Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnploid'deki bu durgun hava neden?

Sitenin çok aktif bir kullanıcısı değilim açıkçası. Ayda bir veya iki kere ziyaret ediyorum. Bugün ve dün içeriklere yine şöyle bir bakındım. Dünden bu yana çok dikkat çekici bir içerik akışı olmamış. Siteye Ekim 2011'de üye olmuşum. Yanılıyor olabilirim belki; ama o zamanlarda hepimiz bu platformun çok kısa zamanda oldukça büyük bir kitleye yayılacağını tahmin ediyorduk. Neden olamadı? Sitenin teknik geliştirilmesine çok odaklanıp, tanıtıma yeterince odaklanılmadı mı acaba? Ne düşünüyorsunuz?Düzenle
Muhtemelen yine fırçamı yerim admin delikanlılardan ama içimde kalmasın, görüşümü paylaşayım. Aslında sitenin çok aktif kullanıldığı dönemler de oldu. Asıl problem son güncellemeden sonra oluştu. Zorlayıcı bir redaksiyon grubu kuruldu ve sorular silinmeye başlandı. Google indekslemesi için çöp içeriğin ayıklanması buna neden olarak gösterildi ve bu durum hem bolca geyik yapıp hem de değerli içerik üreten ben dahil birçok kullanıcının hoşuna gitmedi. Buna itiraz ettiğimizde samimiyetsizce fırçamızı da yedik, dolayısıyla hepimiz kullanım sıklığımızı azalttık. O zamanlar haftada 2000-3000 puanlar alacak kadar trafik oluşturuyorduk, artık 100-150 puana düştük, düşürdük. Adminler böyle istedi, durgunlaştırdık, benim subjektif gözlemlerime göre içerik kalitesi de düştü, bu da sitenin cazibesini oldukça düşürdü.
  • Paylaş
4

Ece Naz Sonat, Ben yokum diye oluyor bunlar hep abi :)

Gokhan İnce, Ne yazık ki yazdıkların doğru ben cep telefonumdaki uygulamayı bu yüzden silmiştim. ve uzun zamandır girmemiştim yeni girdim..

Şaman, Sevgili Ece sen de çok haklısın. Güzel eğleniyorduk anlaşılan bokunu çıkartmışız ki tavrı yedik. Böyle sessiz sakin çok güzel oldu zaten :)

Dilara, Ne oldu ki? Ben yeniyim tabii ki aydınlatmak isterseniz anlatır mısınız? Burada özel yazışma mümkünse özelden de anlatabilirsiniz.

Bence bunun nedeni yapay sorular sorsun diye kimseye para verilmemesi. Birinin aklına soru takılırsa ancak soruyor. Daha doğal ama akıcılığı daha zor.
  • Paylaş
Merak edilen durumlar sorular sıkıcı gelmeye başladı ya da bana öyle geldi bir diğeri içerik üreten insanlar azalmaya başladı ve en önemlisi inploid yönetimi artık başka yenilikleri de faaliyete geçirmesi lazım içerik yapılan yerde bir tasarım yenilemesi veya bir yeni özellik olabilir.. .
  • Paylaş
Biraz facebook a benzediği için olabilir. Face in miadı doldu artık sıkılıyor insanlar. Mesela beğen yerine beğenme / nefret et gibi, paylaş yerine tartışmaya gönder, oylama yap gibi . Sosyal paylaşım siteleri kendi içinde gelin güvey. Birşeyleri değiştirebildiğinde canlanır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Galiba bu haliyle çok fonksiyonsuz.

sorulan sorular yüzlerce sitede genelde sorulmuş durumda zaten. Soru sorup cevap beklemek çok uğraş istiyor çoğu konuda : )
artı değer katan bi nokta yok sayılır.
facebooktan uzak. Zaten grup konu sayfa vs herşey var orda. İnsanlar bu bilgileri öğrenmek için üye olmuyor.
değer görme, saygı duyulma, kendini gösterebilme, fikirdaşlar bulabilme, yaptıklarını arkadaşlarının bilmesini istemesi gibi bi durumda var bu ara, yediği yemeği çeken, gittiği yeri etiketleyen nesil oluyoruz nede olsa.

dünya kadar durgunlaştıran şey var.
asıl soru şu inploid ne olmalı.

ayrışması lazım her konudan soru yerine tek bir alana yönelmeli. Bu girişimcilik olmalı benim görüşümde.
linked in bunu çözüyor genel olarak ama başka bir alan olmamalı.

iş fikri olanlar fikir danışabilmeli, ortak arayanlar yapılan hatalardan buradan ders almalı gerekirse ortak bulabilmeli, yazılımcı alanındaki bir girişime başvurabilmeli mesela. Girişimlerin çıkış merkezi bi nevi online kuluçka merkezi olmalı. Böyle olursa üyelik ücretini bile herkes hoş görebilir. Bu güzel fikir tavsiye edeyim. Tamamiyle vizyon meselesi. Bunu düşünmelisin benceSerkan Köse (@serkan)

bu seçenekler türetilebilir tabi iki soruda da.
  • Paylaş
Bence inploid kullanıcılarını kaynaştırmak lazım insanlar kaynaştikça giriş çıkışları artacaktır.. Klasik basit sorulardan kurtarmak gerekiyor onploidi. Daha yenilikçi daha ilgi cekici sorular sormak lazim.. Ve biraz görsel ve videoları artırıp kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak gerekiyor.. İnploid ekibi yazılım odaklı gelişimlere biraz ara verip daha farklı noktalara odaklanmalı.. Tasarım altyapı üzerinde bazen odaklanmak herşeyi çözmüyor uzun yazılar yazmakta bazen ise yaramıyor. Ben yerlerinde olsam inploidte bayan sayısını artırmaya calisirdim neden mi bayanlar neredeyse soruya cevap vermek isteyen yüzlerce erkek orada.. Örnek olarak kizlarsoruyor.com da bayanlar yerine encok erkeklerin cevap vermesi.. Durgun gitsede hergun giriyorum facebook ta boşa zaman geçirmek yerine burada bir şeyler öğrenip yardımcı olmak daha keyifli. Seviyorum inploidi destek olmak için cabaliyorum nedeni ise yerli girişimleri bana daha yakın görüyorum. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt