Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühedisliği öğrencisinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgisayar önerebilir misiniz? Birkaç yıldır MacBook Air kullanıyorum işletim sistemine çok alıştım bu sebepten aynı işletim sistemi ile devam etmek istiyorum sizce mühendislik için MacBook Pro alsam sorun yaşar mıyım?

Masaüstü bilgisayar istemiyorum notebook düşünüyorum.Autocad Solidworks Sap2000 tarzı programları kasma donma zorlanma olmadan kullandıracak bir bilgisayar arıyorum.Düzenle
Excel ve Matlab olmadan o bölüm nasıl bitecek anlamadım. Aslında Macbook'lar ne yazık ki inşaat mühendisleri için ancak oyuncak olabiliyor. İnsanlara sorarsanız, herkes birbirine Mac aldırmaya çalışıyor, kullanacağınız programları anlattığınızda önce Pentium'lu Macbook diyorlar, yani Macbook alacaksınız ve Windows kuracaksınız. Neyse derinlemesine araştırdığınızda Apple'ın hep bir önceki nesil teknolojiyi sattığını görüyorsunuz. Bunun çok önemli de bir nedeni var, Apple işletim sistemini donanıma optimize ediyor, dolayısıyla bir nesil eski donanımı kullanıyor, yani bir Macbook alıp Windows kurduğunuzda, sıfırken bile eski olan bir bilgisayarınız oluyor. Şuraya bir bakın bakalım, hangi programlar güncel versiyonlarıyla Apple platformuna uygun olarak mevcut. ( inploid.com/t/insaat-muhendislerinin-mu... )

Ben sonuçta Apple bilgisayarların bir işime yaramayacağını biliyordum yine de bir de ona buna Apple tavsiye edenler bu tavsiyelerini bir gözden geçirsinler diye bu platforma şu soruyu sormuştum, yanıtlar ilginç... ( inploid.com/t/tum-yazilimlariniz-window... )
Benim fikrime gelince bir MacBook Pro kesinlikle sorun yaratmayacaktır, internete girebilir, oyunlarınızı süper retina ekranla oynayabilir, müzik dinleyebilir, video izleyebilirsiniz hatta web designer olsaydınız web programlama işlerinizi de yapabilir, ya da grafiker olsaydınız 3B modelleme, ve herkesin zor sandığı Photoshop işlerinizi yapabilirdiniz. Yalnız mühendislik yazılımları, Excel, Matlab gibi yazılımlar kullanmak için bir de kuvvetli Windows makinesi almanız gerekecek. Bence o kadar para dökecekseniz son model bir MSI (mesela GS70 Stealth) sizi ve mühendislik hesaplarınızı önümüzdeki 4 sene götürecektir. Oyun oynarken de emin olun her türlü Macbook Pro'yu havada katlayacaktır. Bir de MSI'lardaki ses sistemi de dışarıdan bir hoparlöre ihtiyaç duymadan oldukça iyi ses veriyor. İşletim sistemi değiştirmekten çekinmeyin; bir mühendis bir yazılımı, işletim sistemini, bilgisayar dilini vb öğrenmez, onları alır ve kullanır.

MacBook istemenizi çok iyi anlıyorum, makineler gerçekten çok şık ve havalı, bölümünüzdeki 3-5 kadını kolayca etkileyecek bir sosyal statü sağlayabilirler, retina ekran müthiş bir keyif, hele touchpad'leri inanılmaz kullanışlı, yanında mouse kullanmaya gerek olmuyor, o makinelerde ses sistemleri genellikle kötü oluyor ama o kadar kusur olacak. Macbook almak için olan nedenler bunlar, dikkat ederseniz mühendislik işiyle ilgili hiçbir neden yazılmamış, çünkü öyle bir neden yok.. .
  • Paylaş
3

Furkan Cesur, Hocam öncelikle vaktinizi ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyeler doğrultusunda bir bilgisayar alacağım msi hiç düşünmüyordum ağırlığı okula gidip gelirken sıkıntı yaratabilir falan diye ama dediğiniz modelin özelliklerini çok beğendim.Araştırmaya devam mbp lardan vazgeçmiş gibiyim.

Şaman, Rica ederim Furkan, müstakbel meslektaşa her türlü yardım görevimiz ☺ GS70 Stealth 17" olmasına rağmen 2 kilonun biraz üstünde, ince yapmışlar ve DVD yazıcıdan tasarruf etmişler, air gibi. Bende GT683 var ve severek taşıyorum, sonuçta çantada bir canavar taşıyorum. 3,5 kilo benim makinenin kendisi, şarjı da en az 1 kilo. Umarım rahat edeceğin makineyi bulursun. Unutmadan mühendislik okumak ve işi de yapmak için makinede bir numerik blok da olmazsa olmaz. MSI olmasın dersen alternatif olarak ASUS da çok güzel oyun bilgisayarları üretiyor ki işte tam o yüksek performanslı makineler bizlerin ihtiyaç duyduğu. Bir de Kadıköy'de Monster firması isteğe göre canavar laptop topluyor, o zamanlar çalıştığım iş yeri için toplattım, kullandım, süper de oluyor.

Furkan Cesur, Şu an fiyat araştırması yapıyorum dediğiniz model hoşuma gitti o donanımda o ağırlık gerçekten müthiş! Monster bilgisayarları biliyorum onuda araştırıyorum sizin gibiler yardımcı oldukça eminim çok iyi ve bütün ihtiyaçlarımı halledebileceğim bi bilgisayar bulurum 😀

Asus k555, lenovo ip300, 310 bunlara bakabilirsin, işini görür
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

276 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları