Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid'te neden 3MBdan fazla boyutlu fotoğraf yüklenmiyor? Biz 10 mb yüklesek site kendisi küçültse bu zor bir işlem mi?

Facebookta yüklediğimiz foto otomatik küçülüyor üstelik videoda işleniyor sonra siteye otomatik kaydoluyor Bu işlem çok mu zor nasıl yapılır ?Düzenle
Inploid arka planda her resmi farklı büyüklüklerde zaten düzenliyor. 3Mb sınırı;
  • Profil fotoğraflarında genel olarak kullanılan fotoğraf boyutlarından
  • Kullanıcıların büyük dosyaları yüklerken zaman kaybetmelerini istemediğimizden
  • Bu boyutun ortalama olarak bir çok fotoğraf için yeterli olacağını ölçümlerde gördüğümüzden
dolayı seçtiğimiz bir boyut idi. Teknik olarak bu boyutu 10Mb yapmamız sadece bir ayarı değiştirmekle gerçekleştirilebilir bir şey ancak kullanımda buna şimdiye kadar kimse ihtiyaç duymadı (bize gelen bir bildirim olmadı) . Bir çok site bu tarz boyut kısıtlamalarına sahiptir. Hem bant genişliğini gereksiz olarak yememek için (büyük bir kayıp değildir bu sınırlama bana göre ama konuşabiliriz?) hem de kullanıcıların yükledikleri 10Mb boyutundaki dosyayı bir daha zaten sitede hiçbir yerde o boyut ve çözünürlükte göremeyeceği için bu şekilde bir sınırlandırmaya gitmiştik. Hatta Facebook örneğinizi genişleterek, dünyanın en büyük bu sosyal ağının, profil sayfasındaki ana resimde dönüştürdüğü çözünürlük, fotoğrafı hangi boyutta yüklerseniz yükleyin aynı kötülüktedir. O kadar kalitesiz bir hale getiriyorlar ki şaşırıyorum (fotoğraf kalitesi anlamında en iyisi şu an Google+ bu arada) .
  • Paylaş
2

Mehmet Öğmen@serkan bey benim şahsen bu konuda derin bir sıkıntım yok. Zaten genelde girdilerimde resim de kullanmıyorum.

Ancak kullanışlılık açısından biz yüklemeden önce resimi kırpmak ya da boyutunu ufaltma yerine bunu inploid kendi yapsa. Kullanılacağı yerdeki çözünürlüğe göre sunucuda ya da java benzeri araçlarla sistematik olarak ufaltılsa daha pratik olur diye düşünüyorum.

Şahsen ben kendi projelerimde yüklenecek dosya boyutu limiti yok. Kullanıcı 100 MB'lik bir resim yüklese de önce site ayarlarından bakıyorum orjinal'ini en fazla kaç mb istiyorsam bir fonksiyon ile önce onu kırpıyorum. Eğer boyutu normal ise olduğu gibi kaydediyorum. Daha sonra resmin görüntüleneceği yerde istediğin çözünürlük 240x240 ise yerde _ortamAdres( $ortam_ID, '240x240'); olarak kodumu yazıyorum. Yazdığım fonksiyon önce dosyanın daha önce bu çözünürlük için hazırlanmış hali var mı bakıyor, yoksa oluşturuyor var ise direk adresini ekrana basıyor. Eğer orjinal dosyayı istiyor isem _ortamAdres( $ortam_ID ); yazıyorum.

Bu işlemler için Asp'de ve Php'de uygun sınıflar ve eklentiler mevcut. Videolar için de benzerini uyguluyorum.

Serkan Köse, Aynen bizde de aynı sistem var ve şu anda bahsettiğiniz şekilde çalışıyor. Sadece biz ilk fotoğraf boyutunu sınırlandırmak gibi bir seçim yaptık ama bunu yükseltebiliriz sıkıntı yok bizim açımızdan.. :)

Bunun için bir Java applet yapılabilir. 10mb olan fotoğraf kullanıcı bilgisayarında uygun küçültülmüş boyuta düşürüldükten sonra sisteme gönderilir.
  • Paylaş
6

Cemal Tekin, sitenin sunucunda küçültülür demi ?

Mehmet Öğmen, Eğer Java uygulama yazılırsa resim kullanıcının bilgisayarında kücültülür ve böylece sunucularda hem resimin her düzenlemede önizleme için istemciye aktarılmasına gerek kalmaz ve bu sayede trafik oluşmaz aynı zamanda resimi kırpmak için sunucunun işlemcisi kullanılmamış olur.

Cemal Tekin, Peki video küçültme işlemleri nasıl oluyor, biz HD video yüklesekte youtube da o 480 360 240 gibi piksellere küçültüp izleme imkanı veriyor bu işlem nasıl yapılıyor ?

Mehmet Öğmen, Video küçültme işlemleri için sunucu tabanlı çözümler gerekir. Kullandığınız web programla diline göre fonksiyonları araştırmalısınız. Mesala CodeCanyon'da bulunun Php tabanlı bu codecanyon.net/item/video-converter/3930... script ile yüklediğiniz ya da Youtube gibi ortamlardan yüklediğiniz bir videoyu Flv, Mp4, Wmv, Avi, Mp3, Ogg, WebM formatlarında; yüksek, orta ve düşük kalitede; 320x240, 512x384, 640x360, 854x480, 1280x720 çözünürlüğünde indiribilirsiniz. Yeter ki Php sürümünüz 5 ve üstü olsun.

Cemal Tekin, Mesela bir kullanıcı siteye bir video yüklüyor HD video boyutuda yüksek. Bunu otomatik olarak bu şekilde mi işleyebiliyoruz. Dediğiniz küçük kalitelere bölebiliyoruz.

Mehmet Öğmen, Aynen. İsterseniz bu scripti satın alıp işlenen videoyu indirme olayı yerine farklı formatlarda ve farklı çözünürlükte ziyaretçilerinize sunabilecek şekilde değiştirebilirsiniz. Fiyatı sadece $14 dolar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt