Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisliği hakkındaki sorularım?

Merhaba İnşaat Mühendisliği hakkında bir kaçlsoru soracaktım. Şimdi "yüksek lisans yapmış, Yabancı Dil bilgisi olan, Bilgisayardan anlayan" yeni bir inşaat mühendisinin maaşı ne kadar olur? İnşaat mühendisinin geleceği nasıldır? Bana bilgi verebilen birisi varsa görüşmek isterim. Düzenle
Yüksek lisans yapmış bir yeni mezunun iş bulması çok zor olacaktır. Yeni mezun bir inşaat mühendisi neredeyse boş bir defter gibidir. İşi hemen öğrenir ama ilk olarak bomboştur. Kimse bomboş bir deftere ansiklopedi parası ödemek istemez. Dolayısıyla eğer akademik kariyere devam etmek gibi bir niyet yoksa, mezuniyetten hemen sonra güzel bir şantiye işi bulunmalı, yapılacaksa yanı sıra master yapılmalıdır. Yeni mezun bir inşaat mühendisi Ankara'da 1400-2000TL, İstanbul'da 1500-2500TL arası kazanır. İnşaat mühendisliğinin geleceği mevcut hükumetin elindedir. Eğer kontrolsüz çalışan TOKİ şantiyeleri daha da artarsa bu mesleği bırakmak en hayırlısı olacaktır. Yurt dışında çalışma imkanları vardır, tabii ki eski doğu bloku ülkeleri, Türki cumhuriyetler ve muhtemelen bir süre daha Arap ülkeleri ama hiçbirine güvenmemek lazım. Ülkemizin eski ve yeni hükumet tarafından içine sokulduğu kritik durum tüm bu ülkelerdeki çalışmalarımızı olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Paylaş
3

Barış Ekinci, Hocam. Sorularım var. Size sormak istediğim. Skype yada faceniz varsa çok yardımcı olacaksınız.

Şaman, Olur, faceden zor ama Skype chamacon

Barış Ekinci, Ekledim hocam.

Bu sadece yüksek lisans ve yabancı dil ile ilgili bi şey degil. Senin ilerlemek istediğin alana ve becerilerine de bağlı benim tavsiyem şu olur her inşaat mühendisi önce bi betonarmeden ve şantiyeden geçer okul biter bitmez bi proje bürosunda baraj tasarlayamazsın bu yüzden seçmek istediğin dal hangisi olursa olsun lisans bitmeden evvel betonarmede ilerleme kaydet bunu okul dışında bi şantiyeye haftada bi kaç kere giderek başlayabilirsin ya da stajda extra emek sarfederek bitirdiğinde autocad dışında bi kaç program daha bilmek yarar sağlar eğer amacın büyük işler yapmaksa okul bittiğinde bi şantiyede 2000 liraya çalışmak yerine bi proje bürosunda 1500 liraya çalışmanı tavsiye ederim bu sadece sana başlangıç maaşı olur daha sonra sen kendini geliştirdikce hayli hayli çok kazanacaksın o zaman şantiyede çalışan bi mühendis senin maaşının yarısından bile daha azını alır ama dediğim gibi eğer okulu dereceyle bitirmediysen ya da mesleki alanda kendini çok geliştirmiş değilsen ama geliştirmek istiyosan ilk başta daha fazla para alabileceğin şantiyeden uzak dur derim çünkü uzun vadede yarar sağlamayacaktır. Ayrıca büyük işler yapmanın zevki farklıdır bi saha mühendisi bu zevkten mahrum kalır ((:
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, Skype yada Facebook varsa sizinle paylaşmak istediğim bir kaç sorum daha var. Bana ayıracak bir kaç dknız varmı?

Hazal Hatip, Tabii ki de skype hesabım yok facebook var oradan sorabilirsin

Kardeş bu gireceğin firmaya ve çalıştığın ile göre değişir... ama genelde yeni mezunlar için maaş 1500-2500 arasıdır. İş bulmakta pek zorlanacağını sanmam... Bu kariyerle
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt