Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İngilizcem iyi düzeyde, Amerika'ya yerleşmeyi düşünüyorum. Orada iş imkanları nasıldır?

Yurtdışını bırak şehir değiştirmeye bile ürken biri olarak bu soruya nasıl cavap veririm bilmiyorum ve bende sevmem böyle cümleleri ama çalışana her yerde iş vardır.
Ben senin yerinde olsaydım şöyle yapardım. Diplomamın çalışmak istediğim ülkede denkliği var mı onu kontrol ederdim. Denkliği yoksa eğer onu sağlamam için neler yapılması gerektiğini öğrenir ve eksikleri tamamlamak için gerekenleri yapmaya başlardım. (Bu arada okuldan mezun olduğuna göre artık çalışmaya başlayıp para kazanmak gerekecek. Her sabah mesaiye yetişmeye çalışma telaşı, geçim derdi, iş stresi, esnek çalışma saatleri... Vs, vs, vs) Sonrasında meleğimde tecrübe edinmeye başlardım. Sonuçta ülkemizde bile iş başvurularında önem verilen bir başlıklardan biri. Bir yandan uzmanlaşmaya devam ederken yurtdışı merkezli şirketlerin iş ilanlarını takip eder, kendime uygun olanlara başvurmaya başlardım.(Kabul edildin diyelim. Aldığın maaş orada geçinmene yetecek mi, daha oraya gitmeden bile uçak bileti, kalacak yer sorunu, sosyal çevre farklılığı aklına o anda gelmeyen dolu şey başına gelebilir.) Birinci yöntem bu olabilir.
İkinci yöntem ise, yüksek lisansımı yurtdışında bir üniversitede yapmaya niyetlenirdim. (Acaba yüksek lisans için kaç lira gerekecek, o parayı sen mi kazanıp biriktireceksin, yoksa ailen mi yardımcı olacak, nerde kalınacak, nerde yemek yenecek gene bir dolu belirsizlik seni bekiyor olacak.)Yüksek lisansa başladığımı varsayarak da bir yandan eğitime devam ederken bir yandan da ilgili sektörde bir işe girerek çalışmaya başlardım. Bu noktada sanırım önemli bir engel yasal prosedürler olacaktır. Çalışma izni nasıl halledilir. Yüksek lisans tamamlandıktan sonra oturma izni nasıl alınır o konularda bir bilgim yok.
Kabaca düşünmeye başlayınca yur tdışında yaşamaya başlaman, çalışmaya başlaman, iş tecrübesi edinip, çalışmaya başlayacağın veya başladığın şirkete, ortama, sosyal hayata adapte olman yani yurt dışındayım ve çalışıyorum demeye başlaman uzun yıllar alacak gibi görünüyor.
Başta da dediğim gibi iş imkanlarının nasıl olduğunu öğrenmekten önce karar verdiğin anda başına geleceklerini belirlemek ve adım adım ilerlemeye başlamak daha doğru olacaktır.
Bu arada buna benzer soruların kaynağını da anlayabilmiş değilim. Şu bölümü okuyayım mı, kaç lira maaş verirler veya şu programı öğreneyim mi, iş bulabilir miyim tarzı daha işe başlamadan genel müdürlük hayalleri kurmak, durumun başlamadan bitmesine sebep olacaktır.
Klişe bir mantıktır ama her zaman işe yarar. Karar ver ve yapmaya başla.

  • Paylaş
Heves kırmak olarak anlaşılmasın tabiki güzel birşey ancak deneyim olmadan veya herkesin bilmediği çok üstün bir donanıma sahip olmadan çoğu firma zaten kendi vatandaşlarını tercih eder. Amerikada İngilizce bilmek bir artı değildir, zaten herkesin anadili olduğundan. Bunun dışında çalışma izni vs. bunlar firmalar için ciddi bir zaman& para kaybıdır. Kendimden biliyorum bulunduğum başka bir ülkede 2 ay süren bir süreç ve işverene maddi bir yükü var.
  • Paylaş
Hocam genç yaşta amerika ya gittiydi hala orada sanıorum gayet memnun olduğunu varsaymışımdır her zaman.Ben olsam hiç düşünmeden ve vakit kaybetmeden yurtdışına giderdim özellikle amerika ya.(eğer imkanın varsa tabii)
  • Paylaş
Oraya gitmiş ve orda çalışan bir insaat mühendisi bulmaniz kanımca daha mantıklı olacaktır. Bu sayede kafanızdakı soruları giderebilir ve o şahsın yaptıklarını modelleyebilirsiniz. Bunun daha doğru olacaģı kanaatindeyim.
  • Paylaş
Amerika ve Kanada genelde kendi ülkelerinde kendi eğitim kurumlarından mezun olmuş insanları tercih ediyorlar. Oraya yerleşmeyi ve iş yapmayı düşünüyorsanız en azından yüksek lisans şart. Özellikle Kanada için böyle şartlar. Ama amerika mı kanada mı derseniz , Kanada derdim. Şartlar daha iyi inşaat mühendisliği açısından .
  • Paylaş
Sadece ingilizce yeterli değil, iş bulmak çok zor orada bir Türk mühendis olarak, Türkiye'deki Suriyeli mühendis değerini görürsün. Az maaşla aynı işi yapabileceğin pozisyonlarda. Gerçek anlamda bir vatandaş değerinde çalışmak istiyorsan kendini değerli kılacak yetkinliklerin olmalı. Adamlar zaten mühendislik olarak bizden önde, belirli bir alanda ciddii sivrilip kendini aranan istenen adam kılmak zorundasın. Aksi takdirde kendine yeten bir istihdamı var zaten
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

103 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Yeni Cevaplanan Sorular