Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'de teorik fizikçi ve profesör meslekleri altında yazanların mesleklerine inanıyor musunuz? Sizce de bu kişilerin trollvari haksız saygınlık devşirmesi siteye zararlı değil mi?

Bence teorik fizikçi aslında elektrik ustası ya da kalfası, belki de çırağı. Profesör ise dil bilgisine bakarsak ancak müstahdemdir. Bırakın doktora tezi, bilimsel makaleler yazmış olmayı ilk okul ödevleri bile kırmızı çiziklerle doludur. Bence meslekler konusu biraz daha irdelenmeli, hatta tasdikli olabilmelidir. Oda sicil no gibi basit ispat yolları mümkün.Düzenle
Aslında bu sorun belki de en az inploid'de yaşanıyordur :) Neden mi? Çünkü internette herhangi bir yerde dilediğiniz gibi yazar çizersiniz ve belki de yazdıklarınız en olmayacak yerde durduğu için ve bir topluluk filtresinden geçmediği için öylece kalabilir. Yani yine topluluğa açık bir oylama yoktur.

inploid yapısı itibari ile kaliteli içeriğe odaklanmış bir platform. Fakat bunu yaparken, bizler kurucuları olarak, kaliteli içeriğin kaliteli bir kitleden geçtiğini ve internet ortamında insanların birbirlerini kırmadan, yaralamadan ve daha seviyeli ve de daha fayda sağlanacak biçimde iletişimde olabilmeleri için en önemli şeyin ne yaptığını bilen insanların varlığı ile orantılı olduğunu çoğu kez gördük.

Burada bahsettiğim "kaliteli kitle" kelimesine takılmayın lütfen. Burada topluluğu oluşturan kişileri kaliteli veya kalitesiz olarak ayrıştırmayı kastetmiyorum. Aksine, topluluğun kendisini var eden bireylerin her birinin bilinç, anlayış ve bilgi seviyesinden bahsediyorum.

Yani özetle, ne kadar bilinçli, bilgili ve anlayışlı birey var olursa, o kadar da faydalı bir ortam oluşuyor. Bu çok önemli çünkü insanları birbirine bağlayan şeyler, özellikle internet ortamında, fikirleridir. Hiç tanımadığınız bir insan sorduğunuz bir soruya özenle ve titizlikle yanıt veriyor ise, sadece sorunuzun yanıtını almazsınız. Aynı zamanda o kişi ile bir bağ kurmuş olursunuz. Bu bağların sayısı ne kadar çok olursa, topluluğa olan bağınız da aynı oranda artar.

Sevgili ağabeyim Serkan Köse (@serkan) 'nin söylediği çok önemli bir cümle var:

"inploid'de biri hakkında fikir sahibi olmanız için o kişinin profiline gidip sorduğu sorulara ve verdiği yanıtlara bakmanız yeterli. Gerçekte hiç tanışmamış olsanız bile bir süre sonra o kişiyi sanki uzun zamandır tanıyormuşsunuz duygusu oluşuyor, çünkü inploid'de onun fikirlerini okuyorsunuz, konuşuyorsunuz ve anlamaya çalışıyorsunuz... "

Bu çok önemli bir nokta bence. Benimle henüz şahsen tanışmamış iseniz, profilime gidip yanıtlarıma bir bakmanızı öneririm. Eminim, gerçek hayatta bir araya gelirsek, masaya oturur oturmaz konuşabileceğimiz bir çok şey olacaktır.

Konuya dönecek olursak, insanların burada oluşturdukları profillere gerçek mesleklerini, gerçek adlarını yazmalarının esas sebebi beyan ettikleri kimliklerinin burada yazdıkları fikirleri temsil eden sıfatlar olabilmesi ve yazdıklarının gerçekten o kişinin uzmanı olduğu alan veya alanlarla örtüşüyor olması gerekliliğidir. Ancak, bu gereklilik bazı meslekler için çok önemli iken, bazı meslekler için pek fazla önem arz etmiyor. Mesela, bir hastalık veya tedavi süreci ile ilgili olarak sorulmuş bir soruya, bir doktorun verdiği yanıt çok daha kıymetlidir. Fakat, mesleği Felsefe olan bir kişinin toplumsal bir konuda da yanıtları değerlidir, kişisel gelişim konusunda da.

Sonuç olarak, insanların yazdıkları meslek tek başına önem arz etmiyor, ayrıca bu mesleğin arkasında durabildikleri bilgiler ile bunu destekleyebilmeleri gerekiyor. Bu gerçekleşmediğinde topluluk zaten o yanıta değer vermiyor ve döngü otomatik olarak sonlanıyor. Bence durum budur özetle :)
 • Paylaş
2

Murat Keskin, Açıklayıcı bilgileriniz ve ilginize teşekkür ederim. Sitenin amacı, doğru kişilerin mesleki bilgiler ile doğru bilgi vermesi ve cevap arayanların aydınlanmasıdır. Bu durumda, mesleğinin haricinde herhangi bir konuya cevap verilmemelidir, Resmi belge ile mesleğini isbat edenler, sadece mesleki konularda teknik cevap vermelidirler. Tabi ki, her insanın herhangi bir konuda düşüncesi olabilir, bu düşüncesinin kendi fikri olduğunu teknik veya bilimsel kanıtlı dayanağı olmadığını belirtmeli, zaten insanlar ciddi bir iş yapacak ise teknik analiz ve araştırmalara göre hareket ederler.

Hakan Köse, Rica ederim :) Aslında yanıtımda bahsetmedim ama biz zaten bunu sağlayabilmek için arka planda algoritmalar yazdık. Mesela, bir "Mimar" sisteme geldiğinde otomatik olarak ona mimarlık mesleğinin kapsamına giren içerik ve sorular geliyor. Eğer kişi ilgi alanı olarak başka konular belirtmiş ise, ek olarak o ilgi alanlarına göre bazı içerikler de ekleniyor... Bunun bizde bir listesi var, öncelik sırası her zaman "meslek" tabanlıdır. Fakat meslekten sonra "ilgi alanları" geliyor..

Dolayısıyla, kişileri "reel" olarak kısıtlamak bence hem doğru değil hem de tersine etki yaratacak bir şey.. Bunun yerine zaten inploid arka tarafta en doğru kişiye en doğru içeriği göstermeye çalışan bir yazılım..

Şahsen ben sıfatlara göre değil verdiği cevabın içeriğine göre değerlendiriyorum. Bu nedenle oraya ordinaryüs profesör yazsa ne olur, yazmasa ne olur...
 • Paylaş
1

Genius, Ordinaryüs yazamaz. Çünkü ülkemizde sayılı olduğu için :)

Hepinizi oldukça sinirlendiren bu soruyu ben sordum ve evet ben mesleğe göre mesleki yanıtlara saygınlık bahşediyorum. Benim için bir öğretmenin pedagoji konusunda yazdıkları bir avukatın yazdıklarından daha güvenilir oluyor. Aynı şekilde bir avukatın hukuk konusunda yazdıkları bir öğretmeninkinden daha güvenilir oluyor. Fikir, tercih, zevk vb sorularda tabii ki mesleğin pek bir önemi olmuyor ama mesleki sorularda bence önemli. Sizler için önemli olmayabilir. Kaldı ki meslek konfirmasyonu bu platformda ilk defa teklif edilmiyor ayrıca sitenin yapısında da dönem dönem düşünülen bir konu. Bence sitedeki bilginin güvenilirliği de önemli bir konu. Buraya muhabbet olsun diye girenlerin yanı sıra özel mesleki konularda danışma amaçlı giren kullanıcılar da var. Mesleki konularda çöp içerik oluşması bazılarınız için önemsiz olabilir, bunu destekliyor olmanızı da hayretle karşılıyorum ama bence mesleki konu çöpü oluşmasının önüne geçilebilir.

Mesleğe göre kişilerin mesleki bilgilerine saygınlık bahşediyorum ve bunu yapmayanlar için de ben üzülüyorum.
 • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Yani bence illa bi tedbir getirilecekse, Mesleği-Onaylandı, gibi bir seçenek olabilir. Ama çok da önemli değil bence, zaten kişinin geçmişi onun DNA sı gibi her şeyi ortaya döküyor, haksız saygınlık devşirmesi filan olmaz, çünkü mesleğe göre değil cevaba göre değerlendiriyoruz. Tam tersi bu söylemin söylem de üretilebilir, meslekler haksız saygınlık devşirilmesine yol açıyor, bence cevaplar(-emek) üzerinden olmalı saygınlık...denebilir pekala..

Mesleğe göre mesleki bilgiye saygınlık bahşedersin, ya özgün değilse, ne anlamı kalıyor mesleki bilginin. Cevabın saygınlığı;

1. Özgün olmalı
2. Emek olmalı
3. Bilgi ve tecrübe içermeli
4. Doğru olmalı, (en azından geçerli muhtelif bakış açılarından birine göre)
5. Açılım sağlamalı (yani o soruya o kadar hakim biri var ki, mesela geçen rastladım, blog.site, site.com'a atıf muhabbeti, derinlik olduğu belli cevaplayanda, daha da ötesine ışık tutuyor.)
6. Objektivite her zaman makbul değildir ama objektif de olmalı, bazense bazı konularda subjektif olmalı, öyle daha kıymet kazanıyor.)
7. Rafine bir dil olmalı, haa akıcı ve güzel bir üslupla, pekala konuşma dili de olabilir, argo da içerebilir, ayarındaysa..
8. Farklı olmalı..bazı soruların standart cevapları var, cevaplayamıyorsunuz o malum cevap verilmişse, bu durumda ilginç farklı bir açılım yapılabilir.

Çöp içerik bence alıntılardan ibaret olan, ansiklopedik bilgi gibi, popüler zaman zaman dolanan bilgiler..gazetelerin magazin haberleri gibi, mesela aspirinin bilinmeyen faydaları diye çıkar, seneye aslında aspirin zannedildiği gibi faydalı değilmiş diye çıkar, isviçreli bilim adamları bi türlü anlaşamaz:)

Şaman, Sorunun belli bir hedef kitlesi var ve zaten oraya ulaştı.

Cevabın saygınlığı konusu da zaten subjektifmiş gördüğümüz üzere:

1. Özgün olmalı. (Bence bazı şeyler hiç özgün olmamalı, bazı şeylerin gerçekten tek cevabı var ve o cevap Google'da 1 milyon kere de çıksa değişmeyecektir, bence kriter değil.)
2 Emek olmalı (Meslek sahibinin uzman kontrolünden geçmiş, yapıştırılmış bir içerik de emek içerir.)
3.Bilgi ve tecrübe içermeli (Yine meslek sahibinin uzman kontrolü de bilgi ve tecrübe içerir.)
4. Doğru olmalı (Bu da çok öznel, İslam son dindir çünkü Kuran'da yazıyor, bence doğru değil ama yazılabilir)
5. Açılım sağlamalı (mı?)
6. Buna tamamen katılıyorum, objektif olunacak konu var, olunmayacak konu var.
7. Buna da %100 katılıyorum.
8. Buna da sanırım katılıyorum, bazı soruların yukarıda da belirttiğimiz gibi tek cevabı var ama o cevap verilmişse, tartışma yaratacak yeni bakış açıları, yeni yorumlar da hoşgelir.

İnsanları mesleklerine göre sınıflandırmıyorum çünkü kimsenin mesleğine bakmıyorum. Eminim benim gibi sallama şeyler yazan vardır meslek kısmına. Bakın ben bile dedim ne şefim ne de aşçı geyiğine yazdım. Üye olduğumdan beri de komik şeyler yazdım hep meslek kısmına. Bana insanlar mimarım mühendisim profesörüm diye saygı göstereceklerse varsın uzak dursunlar. Fizikçi profesör falan yazanlar belki gerçekten öyledir yada saygı görmek isteyenlerdir. Benim sitede gördüğüm tek şey bazı üyelerin hakikaten profesör olmaya çalışması. Arkadaş her soru google a aratılıp ctrl+c ctrl+v yapılırmı yaw =) . Ben bildiğim şeyi yazıyorum. Az bildiğimi hatırlamaya çalışıyorum toparlayıp öyle yazıyorum. Elbetteki hatırlayamadığım şeyleri bende araştırıyorum kitaptan yada googledan ama suyunu çıkarmamaya özen gösteriyorum ve herşeyde illa cevap vereceğim diye yarışa girmiyorum.
 • Paylaş
2

Hakan Köse, Sorulara sürekli olarak Google'dan bulduğu başka bir içeriği kopyala/yapıştır yapan profilleri bize bildirirseniz sevinirim.. O kişinin profiline gidip "Profili Şikayet Et" butonuna basmanız yeterli. Ya da direk olarak mesaj ile de bildirebilirsiniz..

Bu bizim için önemli, çünkü kopya içerik hem bizim kabul etmediğimiz bir şeydir hem de Google bunu sevmez.. Derleme olabilir, alıntı olabilir ve fakat olduğu gibi alıp yapıştırmak olmaz..

Winterwitch, tamamdır =)

Ben android programcısıyım bunu ispat ederim de, hangi odaya bağlıyım? Yani yasal olarak nasıl ispat ederim. Bence gereksiz. Sizin de söylediğiniz gibi zaten yazdıklarından allameliği ortaya çıkıyor, saygınlık kazanmak yerine tam tersi saygınlıkları azalıyor; arada kaybolup gidiyorlar diye düşünüyorum
 • Paylaş
6

Şaman, Yahu tamam adamın adam olduğu zaten belli oluyor da bu iki şahıs çok komik duruyor :)

Şaman, Bir de android programcısı ya da inşaat mühendisi meslek isminden dolayı fazlaca trollvari saygınlık devşiremezken teorik fizikçi hatta profesör bi başka oluyor ve kanıtlanabilir şeyler. Hani ben mesleğimi astronot olarak girmişim gibi :) O bile değil astronot yazsam geyik olduğu aşikar olur.

Uğur Çakmak, :) Gerçekten profesör olan zaten öyle yazmaz çünkü onun bir meslek olmadığını bilecek kadar bilgisi vardır zaten :)

Şaman, Biz gülüyoruz da bunlara inananlar da vardır muhtemelen :)

Şaman, Yani tasdikli meslek işini o kadar abartmayabiliriz, oda sicil no sadece örnekti, olabilir ama yanı sıra yaptığınız işler, portfolyodan parçalar, çalıştığınız ya da sahibi olduğunuz şirket gibi sorular olabilir. Tabii hiç mi trolümüz olmasın gibi bir soru da gelebilir. Olsun tabii yani böyle açık açık değil de hobi olarak yine olsun :)

Teorik fizik (özelde de görelilik kuramları ve parçacık fiziği) birçok kişinin ilgi duyduğu bir konu. Bilgi sahibi ol(a)madan fikir sahibi olup bunları gerçekmiş gibi gören, bilimsel bilgi üretme yöntemlerinden haberi olmadan sayfalarca kendince "teori" üreten ve bunları kabul ettirmek için gerçek teorik fizikçilerin kapılarını aşındıran çok kişi var. Kötü niyetli değiller ama bilgisiz ve inatçılar. Yanlışlarını anlatamıyorsunuz, kendi kafalarında oluşturduklarından başkasına inanmıyorlar. İnternet bu tür kişilerin başka bilgisiz ama meraklı insanlarca ciddiye alınabilecekleri bir ortam. Bence de tehlikeli. Belki meslek hanesi tamamen silinerek veya meslek yazmak isteyenler için ispat zorunluluğu getirilerek önlenebilir.
 • Paylaş
Ne önemi var ki? Profesör yazmış diye çerçeveleyip duvara mı asıyorsunuz yorumu? Avukat yazmış diye ona göre dava mı açıyorsunuz? Doktor yazmış diye saygı duyup beğen düğmesine mi basıyorsunuz? İstediği mesleği yazmış, o olmayı istemiş, sahte de olsa mutlu olmuş. Üzülürüm onun adına ama yok müstahdemmiş, yok ödevleri çizik doluymuş hayalperestliğine de girmem.

Mesleğe göre kişilere "saygınlık" bahşediyorsanız... Sizin için de üzülürüm. Lütfen ispatlayın mesleğinizi, rahatlayın, haklı (!) saygınlığınızı tescilleyin.
 • Paylaş
İnanmak istemiyorum ama böyle bir durum varsa çok büyük sahtekarlık ve tabi ki siteye zararlıdır.
Şahsen benim meslek bilgilerim doğrudur ve talep etmeniz halinde diplomamın kopyasını size gönderebilirim.
 • Paylaş
Kalıpçı düşünce, insanı ancak bu noktaya getirir, dışarıdan aldığı bilgi dışında kendi özgün fikirleri olmayan insanlar, işte en sonun da bu nokta da tıkanıp kalır. Büyük ustalardan biri olan saygın Faraday bir çiftçi ailesinde yetişmiş, çiftçilik ile büyümüş olmasına rağmen, özgün fikirler üretebilmiştir. Faraday çok büyük gayretleri ve fedakarlığı sebebi ile, İngiltere bilim konseyi başkanlığına kadar ilerlemiştir, ve başkanlık maaşının tamamını haftanın belli günlerinde halka ücretsiz bilim konferansları verilebilsin diye bağışlamıştır. İşte bilim insanı olmak hatta insan olmak böyle bir şey karşılık beklemeden fedakarca, insanlık olgusunu sevebilmektir. Şimdi benim bu yazıyı okuyanlara bir sorum olacak, METABOLİZMA VEYA BEDENEN İNSANA BENZEYEN HER KÜTLE İNSANMIDIR, YOKSA İNSAN OLABİLMEK İÇİN KARŞILIKSIZ BİR ŞEYLER YAPMAK MENFAAT BEKLEMEMEK, FEDAKAR OLABİLMEK Mİ GEREKLİ ? ? ?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

414 Görüntülenme13 Takipçi9 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Profesör Türkçede bir meslek tanımı mıdır?

 • Türkiye'deki teorik fizikçiler ne iş yapar?

 • Teorik fizikçi olmak için cahil olmak şart mıdır?

 • Teorik fizik profesörü mesleği teorik fizikçi mesleğinden daha saygın değil midir?

 • Nevton fiziğini öğrenmeden teorik fizikçi olmak mümkün müdür?