Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat mühendisliği nedir?

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. Her türlü yol, bina, kanal, tünel vb. yapıları yapabilirler. Bunlarla ilgili eğitim ve araştırma faaliyetlerine katılırlar. Çevre, su, yapı mühendisliği gibi çeşitli uzmanlık alanları vardır.
İnşaat Mühendisliği

  • Paylaş
Eldeki malzemelerle tekniği birleştiren ve yapılacak yapının planı,projesi,denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendislik alanıdır.
  • Paylaş

3 e kuralına (emniyet estetik ekonomik) dikkat ederek yapılar dizayn etmek

  • Paylaş
Türkiye'de kalfalıkla özdeşleşmiş , teknik olarak ifade ettiği onca öneme rağmen pratikte hiçbir önem arzetmeyen, hatta inşaat yatırımcılarının nazarında mimarlıkla aynı zannedilen, arada derede kalmış , benimde bir zamanlar eğitimini alma gafletine düştüğüm mühendislik dalıdır. Aslında tüm mühendisliklerin temeli olmakla beraber , mühendislik dallarının kategorileşmesinden sonra değeri dip yapan sınııfını temsil eder.
  • Paylaş
Teknik detaylardan otede insaat muhendisligi Medeniyet muhendisligidir. Gercekten insaat muhendisi olmakdikca medeniyetten soz edilemez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

951 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları