilmektir. Sonuç olarak burası inploid'i sevenler platformu olarak veya böyle düşünülerek kurulmadı; burada gerçekleştirmeye çalıştığımız şeyler insanların tecrübe paylaşımları, bilgi sahibi olmak istedikleri konular hakkında bilgi toplamaları ve kafalarında oluşan soruların cevabını aramak, uzmanı oldukları konuları hakkında diğer insanları aydınlatmak ve sahip oldukları bilgileri başka insanlara da aktarma gibi amaçlar taşıyor.

Tüm bu amaçlar ise biz değerli kullanıcılar ile gerçekleşmektedir. Site kurucuları ve yöneticileri kullanıcılar için her şeyi düşünmekte, geliştirmekte ve uygulamaktadır. Aktif rol ise kullanıcılarda bitmektedir. Ali Bey de bu kullanıcılardan yalnızca biridir. Kendine göre incelemelerde bulunmuş ve adabıyla da bu soru ile bunu dile getirmiştir. Pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz.

En popüler iki ağımız:
  • Muhabbet ağı: 784 kullanıcı, 1713 içerik, 15813 yanıt
  • Düşünce ağı:    616 kullanıcı, 1074 içerik, 7431  yanıt

Burada demek istediğim muhabbet ağındaki içeriklerin kayda değer, işe yaramaz şeyler olduğu değildir. Aksine inploid'deki muhabbet ağı bile günümüzdeki pek çok popüler farklı intenet sitesinden çok daha faydalı bilgiler içermektedir. Ancak Ali Bey'in incelemesinden edindiği sonuca kısmen ben de katılmaktayım. Ve demek istediğim Ali Bey gibi yeni kullanıcılarımıza inploid'in güzel bir oluşum olduğunu onun fikirlerine karşı çıkarak değil, inploid'in aslında ne yapmak istediğini açıklayarak yapmalıyız. Bu site dahil birçok oluşum için geribildirim (feedback) in değeri inanılmayacak kadar yüksektir. Çünkü; kullanıcıları olan bir siteyi ayakta tutan şey, yine kullanıcılarıdır.


Bu uzun yazıdan sonra Ali Bey'e karşı direk söyleyeceklerim: Evet Ali Bey, dediğiniz gibi inploid, belirli bir aktif dönemden geçmiştir. O dönemde henüz ben de bu oluşum içerisinde değildim. Belki de ben bile bu oluşum içinde yeni sayılabilirim. Dediğiniz gibi uzun zamanlar önce sorulmuş sorular ve onlara getirilmiş yorumlar site dahilindedir. O zamanlar aktif olan görüş, daha yeni bir oluşumun getirdiği fikirlerle hareket edilmesinden kaynaklanmaktadır. Sevgili @sueno nun da belirttiği üzere inploid, her geçen gün gerçek amacına ulaşmak adına emin ve kaliteli adımlarla devam etmektedir. Bunu, daha gelişmiş bir platformda, daha bilgili ve inploid amacına daha uygun hareket eden artan kullanıcıları sayesinde gerçeleştirmektedir. Ve bu yolda yanındaki en büyük destekçileri sizler ve bizler gibi değerli kullanıcılardan geçmektedir. Görüşünüze saygı duyuyor ve aynı zamanda destekliyorum. Ancak böyle bir şeyin olmadığını da bilmenizi isterim. Yukarıda belirtmiş olduklarım açıklamalarım için yeterlidir. Belki bu yorumum çok uzun diye okunmayacak, belki demek istediklerim anlaşılmayacak. Bu da olağan şeylerden biridir. Sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola. Sayfanın gelişimine katkıda bulunan tüm inploid ailesine de teşekkür ederim.

  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Harika bir yazı olmuş @varmint ve aydınlatıcı.

tungsten55, Yazınız içerik ve anlatım yönünden gayet zengin.Bu nedenden dolayıdır bu anlatım ve zenginliğin inploid bünyesindede oturmasını ve uygulamalarını sizlerden beklemek doğal olarak kullanıcıların hakları oluyor.Bir konudada kullanıcıları kaynak esaslı diğer kullanıcılara bilgi aktarımı yaparken destekleme yönünde çalışmaların burada yer alması sitenizin gelişimine daha çok katkı sağlayacağı inancındayım.Çünkü temel ve esasları olmayan bilgi ve tecrübeyi hiçbir zaman gerçek bilgi ve tecrübe olarak kabül etmemişimdir.Çünkü bizim insanlarımız kulaktan dolma şeylerle yol almayı çok sever.Çok beğendiğim bir söz vardır.SOKMA AKIL VE TECRÜBEYLE ALINAN YOL BİR KARINCANIN ALABİLDİĞİ YOL KADARDIR.KARINCA ÇOK ÇALIŞKANDIR AMA ÇOK FAZLA YOL KAT ETME ÖZELLİĞİ YOKTUR.KAPLUMBAĞADA ÇOK CÜSSELİDİR KARINCAYA GÖRE AMA ONUNDA HIZI YOKTUR.O ZAMAN NE KARINCA NE KAPLUMBAĞA GİBİ OLMAMALI YAPILACAK ŞEYLERİ İNSANLARA EN HIZLI,EN ÖĞRETİCİ,EN İYİ TEKNOLOJİ İLE YERİ VE ZAMANINDA VERMELİYİZ.SAYGILARIMLA.

Bence öyle bir kanıda kanaatkar iseniz size bir örnek sunacağım. Simurg diğer adı ile Anka gibi inploid'te küllerinden doğacaktır.

Ve söylemem gerekirse, henüz parlamaya hazırlanan bir yapıda inploid. Parlayacağı zamanlar yakında...
  • Paylaş
2

tungsten55, Hayırlısı olsun.inşallah dediğiniz ve düşündüğünüz gibi olur.

Aykut Kardaş, Temennimiz o yönde hepimizin. Ve hepimiz çok severek benimsediğimiz için inlploid'u bu kadar tutkulu ve muhafazakarız bu konuda. Sabırla beklerseniz aktiflikteki sihri göreceksiniz.

Neredeyse 1 yıldır siteye üyeyim. Gözlemlediğim kadarıyla sitede sönüşünü sağlayacak bir bozulma olmadı. Hatta ekip sürekli yeni şeyler geliştirip siteyi değiştiriyor. Kullanıcılar da bu değişimde söz sahibi oluyor. Bence tek eksiği yeterince reklamının yapılmaması. Reklamları arttıkça daha çok kullanıcı, daha farklı sorular, yeni bakış açıları gelecektir. Belki de ileride insanlar sizin bu sorunuzu okuyup gülecektir bile. :)
  • Paylaş
Nereden vardınız bu kanıya?
  • Paylaş
Benim tanışmam çok geç oldu ve incelediğimde şunu gördüm; bir aralar herkes burada takılmış fakat sorulan sorularda ve cevap tarihlerinde neredeyse 2 yıla yaklaşanlar var. Gün geçtikçe kullanıcı eksilmesi görüyorum. Bunlar tamamen şahsi fikirlerimdir.
  • Paylaş
4

Sevda, İnploid tanımından da anlaşılacağı gibi topluluk yönetimli akıllı içerik ve tecrübe paylaşım ağıdır. Tecrübelerinizi ihtiyacı olanlara aktarmanıza, merak ettiklerinizi daha tecrübeli topluluklara sormanıza ve ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ilk elden ulaşmanıza yardım eder. Benim tanıştığımdan beri her geçen gün asıl amacına daha da yaklaşmakta olduğunu görüyorum. İnploidle tanışıklığınız ne zamandan beri bilemem ama, böyle bir kanıya varmanız için benden daha eski bir kullanıcı olmanız gerek diye düşünüyorum.

tungsten55, yorumunuza saygı duyuyorum. ne varki bana bir tane net topluluk yönetimine direk tesir edecek veya etmiş örneklemeyi buradan göstermenizi rica etsem.Diğer bir deyişle akıllı bir içeriği takip edenlerin ve yorum katanların sayısının en fazla olduğu bir örnekleme istesem.Gördüğüm en fazla kayıtlı sayısı MUHABBET kısmında.

Sevda, Muhabbet ağını inceleyecek zamanı diğer ağlar için ayırırsanız istediğiniz örneği bulacaksınız sanıyorum.

tungsten55, sizde sorduğum sorulara ve verdiğim yanıtlara bakarsanız muhabbet ağında pek bulunmadığımı gayet iyi anlayabilirsiniz.ayrıca ciddi anlamda sorulan ve paylaşılmak istenilen soru ve konulara olan eğilimle alakasız konulara ait yorumlarıda incelemenizi özellikle rica ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1377 Görüntülenme4 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları