Bilmek istediğin her şeye ulaş

'İnsan doğaya hakimdir' tezini kanıtlayacak önemli örnekler nelerdir?

"İnsan doğaya hakimdir" tezi, insanın her şey üzerinde hakimiyet kurmak istemesinin bir sonucudur. Tabiat insana hizmet etmez veya insan tabiata hizmet etmez; ama insan her şeyi köleleştirmeye ve kendisine hizmetçi yapma meraklısı olduğu için (kapitalizm de bundan çıkmıyor mu?) , doğayı kendisine köle eder, onu kullanır. Ama insanın doğayı kullanması fayda alırken fayda verecek şekilde değil, ona zarar verecek şekildedir ve herhangi bir canlı zarar görmeye başladığı zaman kendini savunmaya geçer. Doğanın kendini savunması ise "doğal afetler"dir. Uğur Çakmak (@ugurcmk) nın da dediği gibi ozon tabakasının delinmesi, buzulların erimesi, depremler, kasırgalar, tsunamiler, çeşitli türlerin ortadan kaybolması vb. Durumlar hep doğanın kendisini savunmasıdır. Tabii çeşitli türlerin soyunun tükenmesinin insanoğlunun varlığını nasıl etkileyeceği belki şu an tam bilinemeyebilir ama en basitinden Einstein'ın dediği gibi arıların tükenmesi bile insanoğlunun yeryüzündeki varlığının sonunu getirecekken, doğayı bu kadar umursamamazlık etmemeliyiz. İnsan doğaya hakim olmak yerine, bir doğa felsefesi geliştirerek doğada yaşayamıyorsa bile doğayla yaşamayı öğrenmelidir. . .
  • Paylaş
İnsan doğaya hakim olamaz sadece ukalalık yapabilir ve yaptı da. Ne oldu? Dengeyi bozdu ama doğa bundan zararlı çıkmaz insan çıkar. Ozon tabakası tamamı ile yok olduğunda, buzullar tamamı ile eridiğinde insanoğlunun da sonu gelecek ve binlerce yıl sonra doğa tekrar kendini yenileyecek. Bu her zaman böyle oldu. Göktaşı çarpmaları, süpernova patlamaları, manyetizmanın değişmesi vs. ne başına gelmedi ki doğanın ama herseferinde kendini yeniledi. Bir de şu açıdan bakmak lazım doğa olmadan insan yaşayabilir mi, insan olmadan doğa yaşayabilir mi?
  • Paylaş
Etrafına baktıgında kaç tane ağaç görebiliyorsun,bide insanoglu olmasaydı kac tane görürdün??
  • Paylaş
Kozmik takvime baktığımızda,evrimagaci.org/fotograf/112/5652 biz daha çok yeniyiz. Doğa henüz bizi fark etmemiş bile olabilir.
  • Paylaş
Bütün tabiat insana hizmet ediyor. Hizmet eden mi hizmet edilen mi üstündür?
  • Paylaş
1

Livanur Onur, Peki hizmet eden bir gün durup sizi terk ettikten sonra kim size hükmetmiş oluyor ? Unutmayın ki doğa kendini asırlar sonra tekrar yenileyebilir. İnsanların ise kendi sonlarını kendi elleri ile hazırlaması ve o gün insanoğlunun soyunun tükenmesi aslında asıl savaşın galibinin doğa olduğunu gösterir.

Tez olduğunu düşünmüyorum, çünkü tez denilen şeyin biraz gerçeklikle bağı olur ya da varmış gibi gelir, sonra o tezin ana düşüncesinin peşine düşer, genelden ayrıntıya doğru araştırma yaparsınız.

İnsanın büyük barajlar yapıp akan suyu durdurması gibi şeyer sadece tabiat içerisned kendi aklını ve zekasını kullanarak gerçekleştirdiği eylemlerdir. Küçümsenemez, iyi çalışmalardır ama bunlar insanın tabiata hakim olduğunu göstermez.

Bir büyük deprem, bir büyük yanardağ patlaması, bir tsunami insanı ve yaptıklarını alt etmeye yetiyor. İnsan, mega projeler gerçekleştirirken dahi tabiatın üstünlüğünü kabul ediyor, projesini ona göre şekillendiriyor.

İnsanın doğayı mahvetmek adına yaptığı şeyler ayrı konu. İnsan kadar doğaya zarar veren başka bir tür yok Dünya'da.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10934 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları