Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat sektöründeki denetlemeler nelerdir?

Şimdi ''denetlemeler'' kelimesinde inşası süren bir yapının yapısal elemanlarının teşkilinin kontrolünü sorduğunu anlıyorum. Burada yapı mal sahibini sormamız gerekiyor. Yapılan iş devletin ihale ettiği, yaptırdığı bir iş ise (okul-hastahane-köprü-yol vs.) bir iş ise bu kontrol, memur kadrolu mühendisler tarafından yapılmaktadır. Özel sektöre ait işlerde (örneğin mahallenizde 5 katlı bir apartman yapılıyorsa) kontrol görevi yapı denetim şirketlerine bırakılmıştır. Bunun yanında bir takım büyük ölçekli projelerde 'Proje Yönetim' firmaları da mal sahibi adına kontrol-koordinasyon yapılmaktadır. Kontrol derken ne yapılıyor derseniz bunlar malzeme kalitesi, yapılan işin projeye uygunluğu gibi konulardır. Bunun yanında ilgili projeler ilgili meslek odalarının denetimine sunulabilmektedir.
  • Paylaş
Denetimler yapı denetim firmaları tarafından yapılıyor. Müteahhitler, yapı denetim firmaları ile anlaşıyor. Bu yapı denetim firmalarının projenin depreme ve malzeme kalitesine karşı kanuni bir sorumluluğu var. Mesela dökülen beton kalitesi, düzgün kür yapılması, kullanılan demirlerin kalitesi vs bunların testleri de dahil kanunen sorumlulukları var.eskiden böle bir denetim yoktu aslında hiç bir denetim yoktu denebilir. Yalnız bu yapı denetim meselesinde şöle ilginç bir mevzu var. Ülkemizde, yapı denetim firmalarınını da denetleyecek bir yapı denetim firması gerekiyor. Sonra onu da, ve onu denetleyeni de, bu böle gider. Maalesef ülkemiz gerçeği bu eğer son zamanlarda değiştiyse bilemicem. Gerçi durum eskisinden kat kat ii o da var yani yapı denetim firmaları faydalıdır ama kağıt üzerindeki kadar faydalı olmayabilir bazı durumlarda gerçi bu da bişi. kötünün iyisi.Bunların dışında, kazıya başlama ruhsatı ve bina üstü kat vizesi ruhsatı için gerekli belediyece yapılan denetim de var.yani mesela kırmızı kota göre belirlenen seviye ile uygun subasman kotunun denetimi, ki kat vizesi için gerekli. bi de dediğim gibi işte en başta temel kazık noktaları, belediyece yollar esas alınarak belirlenmiş noktalar referans alınarak belirlenmiş temele esas olacak kazıkların yerlerinin doğruluğu denetimi.kısaca bina yerleşim alanı denetimi. ama bunların belirlenmesi işini de belediye ye yaptırmak iidiri garanti olsun die.
  • Paylaş
Devlet tarafından zorunlu kılınan yapı denetim firmaları, ve işverenin insiyatifinde ve isteğine bağlı olan müşavir kontrol firmaları vardır. Yapı denetim firmaları sadece proje ve imalatı kontrol eder ancak müşavir kontrol firmaları isteğe bağlı kalite kontrolden hakedişe, iş güvenliğinden imalata herşeyi kontrol eder. Ayrıca iş güvenliği denetimleri için iş güvenliği uzmanları ve danışman firmalar bulunmaktadır. Denetimlerin ne derecede özverili ve sıkı olduğuysa tartışmalı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

215 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları