Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belli bir süre düzenli spor yaptıktan sonra spor yapmayı ihmal edince oluşan moral bozukluğu ve kötü hissin psikolojiyle ilgisi var mıdır? İlgisi nedir?

Bu konu ile alakalı ve yanıt olabilecek başka bir soru var sanırım:

inploid.com/t/adrenalin-salgilatan-eylemlerin-hizli-arac-kullanma-extreme-vb-sporlar-yapma-tehlikeli-herhangi-bir-durumla-karsi-karsiya-kalma-bir-yerden-sonra-aliskanlik-yapma-ve-hep-daha-fazlasinin-istenmesi-hakkinda-ne-dusunuyorsunu/


Buna ek olarak, durumun psikoloji ile direk olarak bağlantısı olmadığını düşünüyorum. Spor yaptığımızda vücutta gerçekleşen bazı kimyasal durumlar var, ve yapılan aktivitenin türüne göre bağlı olarak en genel biçimde bunların kimyasalların başında bildiğim kadarı ile serotonin, endorfin, adrenalin gibi maddelerin salgılanması var.


Bu şu demek oluyor; serotonin ve endorfin gibi maddeler mutluluk hormonu olarak adlandırabileceğimiz bazı maddeler ve bu maddeler insanın kendini daha iyi ve daha mutlu hissetmesini sağlayan maddeler. Vücut bu maddeleri sürekli spor esnasında salgıladığı için spor yaptığımızda kendimizi daha iyi hissederiz. Dolayısıyla da yapmadığımızda bu eksiklik kendini hemen belli eder ve mutsuz hissederiz.


Sonuç olarak, düzenli spor bizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissettirir. Bu durumda, spor yapmayı ani biçimde kestiğimizde ise kendimizi kötü hissederiz.

  • Paylaş
Formunu korumak için yapıyorsa planı bozmaktan sıkıntı duyuyordur... Alışmışsa: Çok rahatlatıyor insanı, stresini atmaya yardımcı oluyor diyorlar, atamadığından bozuluyordur morali... Sanırım yani bana göre...
  • Paylaş
1 günde her şey gitti zannedip, suçluluk duyuyor.
  • Paylaş
Spor esnasında insan vücudunda endorfin hormonu salgılanır. Bu da çikolata gibi insanın mutlu olmasına sebep olur, ayrıca bu hormonun ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Tabi bir de insana kendisini sağlıklı hissettiriyor. Endorfin ayrıca aşık olunca da salgılanan bir hormondur:)
  • Paylaş
Her gün sevgilisini gören birinin sevgilisini görmediği bir gün ertesinde mutsuz hissetmesi gibi bir şey bu. O insan kendini mutsuz hisseder çünkü; ya sevgilisi onu aldatıyorsa gibi bir düşünceye/hisse kapılır.

Ya da alışmıştır ve yokluğu canının sıkılmasına önceki bütün günleri sanki çoook çok dolu geçirmişcesine o günü boş olmakla suçlamasına sebebiyet veriyordur. Özetle durum bu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1425 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları