Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'de "beğenmedim"leme konusunda siz nasıl davranıyorsunuz? Ne tür yanıt ve yazıları beğenip ne türlerini beğenmedimliyorsunuz?

Bilgisizce, gereksizce ve sorulan güzel soruyla alay ederce yazılmış yanıtları beğenmiyorum. Ama özenle yazılmış, mantık içeren, değişik açılardan bakarak yazılmış yanıtları beğeniyorum. Ayrıca insanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm yanıtları da beğeniyorum daha çok kişinin görmesi adına.
  • Paylaş
Nispeten yeni bir üye olarak, bu sitede beğenmedim tuşunun hiç etkili kullanılmadığını, buna paralel şekilde, beğen tuşunun da oldukça gereksiz kullanıldığını düşünüyorum.

Sevgili inploider sakinleri, kaliteli içerik peşindeyiz öyle değil mi? Düzgün cevapları aramıyor muyuz? O halde azıcık özen gösterin lütfen. Hassas davranın bir zahmet. Her haltı da beğenmeyelim yahu.

Kimi üyeler görüyorum bir başlığın altındaki hemen her cevaba beğen veriyorlar. Bu nasıl bir mantıktır biri bana cevap verebilir mi? Hadi böyle yaptın bari diğerlerine de beğenmedim ver ama o da yok. Ne anlamı var o zaman? Vasatsa beğen, daha kötüyse görmezden gel, bu mudur? Bu mudur sizin değerlendirmeniz? Hani nerde seçiçicilik, hassasiyet? Bilhassa yetkin cevaplar da veren gedikli üyelerin bunu yapması beni oldukça rahatsız ediyor.

Site yönetimi de beğenmedim verenin puanını düşürüyor. Bu da ayrı bir olay. Endişelerini tahmin edebiliyorum ama yine de ben bu sitede KALİTELİ içeriğin peşindeysem beğenmedim diyebilen adama değer veririm. Ciddiye alıyor okuduklarını derim, adam kafa yormuş değerlendirmede bulunmuş derim, herif azla yetinmiyor fazlasını istiyor derim. Açıkçası ben beğenmedim diyenin puanının yükseltilmesini bile isterim :) Taam biraz abartmış olabilirim ama düşürmeyi de siz abartmışsınız bence sevgili adminler.

Sizleri göreve davet ediyorum inploiderler. Ve kampanya başlatıyorum: "Hadi kızlar beğenmemeye"
Bu cevaba da en az 5 beğenmeme bekliyorum. Biliyorum bunu yapabilirsiniz. Haydi. Neden olmasın?
  • Paylaş
23

Şaman, :) Benim bir algoritmam var ama bir önemi de yok aslında bir kişi her gördüğüne beğeni veriyor diye tüm beğeni sistemi çökecek değil, bir kişi bir oy. Bence toplumun yarısı hatta fazlası sarayzadeyi beğenirken daha duyarlı olalım.

Ece Naz Sonat, Çok haklısınız katılıyorum. Ayrıca beğenilmeyen yanıtların altına yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyleri yazabiliriz beğenmedime tıklayıp geçmek yerine. Kimin beğenmediği gizli tutuluyor ama eğer gizli tutulmazsa sıkıntı olur mu bilemiyorum. Ben şahsen bir yanıtım beğenilmediğinde karşıt görüşleri bilmek isterim ya da bir şeyi yanlış biliyorsam düzeltilmeyi isterim.

Bazarov@lorquina hala mı "beğen" :)

Bazarov, Ben sık sık beğenmemeyi kullanan biri olarak, açık olursa hiç rahatsızlık duymam. Merak eden sorsun bana "neden beğenmedin?" diye, ben de cevap veririm. Ama sorulmadan sebebini söylemek yorucu olabilir ben ona girmem. Her bastığımız tuş için açıklama çok iş çıkartabilir.

Ece Naz Sonat, Evet açık olması fena olmaz ama herkes öyle düşünmüyor sanırım tartışma çıkabilir insanlar arasında. Bazıları birine sinir olup beğenmemezlik yapabiliyor çünkü herkesde o bilinç yok maalesef. Başıma burada kötü şeyler gelmişti oradan biliyorum. Bu arada gerçekten beğendim, geri alayım istersen? :) Beğenince basıyorum yapacak bir şey yok. :)

Şaman, Bu iyi fikir ben de beğenmeyenleri görmek istiyorum.

Ece Naz Sonat, Soru sordum şimdi. Bakalım diğerleri ne düşünüyormuş. Beğenmeyenler gözükürse insanlar öylesine basmazlar beğenmedime bence.

Bazarov, İlk etapta yorum yoktu sadece beğenilmişti o nedenle o tepkiyi verdim. Öyle bir amacın olmadığını bilsem de söylediklerimle alay eder gibiydi :)

Yöneticiler nezih bir ortam olsun diye bu yolu tercih etmişler sanırım. Şeffaflık daha iyi ama onları da anlayabiliyorum. Bir de şu var, gizliyken bile insanlar kullanmıyor açıkken hiç kullanmaz. Belki de oyu veren kendi karar vermeli gizli mi açık mı diye.

Ece Naz Sonat, Evet o da olabilir. Bu konuyla ilgili bir soru sordum az önce. Ne fikirler gelecek görelim...

Ece Naz Sonat, Evet ya alay eder gibi olmuş biraz şimdi farkettim. :)

Bazarov, Güzel bir ironi olabilirdi :) Sorduğun sorunun açıklama kısmına bir ekleme yapmak istedim ama yapamadım. Açıklama olmadığından mı düzenleme yapamıyorum?

Ece Naz Sonat, Evet sanırım. Sen yaz ben kopyalarım açıklamaya.

Bazarov, Aslında soruyu da düzenleyebilirsin. Beğenme tuşunu kullandığımda kimliğimin bilinmesini/ gizlenmesini ister miyim?

Ece Naz Sonat, Hmm diğer açıdan girelim diyorsun, tamam hallediyorum şimdi.

Bazarov, Süper oldu. Ben cevaplayıp yatıyorum. İyi geceler :)

Ece Naz Sonat, İyi geceler :)

Belgi Saygı, Uyandınız mı bilemiyorum ama iyi pazarlar :) Tam alta yorum yapacaktım ki; epey mesai harcanmış. Sevimli bir yaklaşım ve içinde onayladığım düşünceler barındırdığı için beğendim. Tamamen nezaket taam mı? Beğeni aynı zamanda olumlu düşünceleri katlar çoğaltır.

Bazarov, İyi pazarlar :) Benim beğeniyle ilgili doğrudan bir sıkıntım yok. Beğenilmek, onaylanmak beni de mutlu ediyor. Sadece vurguladığım şey, beğen tuşunun yerinde kullanılması, beğenme tuşunun da kullanmaktan korkulmaması gerektiği.

Şaman, Bazarov kardeşim, kusura bakmazsan oluşan güzel beyin fırtınası için beğeneceğim. Yanlış anlama seni ya da yanıtını beğendiğim falan yok :)

Bazarov, Eyvallah abicim :)

Ece Naz Sonat, Bu sitenin en sevdiğim yanı da bu zaten. :)

Bazarov, Neymiş o en sevdiğin yan? Yorum kısmı biraz çorbaya döndü de anlayamadım :)

Ece Naz Sonat, Bu alt yorumlar çok iyi oluyor ya...

Acımasızca kullanıyorum beğenmedim tuşunu, hükümet yanlısı yalakaca yazıları direk beğenmedim yapıyorum. İmkan olsa puanım sıfırlanana kadar basarım o derece ifrit oluyorum yalakalara. Atatürkü bilgi sahibi olmadan sırf hakaret olsun diye eleştirenler içinde aynı kafada yapıştırıyorum eksiyi . Komiklik yaptığını sanan zeka içermeyen yazılar da da eksi garanti bende ama öyle pek te hassas takip etmiyorum denk gelirse.

İnploid te beğenmedim tuşu benim için o yazıyı yazanın ağzına ağzına terlikle vurmak gibi birşey. : -)
  • Paylaş
Sorular ve yazılar çeşit çeşit oluyor.

Bazı sorular bilgi istiyor ve birileri yanıtlıyor. Ben bu tür yanıtları okuduğumda bana doğru gelenleri beğenip, yanlış yanıt olduğunu düşündüklerimi beğenmiyorum, bu tür sorularda geyik yanıtlar da olabiliyor onlardan da geyiğini beğendiğimi beğeniyorum, beğenmediklerime genellikle dokunmuyorum.
Örneğin: inploid.com/t/tarafsiz-okuyup-hak-vereb...
Bilgi istenmiş, bilgi verilmiş, bu tür bir yanıta beğenmedim vermeyi de anlamıyorum, yani en azından altına eleştiri yazılmalı.

Diğer soru tipi ise fikir soruyor. Bu tür sorularda herkes kendi fikrini yazıyor, bu durumda ise beğendiğim fikirlere beğenimi veriyor beğenmediklerime hiç dokunmuyorum, bir de nefret edeceğim fikirler olursa beğenmedimi basıyorum.
Örneğin: inploid.com/t/1-milyar-370-milyon-lira-...
Bu tür yanıtlarda tabii ki kişilerin %50'sinin siyasi görüşü depreşiyor ve tam biat eden birinin beğenmedimleyeceğini düşünüyorum. Tasvip etmesem de bunu anlıyorum.

Bazı sorular ne isterdiniz, ne hissedersiniz gibi oluyor. Bunlar oldukça kişisel sorular oluyor ve yanıt verenlerin bir çoğunu beğeniyorum. Sonuçta soğuk İnternet'de içini açıp da hislerini paylaşan ödüllendirilmeli. Bu tür sorularda beğenmedimlemiyorum.
Örneğin: inploid.com/t/kucukken-buyudugunde-ne-o...
Bu tür bir soru ve yanıtına verilen beğenmedim kafasını anlayamıyorum.

Bazı kullanıcılar müzik, resim, fotoğraf ya da diğer sanat türlerinden bir şeyler paylaşıyorlar. Bir sanatsever olarak rastladıkça onları beğeniyorum.

Ne seversiniz şeklindeki soruların yanıtlarını da genellikle beğeniyorum, sonuçta onlar da samimi yanıtlar oluyorlar. O tür soruların yanıtlarını sanırım hiçbir şekilde beğenmedimlemiyorum. Beğenmedimleyen zihniyeti anlamıyorum. Mesela ne tür pasta seversiniz gibi bir soruda, çilekli yanıtını beğenmemek için nasıl bir kafa gerekir bilemiyorum. Bu tür yanıtlarda, bu tür saçma beğenmedimler görünce basıyorum beğeniyi. Sanırım beğenmedimleyen çikolatalı ya da fıstıklı seviyor ve çilekli sevmiyor ama soru samimi yanıt istiyor ve çilekli seven de soruda isteneni harfiyen yerine getirip çilekli yazmış ve çilekli sevmeyen gelip beğenmedimliyor... Bunu hiç tasvip etmiyorum.

Bir de siz olsanız ne yapardınız gibi sorular oluyor. Onlarda da yanıtları okuyup hoşuma gidenleri beğeniyorum, gitmeyenleri eğer nefretlik değillerse olduğu gibi bırakıyorum.
Örneğin: inploid.com/t/inploidde-begenmedimleme-...
Böyle bir soruya verilen yanıtı beğenmemenin ne anlamı olduğunu, ne kafasıyla bunun yapıldığını da hala anlamış değilim ama var onlardan da :)

Bazen de birileri ansiklopedik de olsa ilginç bilgiler paylaşıyor, onları da beğeniyorum.

Sorduğum soruya verilen yanıtları da nefretlik değillerse beğeniyorum, sonuçta biri benim için zahmet etmiş yazmış.

Bazı kullanıcıların ise dünya görüşlerini ve fikirlerini beğeniyorum ki bu kısım 30 000 içinde 20 kişiyi geçmez, beğenilerimde onları biraz da kayırıyor olabilirim. Bazen bir kullanıcının bir yazısını/yanıtını zekice/esprili bulduğumda sayfasına gidip başka beğeneceğim yazısı var mı diye de bakıyorum.

Bazı kullanıcılara ise resmen gıcık oluyorum, bunlar da en fazla 20 kişidir, onlarsız bir dünya hayal ediyor ve "beğenmedimlerde" onları süper kayırıyorum. Onlarda da saçma sapan bir yazılarını beğenmedikten sonra sayfalarına gidip başka beğenmeyeceğim ne yumurtlamışlar diye bakıyorum. Onlarsız bir dünyayı sağlayamam ama burada görünmez olmalarına yardımcı olabiliyorum.

Ben yine genel olarak beğendiklerime beğeni vermeyi diğerlerine ise hiçbir puan vermemeyi tercih ediyorum. Beğenmediklerimi (nefret ettiğim 20 hariç) cezalandıracağıma beğendiklerimi puanlarla ödüllendirerek motive etmeyi tercih ediyorum.
  • Paylaş
4

Bazarov, İlk örneği beğenmeyen benim. Sebebi basit: cevabı beğenmedim, yani olması gerektiği gibi :) Altına eleştiri yazmayı gerekli görmedim çünkü herkes istediği cevabı verebilir her birine seni şundan beğendim, seni bundan beğenmedim diyemeyiz. Ama örnek olsun diye şimdi eleştiriyi şimdi yazayım.

Verdiğiniz cevap bence soruya uygun değil. Şöyle ki, benim anladığım kadarıyla soru sahibinin istediği kişi, gündemdeki konuyu eğrisiyle, doğrusuyla kendi siyasi düşüncesinden olabildiğince bağımsız değerlendirebilecek bir eleştirmen. Bence çok haklı bir istek. Malumunuz bizim ülkemizde adam partisinin her yaptığını över, yüceltir, muhalif durumundakiniyse her türlü eleştirir. Yani mesele sizin dem vurduğunuz gibi tarafsız olması değil, olayları tarafsız daha doğrusu objektif değerlendirebilen bir yazar olması. Sizin söyledikleriniz doğru olmakla beraber soruya uygun cevap değildir bana göre. Şimdi böyle düşünürken beğenmemeye basmam yanlış mı ayıp mı? Görmezden gelmem bence bir çeşit görevi yerine getirmemek olurdu.

Ahmet Avcı, Galiba şöyle bir şeyler;

-Beğen: O süper yazmış, hakikaten güzel cevap, beğendim.
-Beğen: Bu cevap güzel bakın, siz de okuyun, ey beni takip edenler.
-Beğen: Zamanında verilmiş güzel bir cevap, derinliklerde kaybolmuş, ön plana taşıyayım.(Topic up gibi)
-Beğen: Yeni üye cesaret vermek lazım.
-Beğen: Beğeneyim ki, o da beğenenleri incelesin, bir nevi dürtükleme, sen de beni bi oku durumları.
-Beğen: Evvvet benim dünya görüşüm, bu adam bizim kamptan, destek olmalıyım.
-Beğen: Hatun güzel, beğeneyim belki etkileşim filan olur beklentisi.
-Beğen: Ulan adam az ama öz yazıyor, genel anlamda düşük kalmış bu adamı desteklemek lazım.
-Beğen: Site çok hareketsiz, harekete katkı sağlamak, aktif olmak lazım.
-Beğen: ...

Bu beğen fonksiyonu ve ona atfedilen şeyler, twitterla gelen bir şey, evvelden yoktu. Retweet ne mesela. Facebook ''Beğenme'' yi kullanmıyor site politikası, gibi. Şöyle olsa, o zaman da karmaşık olur, paradigmadan uzak;

Beğen-Beğenme-Tavsiye Et-Gündeme Taşı-Okunası-Çöp....

Karışık işte, bir pazar sabahı, spor mu yapsam, işkembe içmeye mi gitsem..

Bazarov, O kadar seçenek olsa bence de daha güzel olur. Beğen tuşunun fonksiyonunu gerekli gereksiz genişletmemiş oluruz. Ama illa beğen genişliyorsa beğenme de genişlesin. Kötü bir şey değil ki beğenmemek.

Benim acil spora ihtiyacım var ama aşureden devam ediyorum ayıptır söylemesi :)

Şaman, Bence de kademeli beğen ve beğenme seçenekleri olsun. Az beğendim 5 puan, çok beğendim 10 puan, bayıldım 20 puan, beğenmedim -2 puan, nefret ettim -5 puan beğenmeyene de az beğendim -1, nefret ettim -3 puan olsun. Ayrıca beğenmeyenlerin isimleri de görünsün.

Yani az beğendim hiç beğenmedim. Fikri olumlamıyorum ama kendi içinde tutarlı olmuş gibi seçenekler yaparak şikayetlerimizden kurtulabiliriz. Lakin onun bile tam karşılığı olduğunu sanmıyorum. Bazı anketlere katılmışsınızdır sizde. Bir soru geliyor; ben ve benim on misli zıttım insan aynı seçeneğe cevap veriyoruz. Kesinlikle aynı değer değil. Ben bazı boşlukları görmüyorum, o diğer dolulukları ... Sonuç olarak beğenmeme kısmında puan düşmesi yerine kişinin adının görünmesi bence yeterlidir. Eksiltmek yerine bir değerlendirme olduğu için puan artmalıdır. Eğer ki puan düşkünüysek, beğenilsin ya da beğenilmesin her okumaya da puan verilsin...
Bu biraz bu soruya verilen cevapların derlemesi oldu. Lakin ben kendimce güzel olan her şeyi beğeniyorum ve kesinlikle reddettiklerimi de beğenmiyorum. Adım yazmaza da soruyu soran ya da yazanın anlayabileceği alt yorumlarımda oluyor. Benim için sıkıntı yok. Kalite ise her görüşe açık olunabilmeli diye düşünüyorum. Yani herkes tarafından olumlanmak güzel bir duygu ama bunun için düşündüklerimden taviz verecek değilim.
Ama itiraf edeyim bazen sırf genel düşüncelerine değer verdiklerime torpil geçiyorum. Yani yazının içinde onaylayacağım bir cümle olması yetiyor.
Ama madem bunu tartışıyoruz. O zaman biz şöyle bir şey yapalım. Beğenilerimizi veya tam tersini alt yorum yaparak açıklayalım. Eğer tutarsa Köse kardeşler belki çoğunluğa uyar. İyi pazarlar. . .
  • Paylaş
Bu zamana kadar hiç beğenmediğimi tıklamadım. Tıkladığım zaman bu soruya tam olarak cevap verebilirim sanırım :)
  • Paylaş
Dini ya da siyasi yazıları sevmem ama beğenmedime de basmam. Hakaretvari ya da terbiyesizce kelimeler varsa basarım.
  • Paylaş
Siteye üye olduğumdan beri 1 kere beğenmeme tuşuna bastım. Hiç kullanmıyorum, çok saçma cevaplar görsemde gülüp geçiyorum.
  • Paylaş
Yazıyı okurum... Beğenmediysem sonraki butonuna basar geçerim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

171 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları