Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan beyninin yüzde kaçını kullanır?

Bilmem yüzde kaçını kullanıyoruz tamamen şehir efsanesidir. İnsanlar sebebini bilmiyorum şehir efsanelerine bayılıyorlar. Sanıyorsam araştırmayı sevmemelerinden ama bir yandan da biliyor olmaya çalışmak için.

Beyninizin tamamını kullanıyorsunuz. Eğer bir kısmını kullanmasaydık ne olurdu diye düşünüyorsanız kaza geçirmiş ve beyninin bir kısmı zarar görmüş insanlara bakın.

Buyrun güzel bir yazı da burada;

evrimagaci.org/makale/260
  • Paylaş
İnsan bilindiği kadarıyla beynin tamamını kullanır (eğer bir kaza , beyin kanaması , infarkt vb geçirmediyse). %10 falan efsanedir. İnsan beynin kapasitesinin ne olduğu tam olarak bilinmemekte. Bundan dolayı şu kadar yüzdesini kullanıyoruz demek saçma olur. MR görüntülemelerde beynin tamamının kullanıldığı açıkça gözüküyor zaten. Konuşmada, duymada, görmede, düşünmede beynin farklı yerleri işlev görür. Her bölge aktiftir ve kullanılmaktadır. Burada önemli olan, sinir ağlarından meydana gelen beyindeki bu ağların ne kadarının kullanıldığı. Herkesin beynini aşağı yukarı iyi bir bilgisayar olarak düşünürsek hepsi aynı gücü tüketir, tüm programlar açıktır. Kimisi painte resim boyar, kimisi program yapar.
  • Paylaş
Beynin 10%'unu kullanıyor olduğumuz dünyada oldukça yaygın bir efsanedir. Beynin kullanımı şu anda var olan tüm bilgisayarlardan daha verimlidir. Beyin vücudumuza giren enerjinin %20'ini kullanır.

Buradaki yanlış anlama, beyin matematik problemleri çözmek için gelişmedi. Matematik problemi çözmek aslında beyni amacı dışında kullanmaktır. Beyin görme, sosyalleşme, gibi fonksiyonları müthiş bir verimle yerine getirir. Beynin bilinen her bölgesi de etkin olarak kullanılır. Tabi ki metabolizmayı kontrol (kontrol mühendisleri bir sistemi sürekli 36C derecede tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirler), kalp atışını veya hormonları kontrol gibi fonksiyonların farkına varmayız.

Bilinçli düşünmeye ayrılan kısım tabi ki kaynağın küçük bir kısmıdır ama yukarıdaki fonksiyonları işleten beyin kısımlarını kullanılmıyor sayamayız.

scientificamerican.com/article/people-on... .
  • Paylaş
Bence yüzde kaçı diye düşünmemek lazım. Bir bilgisayar işlemci ve RAM'in yüzde kaçını kullanır? Yüzde kaçı geçtiğinde kasmaya başlar? Neden aktif kullandığından daha fazla rezerveye ihtiyaç duyar? Bilgisayar ne kadar bir güvenlik faktörüyle çalışır? Tüm reserveyi tüketip aleti çökerttiğimizde bilgisayarı kapatıp açarız. Alet yine öncesi gibi çalışmaya devam eder. Diyelim bilgisayardaki güvenlik faktörü 2. Beynin kasmasını hatta daha da beteri çökmesini göze alabilir miyiz? Bir aç kapa düğmesi mevcut mudur? Beyin çökünce tekrardan aynı şekilde çalıştırılabilir mi? Bu soruların hepsine cevap verdiğimizde beynimizin 100-200 mertebesinde bir güvenlik faktörüyle çalışması gerektiğini anlarız. Beynin küçük bir kısmı aktif kalanı da reserve olarak yani yüzde yüzü kullanılır.
  • Paylaş