Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'e eklenmesini istediğiniz özellikler nelerdir?

Neler sizin için daha iyi olur? Ne olsa daha iyi bir deneyim yaşarım diyorsunuz?Düzenle

Genel amaç soru/cevap olsa da Türkiye de neredeyse ilk tam etkileşimli sosyal paylaşım projesi. Kullanıcıların birbirlerinin yorumlarını geliştirebilmesi bu açıdan önemli. @uilkiz in bahsettiği ekşi sözlük kıvamı bence de dikkat edilmesi gereken ve daha önce test edilmiş bir kırılma noktası @serkan ve @hakank nın yazılım da değişikliğe giderek bu tehlikeyi daha önce bertaraf ettiğini hatırlıyorum ancak hala bu etki var demek ki site de. Moderatör çözümü sitenin daha profesyonel olmasında ve görülmesinde önemli, gerçi o zamanda wikipedia havasına bürünmüş olmakta var işin için de.

Genel anlamda eklenmesini isteyebileceğim bir şey yok site de, uzun süre aktif olunca görselin ve kullanıcıların etkileşimi tatmin edici bir hal alıyor.

Ama daha önce yaptığım bir uyarıyı tekrar yazmak ta fayda görüyorum. Kullanıcı olmayanların sitenin neredeyse tamamına erişmelerinin engellenmesi yada sınırlandırılması lazım. Kullanıcı olmayan ziyaretçilerin profil bilgileri/ yorumlar/ alt yorumlar/sorular/cevaplar gibi detaylara sınırsız erişiminde problem var

 • Paylaş
2

Hakan Köse@hakkan, bu konuyu değerlendireceğiz, aslında bahsettiğin nokta kritik bir nokta. Ancak, bizler burada insanların bilgi ve fayda odaklı bir etkileşim yarattığına inanıyoruz. Bunun içinde zaman zaman dozajı kaçmadığı sürece eğlence de olabiliyor tabii ki.

Bilgi, paylaşıldığında ya da görüntülendiğinde, ve eğer o bilgi faydalı, işe yarar ve heryerde bulunması zor bir bilgi ise; sadece burada oluşturan yada paylaşan, puanlayan değil; binlerce ve hatta yüzbinlerce insanın faydasına geliştirilmiş oluyor. Çünkü, inploid üyeleri burada faydalı ve değerli içerik ürettiğinde; sadece bugün değil, aylar ve hatta yıllar sonra da bu içerik insanların faydalanabileceği bir yerde konumlanmış oluyor.

Söylediklerine, bazı açılardan katılıyorum. Ancak, kısıtlamak çok hassas bir iş. İnsanları nerede, ne zaman ve ne kadar kısıtlayacağınız çok önemli.. Eğer dozunu ayarlayamazsanız insanlar öyle yada böyle rahatsız olabilirler.. Tamamen serbest bırakmanın dezavantajlarını ve kısıtlama alternatiflerinin avantaj ve dezavantajlarını bir ortaya koymak gerekiyor bence. Bunun üzerinde düşünüp tartışabiliriz, pozitif bir sonuca varırsak neden olmasın.

Geri bildirim için teşekkürler :)

Hakan, cevap için teşekkürler :) bu konuda hak veriyorum sana üretilen bilginin çoğunluğa ulaşması da güzel, beraberinde bu bilgiye ulaşmanın bir çabası olmazsa yıllar sonra yazacak bir inploidimiz olacağını bilemeyiz ki. bu çaba internet gezicisinin 10 sn.sini alacak bir üyelik kaydı. girdiğimiz değerli bilgilerin yıllar sonra bir insanın işine yaraması için sitenin çok fazla üyesinin olması gerekliliği sanırım sitenin devamlılığı ve sektör için önemli bir değer. dediğin gibi bu kararı vermek zaman ve ar-ge isteyen bir iş. ince elemek sık dokumak lazım haklısın :)

 • Beğenilen cevapların favori edilmesi, işaretlenmesi gibi bir sistem oluşturulabilir.

Daha sonradan ulaşabilmek adına güzel bir özellik olabilir.


Bu fikir şuradan çıktı :

Yazılım ile alakalı önemli bir bilgiye ulaştım fakat sonradan unutup tekrar bakmam gerekebiliyor. Bu yüzden hiç soruyu, cevabı aramadan direkt favorilere eklediğim cevaba veya soruya ulaşabilmeliyim. Ayrıca bu soru ve cevaplara ulaşırken sıkıntı yaşamamak için kullanıcı favori ettiği objeye kendi tag'lerini de girebilmeli. Bir nevi bookmarking aslında.

Diğer fikrim ise :

 • Yorumlara da artı - eksi sistemi getirilebilir.

Edit -- Başka bir fikrim :

 • Soru cevap sayfalarında bir kullanıcının üzerine gelindiğinde (Facebook'taki gibi) ufak bir pencere içerisinde kullanıcı hakkında kısa bilgiler ve Takip Et butonu koyulabilir.
Bu sayede cevabı beğenilen kişiyi takip etmek için ayrıca onun profil sayfasına gitmeye ihtiyaç duyulmaz.

 • Paylaş
2

Burhan Çetinkaya, Beğenilen cevapların favorilere atılmasını listeye aldık. Geri bildirimiz için teşekkürler.

Ersen Tekin, Ben teşekkür ederim.

Mutlaka bir API'ı olmalı. Bu stratejik bir karardır. Rakip dengenizi, uygulamara data provider olarak hizmet vermenizi ve en basitinden kendi ağ'larını oluşturan kullanıcılara kendi siteleri üzerinden bir tartışma platformu sunabilirsiniz.
 • Paylaş
Elektronik mühendisleri odası ne zamandır var bilmiorum ama elektrik mühendisleri odası epeydir var... mühendislik odalarında göremedim... eklerseniz sevinirim...
 • Paylaş
1
Belkide vardır incelemedim amma varsa da en azından bilgi sahibi olurum:) bir soruyu yada cevabı özellikle görmesini istediğim bir kullanıcıya yönlendirme özelliği olsa ben tanıdıklarımı yönlendirmeye boğarım gibi geliyo bana :))))))
 • Paylaş
5

Burhan Çetinkaya, Sağ üst köşede "Sonraki Soru" butonunun altındaki "Soruyu Yönlendir" kısmından inploid'deki takip ettiğiniz kişilere soruyu yönlendirebilirsiniz.

Serge, tamam onu yapabiliyorum ama ana sayfada mesela kahvaltıyla ilgili bi soru var onu yapamıyorum içine giriyorum yine bi seçenek bulamadım yani sadece sonraki soru seçeneğinin çıktığı yerde yapabilyorum:)

Serge, ??????????

Burhan Çetinkaya, Ana sayfada listelediğiniz sorularda öyle bir seçenek şuan için yok. Sorunun sayfasına gidip yönlendirme yapmalısınız.

Serge, ana sayfayada ekleseniz güzel olur.

 1. Sorulara yorum yapılabilmeli.
 2. Sorular açıklayıcılıktan çok uzak. Bu yüzden açıklama kısmı eklenmeli.
 • Paylaş
2

Serkan Kiose, Zaten sorulara açıklama eklenebiliyor? Kastettiğiniz başka birşey midir?

Yiğit Ünlü, O halde teşvik edilmeli. Örneğin inploid.com/t/son-50-yilin-en-onemli-ekonomi-kitaplari-hangileridir/ sorusu hangi ülkede, hangi konuda, ne açıdan gibi kıstaslara sahip olarak sorulsaydı daha tam bir soru olabilirdi.

Soruma açıklık getirmek açısından: Soru bu halde (bence) eksik sorulmuşsa da soruya yorum yapılarak (yanıt yerine) soruyu geliştirebilecek ve açıklayabilecek, sorunun yanıtlanma olasılığını kolaylaştırabilecektir diye düşünüyorum


Aşağı in-Yukarı çık butonları
olsa iyi iş görür aslında... Sonuçta sorulara yoğun ilgi var (:
 • Paylaş
Cok iyi bir dusunce ama bir hayli eksik. Bilhassa cevaplar cok yetersiz. Mutlaka moderator destegi gerekli. Yoksa eksi sozluk kivamina gelir. Daha cok yol var.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1541 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları