Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'de bir soruya verilmiş olan -nispeten- uzun cevabı okumaktan sıkılıyor musunuz?

Bir soruya verilecek olan cevapların -nispeten- kısa olması daha mı okuma isteği yaratıyor?Düzenle
Bu platformda bilgi genellikle yazılarak paylaşılıyor ki gerçek bilginin doğasında olan bir şeydir bu. Bence müspet bilim yazının icadıyla başlar. Yapacak bir şey yok, basit bilgiler kısa yazılarla karmaşık bilgiler ise uzun yazılarla ifade edilebiliyor. Ben bir konuyu merak edip okumaya başladığımda ilk olarak cümle yapıları, imla yani doğru dil kullanımına bakıyorum. -de, -da, -ki, misin gibi ek ve bağlaçları doğru kullanamayanlardan tabii ki derinlemesine bir bilgi beklemiyor, Orta Doğu dinamiklerini çözmüş olabileceklerini düşünmüyor ve yazıları uzunsa okumuyorum. Anadilini çözememiş bir zeka ve bilgi dağarcığı benim işkembeden atacağım kadar bile tutarlı olamaz. Eğer konuyu merak ediyorsam ve yanıt düzgün bir dille yazılmış ise uzun da olsa kısa da olsa genellikle sıkılmadan okuyorum. Gerçek bilgileri içeren bilimsel hiçbir makale ne kısa ne de sürükleyici olabilir. Tabii uzun yanıtların bazılarının faili olarak sanırım benim durumum biraz istisnai oluyor.
  • Paylaş
3

Ufuk Aktaş, bu bile sıktı "Bence müspet bilim yazının icadıyla başlar."dan öteye gidemedim..

Şaman, Bir de bu kısa bir yanıt...

Ufuk Aktaş, üşengeçlik olunca işte biraz öyle oluyor eminim bir çok insan benim öteye gidemediğim yerden öteye gidememiştir :)

Sorusuna göre, soranına göre, cevaplayana göre değişir.

Sorusuna göre değişir. Evet/hayır sorusu vardır, bilgi sorusu vardır, bir de yorum sorusu vardır. Yorum sorusu, adı üstünde; uzun da olsa yorumları okursunuz. Bilgi sorusu; yanıtlardan biri sorunun gerektirdiği bilgiyi verdiyse diğer yanıtları bile okumaya gerek yoktur.

Sorana göre değişir. Kimi sorular vardır, sorunun sorulma şekli sizi devamını okumaktan alıkoyar. Tabir-i caizse soruya 'ısınamazsınız'. Sizin için konu soruyu okurken biter.

Cevaplayana göre değişir. Mesela belli kişiler vardır, onların yanıtlarından çok şey öğrenirsiniz. Uzun da yazsa okumaya değer. Özellikle de yorum sorusuysa.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

263 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt