Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid.com'da çalışmak nasıl bir duygu?

Hazır sorulara bakarken ''Markafoni, Yemeksepetinde çalışmak nasıl bir duygu'' diye soru hazırlamış arkadaşlar. Bende merak ettim acaba İnploide çalışmak nasıl bir duygu:)Düzenle
Soruya iki açıdan cevap vermek istiyorum, birincisi bir startup'ta çalışmanın farklılıkları ve inploid'de çalışmanın farklılıkları nelerdir.

Bir startup yani (girişim şirketinde diyelim) çalışmak diğer şirketlerde çalışmaktan çok farklıdır. Bir girişim şirketi, herşeyden önce yenilikçi bir düşünce yapısı üzerine kurulduğu için, kesinlikle bir yenilik üzerine çalışıyor olursunuz. Yani bir GSM şirketinde yazılımcı olarak mevcut işlere ve düzene dahil olmak ve sıra gelen işlerden payınıza düşeni yerine getirmek, diğer bir deyişle sadece görevinizi yapmak yerine, bir girişim şirketinde çalışırken kendinizi ortaya koyma şansına sahip olursunuz. Bunun anlamı şudur; bir girişim şirketinde fikirleriniz önemlidir, ve bu fikirler her zaman yaptığınız işe katkı sağlar ve ayrıca hayata geçer ve bunun yanı sıra gerçekten hep çok yeni şeyler öğrenme şansınız olur, sürekli olarak bir eğitim içinde olursunuz. Bir girişim şirketi başlangıçta hep küçük ve çekirdek bir ekiple yola çıktığından, ekip içinde görev ve paylaşım üst seviyededir ve bunun yanı sıra çekirdek ekip içinde edindiğiniz tecrübeler hep üst seviyededir. Çünkü şirketin gelecekteki üst düzey konumlanacak üyeleri ile aynı ortamda ve sürekli iletişim halindesinizdir. Elbette ki siz de ekipte gelecekte üst düzey ünvanlara sahip olma şansına sahip olursunuz. Genellikle girişim şirketlerinde çekirdek ekip işi sırtlar ve başarıya ulaştırdığında o çekirdek ekip daha yönetici bir konumlanmaya sahip olur. Ekibe yeni katılanlara iş kültürlerini ve yaptıkları işi aktarmaya çalışırlar. Bu çok önemlidir, çünkü bu işlev şirket çok çok büyüdüğünde de ekip hiç tanımadığınız insanların bile şirkete ve şirketin iş yapış şekline sahip olmasını sağlar.

Gelelim inploid'e :) Şirkette, yukarıda bahsettiğim tüm noktaları barındırmanın dışında, gerçekten çok kenetlenmiş bir ortama sahibiz. Bizde şirkete geliş gidiş mesaisi gibi bir durum ve ortam yoktur. Ekibin her üyesi direk olarak işin içindedir ve ara ara yaptığımız beyin fırtınası oturumlarında herkes fikrini aktarır ve tartışır. Bu fikirler küçük notlardan, dökümanlara (1-2 sayfa) ve ardından kenarında isminizin yazılı olduğu küçük veya büyük iş paketlerine dönüşür. Hedefler konulur, iş paketleri bu hedeflerin içine alınır ve sırayla tamamlanır. Bizde iletişim her zaman iki yönlüdür ve kesintisizdir. Böylece herkes birbirini hem tanır hem de anlar. Girişim şirketlerinde çok zaman anlayışa ihtiyaç vardır. Genellikle çok keyifli zamanlarımız olur. Dışardan bakıldığında çok komik anlar yaşıyoruz, örneğin öğle yemeğine çıkmak gibi basit bir olay bizde bazen 1 saat sürer, çünkü içimizden biri "yemeğe çıkalım mı" der ve o esnada bilgisayar başında işe dalmış olduğumuzdan yanıt 10 dakika sonra diğerinden gelir "çıkalım". :) Sonra bir 10 dakika sonra ben "bişey mi dedin sen az önce" derim, 20 dakika sonra "hadi abi yemeğe çıkalım" şeklinde ilerleyen bir süreç devam eder bazen ;)

Ofis ortamımız (TTGV - Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) İTÜ ARI2 Teknokent içinde olması dolayısıyla bir çok yazılım firması ile aynı yerde ve bize benzeyen bir dolu insanla aynı habitat içindeyiz. Bu ayrıca bir avantaj oluyor tabi.

Tüm bunlar dışında inploid'de çalıştığımız çekirdek ekip birbirinden değerli ve birbirini çok iyi tamamlayan zeki ve yetenekli insanlardan oluşuyor. Öyle ki, her birimizin bu işe kattığı çok değerli şeyler var ve bunlar kolay bulunmuyor. O sebeple biz ekibe yeni birini dahil ederken CV'sinde yazanları çok fazla baz almıyoruz. Bizim için öncelikle önemli olan kişinin ekibe katacağı ruhtur, çünkü girişimcilik gerçekten ruh ve heyecan isteyen çok zor ve yorucu bir iş. Buradan ekipteki tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, kattıkları ruh ve heyecan için.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

954 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt