Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'e, konusunda uzman, kendini kanıtlamış kişiler soruları cevaplamak üzere davet edebilir miyim?

Şu an için belli bir soruyu yanıtlamak üzere davet etmek mümkün değil ama bunu yeni bir özellik olarak ekleyebiliriz, bence de iyi fikir : )

Şu an için mevcut kullanıcılar içinde konu ile alakalı kişilerden yanıt isteyebiliyorsunuz (bunu biliyorsunuzdur muhtemelen) . Davet sistemi ise zaten her an ulaşabileceğiniz bir şey aslında.

Eğer o kişinin mail adresini biliyorsanız veya Facebook ya da Twitter üzerinden erişiminiz var ise ona özel bir davet gönderebilirsiniz:

Mail ve davet kodu ile davet için: inploid.com/invite/
Özellikle Facebook üzerinden davet için: inploid.com/invite/facebook
Özellikle Twitter üzerinden davet için: inploid.com/invite/twitter/

Geri bildirim için teşekkürler.
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Bu soruyu sorduktan sonra 'acaba boşuna mı sormuşum?' düşüncesine kapıldım. Burada üye olan kişilerden mutlaka mesleklerinde, çalışma alanlarında uzman olan kişiler vardır. Belki soruyu ayrıntılı ve açık soramadım. Örneğin haftanın belli günleri, örnek olarak veriyorum, ekonomi konusunda Güngör Uras, sosyal ağlar konusunda M. Serdar Kuzuloğlu, dış politika konusunda Şükrü Elekdağ gibi isimler konuk olabilirler. Tabii bunlar sadece örnek. Kafamda, Wall Street Journal'ın Internet üzerinde yayınlanan makaleleri var ama benim düşündüğüm biraz daha etkileşimli olacak şekilde.

Hakan Köse, Daha detaylı bahsettiğiniz için teşekkürler, şimdi biraz daha netleşti durum bence. Haftada 1 gün konuk uzman şeklinde bir yapı uygun olabilir ancak uygulanabilirlik anlamında biraz sorunlar olacaktır. Ben şahsen çok faydalı buluyorum. Benzer şeyi reddit Amerika'da yapıyor. Bill Gates, Obama..vs falan reddit üzerinden soruları yanıtladı daha önce. Tabi bu biraz daha kişisel bir deneyim hem onlar hem de kullanıcılar için.

Bence sorunuz boşuna sorulmuş değil, aksine çok yerinde ve faydalı olmuş.. Bunları not ediyoruz ve değerlendireceğiz. Teşekkürler ilginiz için tekrar..

Bence en iyisi o uzman kişileri üye olmaya davet etmek olurdu.
  • Paylaş
11

Hakan Köse, Aslında dünden bu yana devreye aldığımız bir özellik var. Üstte bir uyarı çıkıyor olması lazım, "davet etmek ister misiniz...vs" gibi bir uyarı..

O uyarıyı koyarken "meslektaşlarınızı davet edin" şeklinde yapacaktık, ancak bunu takip etmek kolay değil. Davet gidiyor bir yerlere ama kime gittiğine kullanıcı karar veriyor elbette.

O sebeple bir limitasyon koymadık, isteyen istediğini davet ediyor. Ancak tek limitasyon; uyarıyı sadece belli puanın üzerindeki kişilere çıkarıyoruz.

Şaman, Aaaa ben gördüm onu hatta linked in'deki bağlantılarımı da davet ettim.

Hakan Köse, Eyvallah, son dönemde biraz daha katılımcı kitlenin yine katılımcı olabilecek tanıdıklarını buraya çağırmasını sağlamaya çalışıyoruz.. Bunlar o yüzden çıkıyor üst barda arada :)

Şaman, Çıksın kardeş, aklı başında üyelere ihtiyaç sonsuz :) Bir de soru sor seçeneği sempatik ama ağ seçeneği oldukça kısıtlı olmuş.

Hakan Köse, Ağ seçeneğini 3 adet tuttuk çünkü basit olması daha anlaşılır olmasını sağlıyor.. Bir de online kitle arasında genellikle inanılmaz çok sayıda farklı meslekler bulunmuyor her zaman. Yazılımcı ve Teknik kimseler bir miktar fazla online, ama bunun yanında Psikoloji, Hukuk, Sosyoloji ve Araştırmacı kimlikli kimseler de sıklıkla online. Son dönemde bir de öğrenciler (lise) bir miktar fazlacalar :) Ancak Üniversite öğrencileri her zaman gelip gidiyorlar.

Şaman, Peki şöyle yapsak, mesela ben teklif edilen ağda bir soru sordum, seçeneklerime bir ağ daha eklense. Basitlik güzel de benim gibi yazılım, bilgisayar, web girişimciliği cahilinin o ağlarda sorabileceği soru sayısı cidden belli bir düzeyin altında ve kısıtlı... Hadi hepsine birer ikişer soru sorabilirim ama bence sordukça ödül gibi ağ seçenekleri artsa daha güzel olur, zaten soruya puan yok bari öyle bir motivasyonu olsa C:

Şaman, Tabii ki şimdiye kadar binlerce ağ oluşmuştur ama en azından en popülerlerden aşağı doğru ağlar eklenebilir, hatta yazılım kişinin bu uygulamada hiç kullanmadığı ağları da bir süre sonra seçeneklerden çıkartabilir.

Hakan Köse, Ya aslında bunları düşünüp tartışıp ekleyebiliriz. Dün akşam saatlerinde güncellemeyi yaptık ve sorulan sorularda bir artış gözlemledik hemen. Ayrıca, doğal olarak verilen yanıtlarda da ve daha da iyisi soru sorulduktan sonra hemen yanıt alma yüzdesinde bir artış oldu.

Mesela: inploid.com/t/lenovo-z570-modeli-i7-2-ne...

Bu soruya en alakalı kişi gelip yanıt vermiş (soru gecenin 3'inde sorulmuş o ayrı konu tabi :) ). Normalde bu süre ortalaması daha yüksek idi.

Şaman, Artmış zaten ağlar, açınca üç seçenek çıkması değil benim derdim, o iyi, hatta o oka ilk tıkladığımda korktum ya 10 000 seçenek gelirse diye, sadece ilk seçilen/gösterilen ağdaki çeşitlilik hatta akıllılık bence önemli.

Hakan Köse, İşte o bir algoritmaya göre seçiliyor; sizin ilgi alanlarınız ve o anda online olan uzmanların yanıt bilgili olduğu konu başlıklarının kesişiminden oluşan bir listeden seçiliyorlar, 3 adet.

ani sizin ihtiyacınız olabilecek sorular ile buna yanıt verebilecek kişilerin bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Ne kadar farklı konularda uzman online kişi sayısı artarsa o kadar çeşitlilik artacaktır..

Biraz daha deneyip bunu daha iyi bir hale getirebiliriz tabi..

Şaman, Yooo yoo tam istenilir gibiymiş, tek problem gece sadece bilgisayarcıların online olması diğerlerinin muhtemelen dizi başında falan oturuyor olması anlaşılan. Gündüz bir sürü ağ seçeneği geldi.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

193 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt