Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat mühendisliği konusunda kendimi geliştirebileceğim aynı zamanda özgeçmişime yazabileceğim konferans, eğitim vb. etkinliklere katılmak istiyorum. Önerileriniz nelerdir?

Bilgi almak için hangi site veya yayınları takip etmeliyim.Yardımcı olur musunuz ?Düzenle
Sayın müstakbel meslektaşım, o tür eğitimlerle sadece daha çok teorik bilgi ya da sertifika sahibi çırak olursunuz. Çırak olarak başlamaktan başka çareniz de master ya da doktora dahi yapsanız yok.

Benden size abi tavsiyesi;
 • Küçük bir firmada parttime çalışın, biraz pratik yapın.
 • Okulunuzdaki özellikle yapı derslerini can kulağıyla dinleyin, yapı dersleri ortalamanızı 3'ün üstünde tutun.
 • Stajlarınızı tüm yaz tatili boyunca yapmaya çalışın, hatta yine küçük bir firmada iş bulun ve staj olarak gösterin. Bunlar hem özgeçmişinizde daha şık duracaktır hem de eğitim seviyenizi arttıracak, sizi piyasada kıdemli çıraklık seviyesine yükseltecektir.
 • Çizim yapmayı çok iyi öğrenin, 2B dönemi de geçti, çizerken metrajını da çıkartan Allplan, Archicad gibi bir program öğrenin (burada mesela Allplan için gerek videolar halinde gerekse yazılı olarakTürkçe eğitim dokümanları mevcut fga.com.tr) . Allplan'ı tavsiye ederim çünkü donatı da çizip metrajını alıyor (metraj modülü TÜV sertifikalı), mühendislikle ilgili tüm çizim, metraj işini tek programda çözüyor. Bunun dışında çelik çizimleri için X-Steel öğrenin.
 • Metraj işini iyice özümseyin.
 • Excel'i çok iyi öğrenin. Mümkünse Visual Basic kullanarak makro yazmayı öğrenin.
 • İş programı yazılımı (Primavera, MS Project) kullanmayı ve iş programı yapmayı öğrenin.
 • SAP2000'i yutun, Larsa, Etabs, Safe, STA4CAD ve/veya Probina öğrenin.
İş aradığınızda biliyorum dediğiniz programları kullanmanızı isteyeceğiz, sertifikalarınıza bakmayacağız. Kurslar, sertifikalar gibi şeylerin gerçekten özel sektörde hiçbir değeri yok, yapabildiğiniz işe bakıyoruz. Sertifika dediğiniz şeyler özel sektörün sizden beklentisinin çok altında bilgilerle alınıyor (benim 10'un üstünde sertifikam var, nerede olduklarını bilmiyorum).
 • Paylaş
2

Barış D., Zahmet ettiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Tavsiyelerinizi dikkate alıp işimde nitelikli olmak için çabalayacağım.

Şaman, Rica ederim, umarım kariyerinize güzel bir yön verebilirsiniz.

İnşaat mühendisleri odasının verdiği kurs ve eğitimleri çok başarılı, umarım bu kurs ve eğitimlere sadece c. V'inde yazması için katılmazsın... .
 • Paylaş
1

Barış D., Tavsiyeniz için teşekkürler.Tabikide kendimi daha iyi geliştirmek için araştırıyorum.

Bence konferans falan filan boşverin gidin şantiyelere ofislere parasız çalışın tecrübe edinin en garantisi inanın. Gerisi boş bu sektörde sadece tecrübe ve referans
 • Paylaş
3

Barış D., Teşekkür ederim.Benim de önceliğim tecrübe ve referans fakat bu tarz eğitimlerin sektördeki yenilikleri görmek için yararlı olduğunu duymuştum.Okuldan çıkana kadar kendime ne katarsam kardır diye düşünüyorum :)

Emre Zengin, Evet illaki öyle eğitimlere de git ama staj öncelik olsun

Yusuf Gemerekli, Sayın meslektaşım, kusura bakmayın ama bir inşaat mühendisine yakışmayan bir cevap olmuş. Bahsettiğiniz şekilde çalışmak ancak ameleler için geçerlidir. Sonuçta biz öğrendiğimiz bilgilerin pratiğini görmek uygulamak için üniversiteye gidiyoruz, seminerlere ve konferanslara katılıyoruz. Bilgi olmadan pratik olmaz. Bilgi olmadan olan pratiklik sadece ameleliktir.

Sayın değerli meslektaşım öncelikle teknolojiyle iç içe olman gerekir ki her meslekte bu gereklidir ama bizim meslekte daha çok gereklidir kardeşinde tavsiye teknoloji ile ilgili seminerleri kaçırma çünkü onlar teknojoji nasıl en iyi şekilde nasıl kulanulması gerektiğini çok net ve açık bir şekilde antırlar ...
... ... başarılar yolun açık olsun... ...
 • Paylaş
İnşaat mühendisleri odasının seminerleri, konferansları ve inşaat mühendisliği ile alakalı programlarla ilgili kursları oluyor. Onlara katılmak bilgiye bilgi katmak için birebirdir. Ayrıca üniversiteler sık sık tüm yapı sistemleri ile alakalı konferanslar ve eğitimler düzenliyor. Onları takip etmek faydalıdır. Tabi ki şantiyelerde de bu öğrenilen bilgilerin pratikleri görülmelidir. Ama eğitim olmadan sahada bunları öğrenirsin mantığı ile hareket edersek eğer, sahada çalışmış 30 senelik bir ustadan farkımız kalmaz. Sonuçta yapı ustası dediğimiz kişinin pratik dağarcığı tartışılmaz.
 • Paylaş
İMO seminerlerini takip edebilirsiniz, baya faydalı şeyler oluyor
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

752 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt