Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'in quora'dan tasarım dahil hiçbir farkı olmaması kurucularını özgünlük konusunda rahatsız etmez mi?

Ben Quora'yı tanımıyorum, bilmiyorum. Öncelikle onu bilmiyorum, bana ulaşamadı. Diğer bir konu da Microsoft Windows'u Apple'ın attığı temeller üzerine kurdu, geliştirdi, özgün bir işletim sistemi olarak onu kat be kat geçti. Diğer konu bu platform neredeyse tamamen Türkçe. Burada yazan bir çok kişinin Türkçe'lerini okuduğumda ana dillerini bile anlayamamış olduklarını görüyorum. Yabancı dildeki benzer bir platform onlar için kullanılmaz olacaktır. Tabii bir de buranın Quora'dan en önemli farkı bizlerin buraya doldurduğu içerik. Buranın içeriği özgün ve buraya ait. Diğer faktör insan faktörü. Quora'nın adminlerini tanıyor musunuz? Hiç kişisel bir ilişkiniz oldu mu? Her türlü probleminizde işi gücü bırakıp size yardım ediyorlar mı? Quora'yla ilgili probleminiz sizin bilgisayarınızdan kaynaklansa bile onu bulup çözüm öneriyorlar mı? Quora'da adminlerin de katıldığı gece yarısı muhabbetleri oluyor mu? Samimiyet faktörü de burayı tüm diğer benzer platformlardan değişik yapıyor bence.

Maddeler halinde anlatımla:
  1. Tanınırlık
  2. Taklit yazılımların özgünleşerek orijinalini geçebilmesi ki hiçbir scriptin tamamen özgün olabileceğine inanmıyorum.
  3. Dil
  4. Özgün içerik
  5. Samimiyet
Bence bu beş madde İnploid'in Quora'ya rağmen başarılı olabileceğini açıkça gösteriyor. Ben site sahibi olsam yabancı rakipten rahatsız olmazdım.
  • Paylaş
Etmez çünkü domain tarihlerine ve kaynak kodların tarihine bakıyoruz. Ve ne diyoruz "olm varya ibrahim tatlıses Avrupalı olsa pavarottiden meşhur olurdu" inploidin durumda budur. Maalesef Türk girişimi olması en büyük sorun.
  • Paylaş
"Daha iyisini yapamıyorsan en azından insanların alıştıklarını yap" diye bir laf vardır. Yurtdışından Türkçe'ye aktarılan bir girişim insanların alışık olduğu şeyleri değiştirmemeyi seçebilir ve köse kardeşler de bunu seçmişler diye düşünüyorum. Mor inek falan yalan.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

204 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları