Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat mühendisliği okuyorum. Bu yaz staj yapacağım ama staj yeri nasıl bulabilirim? Nelere dikkat etmeliyim. En önemlisi stajda kendimi nasıl kanıtlarım? Stajda neleri kesinlikle sormamalıyım?

Firmalara stajyer olarak CV + başvuru mektubu (sunum, vb) gönderebilirsiniz. Tanıdıkları da kullanabilirsiniz. Stajyere genellikle hiçbir iş yaptırılmaz; siz yine de işe ilgi gösterip nelerin ve nasıl yapıldığını öğrenmekle mükellefsiniz. Bu nedenle mühendis, tekniker, usta, kalfa gibi bilgi kaynaklarını elinizden geldiğince bilgi olarak sömürmelisiniz. Stajda kendinizi kanıtlayamazsınız, hiç gerek de yoktur. Bizim sektör en çok paranın döndüğü sektör olduğundan tüm çakallar üşüşmüştür; işler daha çok politik bağlantılarla yürür. Bu nedenle işin, paranın kaynağını çok kurcalamazsanız iyi olur. Bunun dışında iş konusunda her türlü soruyu sorabilirsiniz. Özellikle mühendisler ve ustalar (dikkat bir şantiyede "usta" derseniz çırağın çırağı olabilecek vasıftaki kişiden bahsediyor olursunuz, özellikle kalfalar bu işe çok alınır. Ustalara da mutlaka Ali Usta, Ayşe Usta diye seslenmelisiniz) çırak yetiştirme misyonuna da sahip olduklarından bilgilerini sizinle paylaşmaktan mutlu olacaklardır. Bir de sakın ha kimseyi tahsilinizle ezmeye kalkmayın, mütevazı olun ki bilgi size doğru aksın. İlk stajı şantiyede yapın, ikincisini biraz daha bilgilendikten sonra isterseniz ofiste de yapabilirsiniz. Stajların ilerideki kariyerinize okulunuzun ismi kadar bile katkısı olmayacak, o nedenle her an her şey yapılan küçük bir şantiye bulursanız bilgi birikiminiz açısından size daha yararlı olur.

Şuralara da bakın:

Bir de müstakbel meslektaşım, dilinize biraz daha özen gösterirseniz buradan bile staj yeri bulabilirsiniz. Noktalama ve ismin halleri konularındaki bilgilerinizi biraz arttırsanız hem staj yeri, hem iş ararken hem de ileride yazmak zorunda kalacağınız yüzlerce sayfalık raporlar, emailler, vb için avantajlı olabilirsiniz. Unutmayın; kimse projesini ana diline bile özen gösteremeyen bir mühendise emanet etmek istemez ki mühendislik %100 aşırı özen işidir.
  • Paylaş
2

Cemile, Söylediklerinizi yapmakta azami derecede özen göstereceğimden emin olabilirsiniz."Paranın kaynağını sorgulamayın" derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım.Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Üniversitede okurken bir projenizin olması,bu projeyi CV de göstermek işe kabul edilme konusunda yarar sağlar mı? Ve firmalar tarafından yapılan yarışmalar da mezun olduktan sonra işe kabul için ,bizi bir adım öne taşır mı?

Şaman, İşin ve paranın alınma süreçleri sorgulanmamalıdır. İhaleler vb. Üniversitede yapılan her türlü aktivite sizin mesleki hevesinizi gösterir, tabi ki işe alınırken mesleğine hevesi ve dolayısıyla notları da daha yüksek olan kişi tercih edilecektir. Yalnız kullanabildiğiniz yazılımlar da önemli olacak, hatta ofis işleri için çok daha önemli olacak. SAP2000, Prokon, Allplan (ben tavsiye ediyorum, donatıda en başarılı yazılım olduğundan, Autocad de sınırlı olarak olabilir, dikkat trend BIM yazılımlarına kayıyor), bir ya da daha fazla yazılım dili, matlab, visual basic vb, Excel zaten sular seller gibi, MS Project ya da Primavera yanı sıra yine hesap yazılımları olan Etabs, Safe hatta CSI Bridge (eğer okulda bir köprü projesi kapabilirseniz) . Projelerinizde bunları mutlaka kullanın. Yarışmasını kazandığınız firma sizi zaten işe alır. Bu azimle istediğiniz her yere varırsınız merak etmeyin. Başarılar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

48 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt