Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Beğenme' tuşunu kullandığınızda kimliğinizin bilinmesini mi gizlenmesini mi istersiniz?

Yada birisi verdiğiniz yanıtı beğenmediğinde kim olduğunu görmek ister misiniz?Düzenle
Ben beğenmediğim yanıtlar için kimliğimin gizlenmesini gerekli görmüyorum. Aksine, tuşa basarken iki kez düşünmeme sebep olacağı için faydalı olacağını düşünüyorum. Benim için puan düşürmekten daha etkili bir caydırıcı faktör olur.

Sorunun diğer kısmı: Verdiğim yanıtı kimin beğenmediğini öğrenmek açısından bir hırs içerisinde değilim. İsterlerse gizli olsun. Herkes büyük bir keyifle benim yanıtlarımı 'beğenme'yebilir. Ama -çok eksikliğini hissetmesem de- neden beğenmediğini sorabilmem açısından kimliğini görmem faydalı olabilir.

Site yönetimi bu başlığı ciddiye alır mı bilmiyorum ama benim önerim: 'beğenme' tuşunu kullanırken de sorularda olduğu gibi gizli ya da açık seçeneği olsun. Puan düşürme uygulaması da olmasın. O ne öyle..
  • Paylaş
5

Belgi Saygı, beğenmekten korktum açıkçası. tamamen katıldığımı belirteyim :)

Bazarov, Beğeni düşmanı gibi bir imaj oluşturdum sanırım :)

Belgi Saygı, Biraz. Daha önce yaptığınız yorumun içine giriyorum kısmen. O sebeple açıklama ihtiyacı duydum. Saygılar . . :)

Bazarov, Orada amacım insanların neyi beğendiklerini birazcık olsun düşünmeleriydi. Onu başarmışsam tamamdır yoksa kimse beni sallamak zorunda değil.

Belgi Saygı, Bence insanlar neyi beğendiklerini biliyordur. Ama biz diğer kişileri tanımaya çalışırken bunun içinde beğeni, yazı ve paylaşımlarına bakarken, bazılarından emin olamıyoruz. Mesele bu bence. Bu sebeple kişinin kendisine de sorulabilir kanaatindeyim. Arkadaş sen bunu niye beğendin? gibi :)

Bence iki şekilde de gizli kalması daha iyi çünkü ben beni beğenmeyen birinin paylaşımını beğenecekken önyargılı davranıp beğenmeyebilirim. O kişi hakkında negatif şeyler düşünebilirim. Böylesi daha iyi bence
  • Paylaş
Bence "beğenme" tuşunu kullanan, nedeniyle beraber alt yorum yapsın. Bunun takibi için de Serkan Köse/inploid veya Hakan Köse ismini de belirtsin. Tabii ki bu isminin açıklanmasından endişe duymayanlar için geçerli. Sanırım kaç beğenmeme tuşuna basılmış bunların kaçı ifşa edilmiş ulaşılabilir rakamlardır. Hem nedenlerini de belirtirsek daha da güzel olur diye düşünüyorum. Beğenmeyen yemesin efendim :)
  • Paylaş
2

Bazarov, Dün başka bir yerde de söyledim, her beğenmeme butonu için yorum yazmak yorucu olabilir. Ama kimliğim açık olur soran olursa söylerim neden beğenmediğimi.

Belgi Saygı, bu da mümkündür :)

Ben de kimliğimin gizlenmemesi taraftarıyım, her ne kadar fake bir isim ve fake bir meslekle inploid'de değilsem de beğenmediklerimin beni ismimle bilmesinden bir çekincem yok. Bence beğenmeme de beğenme gibi tamamen görülebilir olsun ki birbirimizi daha iyi tanıyalım. Puan kısmına gelince onu özel bir başlıkta irdelemeyi düşünüyorum.
  • Paylaş
Biz dün gece bu konuda konuştuk ama buraya da yazmak istiyorum. Şimdi ben genellikle bir yorumu beğenmediğimde altına yorum yazıyorum (bilgi yanlışlığı olduğunu düşündüğumde). Bazen de mesaj yoluyla tartışma tarzı beyin fırtınası tadında konuşmalarım oluyor. O yüzden zaten beğenmediğim yanıtlarda kendimi belli ediyorum. Bana göre şeffaflıkta sıkıntı yok. İnsanların neden beğenmediğini açıklayamayacağı şeyleri beğenmesinler istemem. Her seferinde açıklama yapılması tabiki gerekmez ama ben yanıtım beğenilmediğinde yada bana katılmayanlar olduğunda bu konuda da konuşmak isterim, o kişiye de saygım artar. Eleştirmek ve eleştirilmek insanları geliştirir çünkü. Puan düşürme olayından daha caydırıcı olacaktır bu. Kimlik belli olmayınca öylesine beğenmemek olabiliyor. Böyle düşünmeyenlere de saygı göstermek adına Bazarov arkadaşımızın önerdiği gibi kullanıcıya da bırakılabilir gizleme yada gösterme seçeneği. Ama ben kendi adıma bunun değişmesini isterim. Kötü amaçlı kavga/saldırı gibi olaylar yaratmayacak çok kullanıcı tanıyorum. Yine de burası artık oldukça büyük bir platform, huzursuzluk, gerginlik yaratmamak lazım.
  • Paylaş
Uğur Çakmak (@ugurcmk) 'a katılmakla birlikte; "Beğenme" tuşunun kullanılabilir olması için "Neden" yazılmasının mecburi olması ve kullanıcı kimliğinin yine gizli kalması pekala mümkün olabilir.
Böylece İnploid'in kişiye katkı sağlayıcı amacı bir versiyon daha yükseltilmiş, puanlama ise ikinci plana atılmış olur kanısındayım.
  • Paylaş
Görüp görmemek önemli değil aslında. Ama şu da var ki; beğenirken, görünmek ama beğenmediğinde görülmemesi manasız geliyor. Refleks şekilde, ikisine de bakma ihtiyacı hissettiğim zamanlar oluyor. Ne işe yarar bilmiyorum ama insanlar hakkında öyle yada böyle fikir sahibi olmana da sebep oluyor. Ya ikisinde de görülmesin, yada ikisinde de görülsün. Beğenmeme kısmında görülmemenin bile bir çok insan da tetikleyici bir şey olduğunu düşünüyorum. Puan eksiltmek caydırıcı değildir fazla:)
  • Paylaş
Bazen fikri beğendiğimde bazen aynı düşündüğümde bazen aynı yorumu yapacaksam ya da aynı şeyi yaptıysam ( kitap, film gibi) beğeni kullanıyorum beğenmediklerimde de hiç bişey yapmıyorum bu şekilde de beğenilen yorumlar üstte yer alıyor.

Beğenmedim butonuna gerek yok bence ayrıca görünmeli de kim beğendi ya da kim beğenmedi.
  • Paylaş
Bilinmesini isterim, hem beğenme hem beğenmeme ikisinde de gösterilmeli bence. Gösterin ki o eksi atanların ağızlarının payını vereyim ne demekmiş beni beğenmemek cık cık : D
  • Paylaş
Kimliğimi gizliceksem neden ben varım ?
  • Paylaş
1

Abdullah Gürel, güzel bir yorum yerinde olmuş...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

235 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt