Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'den sürekli yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum ama malesef pek aklımda kalmıyor unutuyorum. Bu bilgileri akılda kalıcı şekilde nasıl öğrenebilirim?

Gün içinde okuduğumuz/duyduğumuz pek çok şey var. Beyin bunların her birini kalıcı belleğine kaydetseydi eminim çok zorlanırdı. Bu yüzden beynin ihtiyaç duymayacağını düşündüğü şeyleri tasarruf amacıyla geçici belleğe kaydediyor.

Tavsiyem;
Başkalarına anlatmayı denemelisin. Ne kadar çok kişiye anlatırsan o kadar çok aklında kalır.
 • Paylaş
Internette okudugumuz yazilari kitap okur gibi odaklanarak okumuyoruz. Beynimiz bir seylere goz gezdirme modunda calisiyor daha cok. Bu nedenle yazilarin tam icerikleri yerine, sadece yazinin konusunu, bazi onemli anahtar noktalarini, sonucunu ve tekrar ulasmak istedigimizde nasil ulasabilecegimizi aklimizda tutmakla yetiniyor beyin... En basit tabirle; "index"leme yapiyor yani sadece...

Ogrenme seviyesinde bir sonuc almak istiyorsaniz, benim tavsiyem, okuyup hosunuza giden konularla ilgili blog yazilari yazin. Tipki okulda ders notlari tutar gibi... .
 • Paylaş
Ben de unuttuğumu zannediyorum ama gün geliyor ortaya çıkıyor. Paylaşırsan birileriyle daha iyi olur unutmazsın bir de her insanın hafızası aynı değildir . Ben edebiyat bölümü okudum alıntılar yapmak istiyorum o kadar okuduk sonuçta paylaşmak istiyorum ama aklıma gelmiyor öyle bir hafızam yok ne yazık ki. Neyi unutmadım mesela uzun süre irdelediğimiz şeyleri unutmuyorum bu da demek oluyor ki öğrendiğin şeyi tekrar tekrar çağıracaksın belleğinden unutmamak için.
 • Paylaş
Korkma bilinç altın bunu kaydetmiştir sadece dosyayı bulmayı bilmiyosun
 • Paylaş
Aslında aklında kalıyor ama sen o bilgileri ortaya çıkaramıyorsun. Biliyorsun ama bildiğini bilmiyorsun. (trolle bağlamadım eminim :)))
Unutmadın yani. Öğrendiğin bilgiler senin ihtiyacın olduğu anda aklına gelecek. Ne öğrendim diye kendini sorgulama gelmez aklına.
Kolay gelsin. ; ]
 • Paylaş
Hiç olmadığı yerde, arkadaşlarınla sohbet halindeyken "aaa bak geçen ne okumuştum... " diye cümle kurduğunda aklına geldiğini anlayacaksın... Yok hayır ben sohbet ederken konuyu tam olarak yansıtamıyorum, daha kalıcı bir şekilde öğrenmek istiyorum diyorsan, ilgi duyduğun konularda tartışma konusu açıp, tartışmalara katılman. Tartışma süreci aktif bir süreç olduğundan öğrenmeler daha kalıcı olacaktır... .
 • Paylaş
Bu sıkıntıyı ben de zaman zaman yaşıyorum. Faydalı bulduğun bilgileri, o konudaki eski bilgilerinle karşılaştırmanı ve arada bazı bağlantılar kurmanı öneririm. Birilerine anlatman ve bunun üzerinde konuşulması da bilginin tekrar edilmesini sağlayacaktır.
 • Paylaş
Aklınıza herhangi birşey gelmediğinde kullanıcı titrlerini hatırlayın yada sizde bıraktığı izlenimi . Misal inşaat matematik ateism denilince Şaman üstat, rock blues denilince ece naz, yazılımda Hakan marketing de serkan, piyasa ekonomi denince Kaan ve Ayhan sağlık olursa konu gonca yemekte ilke gelir aklıma ve önce site içinde arama yaparım yada google aramasına inploid ekiyle yazarım. Zamanla kalıcı oluyor.
 • Paylaş
İlmin zekatı %100 dür. Yani öğrendiklerinin tamamını başkalarına anlatmalısın bu sayede de anlatıklarını uzun süreli belleğe aktarabilirsin.
 • Paylaş
Söz uçar yazı kalır bir yerlere yazmayı dene
 • Paylaş
Bu sitede yeniyim ve bu siteden fazlaca gelişmiş ve önde olan bir siteden geliyorum , butaya alışabilirmiyim bilmiyorum ama denemek için buradayım :)
 • Paylaş
1

Hakan, Bizde cumaya gitmiştik ordan gelirken uğradık bu siteye baktık güzel kaldık walla. Nerden geldiğimiz değil nereye gittiğimiz önemli dedik. :-)

Sanırım birçokları ile hem fikiriz.

Öğrendiğimizi sandığımız şeyler aslında -ben böyle bir konuyla karşılaşmıştım- gibi kısa ve çemberin dışından bir bilgilidir. Genellikle o konuda sadece başlık olma özelliğini taşır. Kalıcı olmaya ve içeriği kaydetmeye o konuda bilgiye ihtiyacınız olduğunda başlar. Daha önce karşılaştığınız bilginin detaylarına İnternet/kitap vb. kaynaklardan erişirsiniz ve daha sonra o bilgi kalıcılaşır.
 • Paylaş
Yaz veya not al. hangisini tercih edersen. Eğer bu yazdığımı da unutmak istemiyorsan bunları da yaz veya not al
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

589 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt