Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan beyninin sınırları çözmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

İnsan beyni oldukça geniş bir alan. Popüler bilim yazarı olarak bu konuda benim en sevdiğim isim Ramachandran.idefix.com/kitap/beyindeki-hayaletler-v... kitabını okursanız bu sorunun yanıtı hakkında genel bir bilgi edinmiş olursunuz. Ne yazık ki son kitabı çevrilmedi (amazon.co.uk/tell-tale-brain-unlocking-m... ).
  • Paylaş
İnsan beyni, nöronlar ( milyarlarca), protein hücreleri (milyarlarca) bir çok element bileşiği kimyasal vadiler vs. Bunlar, işiin görünen ve kabaca ( bu tabir tam yerinde) anlaşılabilen kısımlarıdır. Peki nasıl oluyor da, bu bileşik ve karışımlar algı , anlama ve üretme sistemi olabiliyor. Yani düşünebilmek, karar vermek bana bu yazıyı yazdırabilmek, için beyin hammaddelerini bir araya getirmek yeterli midir ? Hadi gerekli bioelektriği de tamamladık diyelim, eksik olan ne olacak. Mesela, bu yazıyı okuyanların bir çoğu, çeşitli hatalar ararlar, bu durum nesnelliktir, peki hammaddeleri, kimyasal bileşikleri, nöron yapıları aynı olan insanlar nasıl oluyor da, farklı düşünebiliyor. Bu konuya , Konvertörler Yasası teorim açıklık getirmektedir. Bu yasanın temeli, bizlerin algıladığımız ve algılayamadığımız her bir şey, tek bir enerji cinsidir ( bu bende kalsın ) bizlerin bu enerjiyi algılayabilmemiz için çevrilmesi ( konvers ) gerekir. Bu konverterler güneşten tutun da bakterilere kadar en azından bildiğimiz her şeydir. Temelde 2 ana gruba ayrılırlar, fakat 3 temel enerji şeridinde değerlendirilirler. Konuyu şöyle toparlıyayım , insan bütünlemesi de, bir konvertördür, fakat iç içe geçen diğer konvertörlerin bir birleşimidir. Mesela, akciğer kendi başına değerlendirilebilen olduğu gibi, kalp dahi ayrı bir konvertördür. Beyin dış ortamdan alınan ışığı göz aracılığı ile elektrik sinyallerine çevirir devamında tekrar ışığa çevirir, işleyişinin çoğunu ışıkla yapar ve tam bir ışık merkezidir.
Bu konu çok detaylı olduğu için sonra da devam edebiliriz.
  • Paylaş
Soruya klâsik bir giriş cümlesi ile başlayabilirim aslında. "İsviçreli bilim adamları" diyerek..
Dilimize "Mavi Beyin Projesi" adında çevrilebilecek olan bir projeyi İsviçre'nin Lozan'daki Politeknik okulundan çalışma grubu hayata geçirmiş bulunmakta ve önemli beklentiler var. Hedeflerden en önemlisi beyin işleyişi üzerinde tamamiyle kontrolü sağlamak. Bütün beyinden kaynaklı rahatsızlıkların sonunu getirebilmek adına yüksek getirisi olabilecek bir çalışma. Gerçek insan beyninin düşünme kapasitesine ulaşmak ve bu çitadan başlayarak yol almak da planlar dahilinde. Süper insan zekası mı hâkim olacak dünyaya?
Sitesi şuradadır:bluebrain.epfl.ch/
Açıp incelemek isteyen olursa buyursun. Bir haber sitemizde de orijinalinden çevirisi burada:forum.donanimhaber.com/m_39504507/tm.htm

Bilim bu denli yol alırken saygıdeğer "Türk bilim insanı"...
Sana, battığın akademik çamurun içerisinde üzüntüyle iyi çalışmalar dilerim. . .
  • Paylaş
2

Unluckypod, "Sana, battığın akademik çamurun içerisinde üzüntüyle iyi çalışmalar dilerim. . " maalesef çok doğru.

Ahmet Caner Sönmez, Hak verdiğiniz için teşekkür etsem mi bilemedim. Bu acı duruma ne dense azdır. Çok üzücü tecrübeler bunu dedirtiyor artık maalesef.

Obama'nın başlattığı ve destek verdiği BRAIN projesi ya da girişimi şu an en büyük çalışma olarak nitelendirilebilir. Popüler Science dergisinin Şubat sayısına göre BRAIN projesi birkaç yıl içinde bazı temel soruları yanıtlayacak. Örneğin beyinde tam olarak kaç çeşit hücre bulunduğunu yanıtlayabilecek.
  • Paylaş
Lucy filmini izle bir de sadecebelgesel.com/zihin-oyunlari.html bunu izle çok faydası olur hadi eyvallah...
  • Paylaş
Eskiden cia gizli deneylerle insan beynini çözmeye çalışıyorlardı amaç insanı kendi istedikleri gibi kontrol etmekti. Şimdi neler yapıyorlar bilmiyorum.
  • Paylaş
1

Ahmet Caner Sönmez, Şimdi kontrol etmekteler. : )

Yapılmadığı iddia edilen insan deneylerinden elde edilen bilgiler saklanmak yerine ortak bir havuzda paylaşılmalı , bu alandaki sınırlamalar kaldırılmalı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

182 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt