Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'de bu zamana kadar asp.net webform teknolojisi ile geliştirme yapmanın dezavantajını yaşadığı yerler oldu mu?

Esasen Webform kullandığımız için yaşadığımız bazı sorunlar oldu, ancak bunları aşabildik. Zaman içinde edindiğimiz tecrübeler ve biraz araştırma ile bu sorunları aşabildik.

Son dönemde bu sorgulamanın daha fazla yapıldığını görüyorum, yani "Webforms kullanmak mantıklı mı? " şeklinde. Daha önce inploid'de buna benzer sorulara verilmiş bazı yanıtlar şu şekilde:

inploid.com/t/aspnet-mvcye-gecis-yapan-k...
inploid.com/t/aspnet-mvc-mi-aspnet-webfo...
inploid.com/t/cok-genis-kapsamli-bir-sit...

Benim düşüncem, daha önce bir yanıtta belirtmiştim, "Webforms; tecrübeli eski kurt, MVC ise; genç parlayan yıldız" gibi. Aslında her ikisinde de yapamayacağınız şey yok gibi. Ancak, yapı olarak MVC'nin daha hızlı olduğu ile ilgili kesin olmayan bilgiler var. Webforms tarafında ise, bazı önlemler alarak performans konusundaki dezavantajları ortadan kaldırmanız mümkün. Tüm bunları bir kenara bırakınca, geriye "hangisinde daha rahat veya daha hızlı kod yazabilirim? " sorusu kalıyor. Bunun yanıtı ise, geliştiricinin kendisindedir. Hangi platformda kendini daha iyi hissediyor ise, bence oradan ilerlemek gerekiyor.

Bizim inploid'in geliştirilmesi esnasında edindiğimiz tecrübeler sanırım çok insana nasip olmaz. Şu an genel olarak bakarsak, ekipteki tüm arkadaşlar, kendimizi bu konuda çok yeterli görebiliyorsak, buna etken olan şeyler burada yaşadığımız sorunlar ve bunlara bulduğumuz çözümler esnasında öğrendiklerimizdir.

Kısaca özetlemek gerekirse, inploid'in gelişimi esnasında Webforms kullandığımız için yaşadığımız en büyük problemler; performans (page load süreleri anlamında) , ajax yapısı ile entegrasyon (başlangıç dönemlerinde) , custom control ihtiyaçları (kendi controllerimizi yazmak durumunda kaldık bazı durumlarda) şeklinde sıralanabilir. Ancak, tüm bunları aştık ve şu an projenin çok büyümesinden kaynaklı ve normal olan ufak tefek şeyler dışında Webfoms ile bir sorunumuz yok diyebiliriz.

NOT: MVC ile biraz daha içli dışlı olunca, dürüst olmak gerekirse, MVC ile geliştirme yapmanın daha kolayca olduğunu ve aynı işi Webforms ile yapınca daha uzun sürede tamamlandığını görüyoruz, bu da bir gerçek. .
  • Paylaş
2

Eski Inploider, Ben de webforms konusunda iyi olan birinin MVC'den daha hızlı iş çıkaracağını düşünüyorum :)

Hakan Köse, Ben de bu konuda ikna olmak üzereyim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

286 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları