Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid tarzında jenerik olabilecek isimler nasıl üretilir?

inploid tarzında jenerik isimler nasıl üretilebilir? ilerde marka olabilecek jenerik isim arıyorum. Fakat gerçekten zor bi olay isim bulması. Eğer örneklerle açıklarsanız sevinirim teşekkürler :)Düzenle
İsim bulma gerçekten zor bir iş ancak bu konuda yol gösterici olabilecek şu adımlar gerçekleştirilebilir.
 • Mutlaka çok fazla sayıda seçenek yaratın.
 • Bu seçenekleri sahipli/sahipsiz olarak gruplayın.
 • İsimin -mümkünse- dolaylı oarak markanın yaptığı işle alakalı olması (doğrudan değil, dolaylı olarak): Örnek: twitter (tellyourstoryin140 değildi mesela ama ötmekten türeyen bir kelime idi), facebook (findyourfriends değildi mesela ama insanların yüzlerinin bulunduğu bir kitap idi), linkedin (createyourbusinessnetwork değildi ama bağlantıda kalın anlamında bir kelime idi).
 • Global ya da yerel odaklı bir marka hedefine bağlı olarak değişmekle birlikte, global olarak akılda kalıcı bir kelime bulmaya çalışın.
 • Bazen markanın yaptığı iş ne ise ana hatları ile kelimelere döküp o kelimelerin başharflerinden oluşan yeni marka adları türetilebilir. Bunu da listenize ekleyin (ör: wegib - web, girişim, internet, blog).

Ben genel olarak isim bulma çalışmasında markanın temelde yaptığı işin içinde bulunduğu çemberin/dalın bir üstüne ve onun da bir üstüne bakarak kelimeler türetip sonra aşağıya inerim (ör: inploid için insan->kromozom->diploid->benzer, benzer insanlar, in the ploid, inploid)
Bu basamakları tamamladıktan sonra son 5 tane isim için de şunları belirlemekte fayda var (alan adı sahipli olanlardan bu son listede isim varsa bu isimden yeni isimler türetip listede bırakın):
 • Bu aday isimlerin hangisi klavyede yazması en kolay (bu artık eskisi kadar önemli değil ama yine de bir parametre olabilir)?
 • Hangisi akılda daha fazla yer ediyor?
 • Çekirdek çevrenizden başlayarak bulduğunuz isimlerin insanlarda nasıl bir etki yarattığını basit bir anket ile gözlemleyip, istatistik çıkardığınızda hangisi ağır basıyor?
 • Siz hangisine daha yatkın hissettiniz?

Bazı marka isimleri sadece akılda kalıcılıkları sayesinde başarılıdır ama markanın da içini doldurdukları için bilinirlikleri üst düzeydedir (nike, audi, google, vb.).
 • Paylaş
Buna yardımcı olan bazı siteler de var.

 • Paylaş
1

Gezifestodomaintyper.com/
namestation.com (basit bir üyelik gerektiriyor, ama iyi bir seçenek)

Jenerik isim arayışında bence en önemli nokta projenin yerel mi, uluslararası mı olduğu, misal sahibinden, yemeksepeti,herevelazım ekşi, inci gibi siteler yerel anlamda başarılı buluşlar, ancak kullanıcı anlamında uluslararası olması için firmanın başarısının yanında türkiyenin intenetteki konumuna da muhtaç isimler.

inploidin yerel jenerik isim olması konusunda bence daha çok yolu var çünkü hedef kitlesinde yabancı kullanıcılarda var eğer sadece ülke içinde bir hedef koysa soruyanıt gibi basit bir site ismi bile yeterli olabilirdi ve eğer şuandaki konumundan da çok uzak olmaz dı.

inploid ismi uluslararası alanda herhangi bir nedenle başarılı olmaya başlarsa işte o zaman ülke içinde de çok önemli bir marka olmayı başaracak ve hatta @serkan ve @hakank kardeşler için " waybe ne isim bulmuş adamlar" diyeceğiz.

ilk satıra geri dönersek jenerjik bir isim olabilmek için öncelikle hedef kitlenin anlayacağı bir kelime olmalı eğer türetilmiş bir kelime ise günlük yaşam diline uyum sağlayabilmeli, misal bizim ülkemiz de birisine feys varmı deyince facebook anlaşılır, ama uzak doğuda fb olarak yerelleşmiştir facebook içi bir amerikalı ya " "do you have face" dediğiniz de küçük çağlı bir karmaşa çıkacaktır.

yerel isimlerde duyuru yani reklam kaçınılmazdır una da bütçe ayırmalısınız . dragons den in inploid için muhteşem bir reklam olduğunu gözlerimizle gördük ve yaşadık.

sonuçta jenerik isim olmak bir miktar harf/anlam mühendisliği istese de bulacağınız ismin halkta yapacağı çağrışımını ya reklamla, yada ağızdan ağıza duyurlmasına muhtaç kalınmaktadır. • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1927 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt