Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'in acemisi olmak kişiler arası kültürel bilgi akışını baltalar mı?

DÜZELTME SORUSU: İnploid'in acemisi olmak kişiler arası kültürel bilgi akışını baltalar mı?
  • Paylaş
8

Jawair Chaker's, Dikkat eksikliği :)

Serkan Kiose, Selamlar, soruların yanındaki kalem ikonu ile sorularınızı siz de düzelteblir ve güncelleyebilirsiniz. Moderasyondan hızlıca geçip onaylandıktan sonra da kalıcı hale gelmektedir. Aynı şey yanıtlardaki imla, vs hataları için de geçerlidir.

Serkan Kiose, Örneğin ben sorunuzu istediğiniz şekilde düzenledim: inploid.com/history/67280

Devrim Deniz Bardakcı, ..mobil intranet kullanımındaysanız yorum düzeltme ya da silme gibi bir yetkiniz olmuyor :(

Serkan Kiose, A doğru haklısınız.. Mobil uygulamamızda bu özellik yok.. Ben yine de bilgi geçmiş oldum böylece :P:)

Devrim Deniz Bardakcı, ..yinede teşekkürler :)

Serkan Kiose, Ben teşekkür ederim :)..

Eğer kişi önce okuyup sonra yazarsa baltalamaz.
  • Hiç okumadan çala kalem girişenlerin bir kısmı hüsrana uğrayabiliyor. Sözüm meclisten dışarı, bir iki aksi ihtiyar orantısız çıkışlar yapabiliyor.
  • Dikkat etmeden defalarca sorulmuş soruları yeni gelenlerin sorması da komik oluyor. Halbuki gayet de hızlandırılmış bir arama motoru var hatta soru sorarken benzer soruları bulan bir motor da var. Bu sorular genellikle tabii ki herkesin hayatta en az bir kere düşünmüş olduğu "Hayatın anlamı nedir? " ve "Aşkın b.ku, püsürü hakkında ne düşünüyorsunuz? " gibi yıllardır defalarca sorulmuş sorular oluyor ki üye olup hemen bunları soranlar tabii ki en azından benim tarafımdan "aa bu arkadaş da hayatın anlamını burada yüzüncü soran kişi" gibi belleğe kazınıyor. Ardından ağzıyla kuş tutması gerekiyor ki bu arkadaşlar genellikle ağ ya da tüfekle bile kuş yakalayabilecek kapasitede olmuyor :)
  • Burada az çok okumuş insanlarız, hiç okumadan soru soran yeni kullanıcıların büyük bir kısmı da çok bozuk bir Türkçe'yle sorularını döşeniyorlar. Bu tür kullanıcılarla da bir bilgi akışı olamayacağı intibaı uyandırıyorlar siteye girer girmez. Bu türün okumamasını da anlıyorum, okumayı bilse zaten ana dilini öğrenmiş olacağından doğru dili kullanarak da yazabilir. Bir kısım yeni kullanıcı şimdi bu dil konusuna itiraz edecektir ama bu sitede biz dile önem veriyoruz. Sonuçta bilgilerin burada kalıcı birer kaynak olarak bulunmasını hedefliyoruz. Sitede soruların, yanıtların dilinin düzenlemesi de puanlarla teşvik ediliyor, yanı sıra bir de düzeltme robotu var. Burada sorularımızı ve yanıtlarımızı chat havasında kısaltarak, yalan yanlış değil de düzgün bir dille yazmaya özen gösteriyoruz.
  • Diğer bir tür de bilmiyorum neden, belki de havalı bir giriş yapmak için sorularını becerebildikleri kadar karmaşıklaştırarak soruyorlar. "Yani geldim ama her yerde olduğum gibi buranın da efendisi benim" havalarında oluyorlar. Karmaşık soru yazmaya uğraşırken Türkçe arada bir sekteye uğruyor ki bu oldukça kötü bir görüntü oluyor. Entellektüel imajı yaratmaya çalışırken okuma yazma bilmeyen kişi imajı oluşuveriyor. Yine çözüm ağızla kuş tutmak oluyor. Bu tür kullanıcıların bazıları başarıyorlar da ama büyük çoğunluğu kısa sürede pasif kullanıcı ya da kullanmayıcı oluyorlar.

Aslında burada beklenen eski ekşi sözlükteki kadar ağır kurallara uyulması değil. Kurallar daha çok saygı, samimiyet, özen ve sağduyuya bağlı. Kuralları kim mi koyuyor :) Önceden beri burada üye olan bizler koyduk, yeni gelen sizlerle de geliştireceğiz. Sonuçta buraya küfür vb yazmadığınız sürece moderasyon ne yaptığınıza karışmıyor ama biz birbirimizi değerlendiriyoruz. Değerlendirmeler benim için önemli değil demeyin. Emek verip yazıyorsunuz, bizler okuyalım diye, yoksa kıyıda köşede sakladığınız blogunuza ya da bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyaya yazardınız. Bir soru sayfası açıldığında en iyi değerlendirmeleri almış olan yanıt en üstte oluyor. Yazdıklarınızın daha çok okunması, daha büyük kitlelere ulaşması bizlerden aldığınız beğenilere bağlı. Emin olun en çok okunan yanıt her sayfanın en üstünde olan yanıt oluyor.

Velhasıl kelam her yeni gelen kullanıcı önce bir gelmiş oluyor, bir süre sonra görüyoruz hoş gelip gelmediğini. Korkmayın, aynaya bakın; saygılı, sağduyulu, özenli ve samimi yeni gelenler daha ilk soruları ya da yanıtlarıyla hoş geliyorlar. . .

Moderasyon değil, bir kullanıcı. . .
  • Paylaş
Olur böyle şeyler takılmayın siz yenisiniz galiba :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

73 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları