Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan doğduğunda ölüm tarihi vücudunda mühür olarak bulunsaydı insanın yaşamı nasıl etkilenirdi? İnsan daha mı sorgulardı?Daha mı hazırlık yapardı? Daha mı huzursuz olurdu? Daha mı anı yaşardı?

Çok mükemmel olurdu bence zamanı çok daha iyi değerlendirirdik daha çok gülerdik daha çok eğlenirdik sevdiklerimizin kıymetini bilirdik her anı dolu dolu yaşamaya çalışırdık gereksiz şeyleri büyütmezdik insanlar haddini bilirdi dünyada kalıcıymış triplerinde kimse kimseye artislenemezdi bla bla bla...
  • Paylaş
Bence olum biraz daha siradan bir hale gelirdi. "Yarin oluyorum arkadaslar! Beni guzel ugurlayalim, aksam parti var evde. " tarzi diyaloglar yasanirdi belki.

Aniden gerceklesen seylere karsi savunmasiziz. Olum tarihlerini bilseydik, yakinimizdan biri vefat ettiginde asiri tepki gostermezdik.

Bir de sinirini bildigimiz seyleri daha dikkatli ve duzgun kullaniyoruz. O yuzden hayatin tadini cikarmaya calisirdik.
  • Paylaş
Bence ölümü kabul etmek daha normal olurdu, herkesin ölüm tarihi belli olduğu için bu bilgi şimdikine nazaran daha sıradan olurdu. Ölüm de yaşam zincirinin bir aşaması olarak kabul edileceğinden ölümden sonrasına inanç daha fazla olurdu.
Yaşam daha planlı olurdu, uzun yaşayacaksa geleceği garanti altına alır, kısa ise anı yaşar, gereksiz kaygılardan uzaklaşırdı.
Sanki daha kolay olurdu gibi geliyor bana, sadece belirtilen tarih geldiğinde ölüm şekli ile ilgili korkular oluşabilirdi, engellemeye çalışılabilirdi, oyuzden ölüm şeklinin standart bişey olması gerekirdi e
  • Paylaş
Çok güzel soru. Ama cevabı kestirmek mümkün değil.
Bence tüm dünya düzeni değişirdi ve daha mı xxx soruları başka anlamlarda olurdu.
  • Paylaş
Tarihe bağlı olurdu. Mesela 70 yaşında ölecekse insan zaten o yaşta oldukça yaşlanmış ve büyük ihtimalle iş göremez olacağı için değişen çok bir şey olmazdı. Herkesin yaşam süresi aynı olur muydu? Aynı olur da insanlar yaşlanınca ölüyor olsalardı durum değişmezdi ama yaşam süreleri farklı olsaydı sanırım öncelikle insanlar süreyi daha iyi planlarlardı. Bazı insanlar o tarihe kadar ölmeyeceklerini bildiklerinden daha tehlikeli yaşarlardı. Yurdumuz gibi öfke kontrolünden uzak kalma şımarıklığındaki insanların yaşadığı ülkelerde cinayetler de artardı. Sonuçta iki gün sonra öleceğini bilen bir insan cinayet işlemekten de çekinmezdi. Gelişmiş ülkeler daha da planlı yaşama sonucunda daha da gelişirlerdi. Fanteziye gel, uçtum tabii, hiçbiri de olmayabilirdi... .
  • Paylaş
10

Nazende , :)Cinayet işleyeceği zaman ölüm günü gelmiş kişiyi bulması biraz zor değil mi? Hadi denk getirdi zaten ölüm tarihi gelmiş adamı öldürmek salaklık değil midir? Gerçi o zaman kanunlarda ona göre düzenlenirdi sanırım:) valla benim kafada uçtu sayenizde:))

Şaman, Hihihi yanlış anlaşılmışım, katil kendi ölümünden iki gün önce cinayeti işler diyorum. :)

Nazende , :) Yanlış anlamadım. Milyonda bir ihtimalle gıcık olduğun adamın ölüm tarihide öldürme isteğinin anına denk gelsin bu biraz zor değilmi:) Yani demek istediğim gıcık olduğun insanın ölüm tarihini bekleyecek:) hem iki günü kalmış adam neden bunu içerde geçirsin bu işte salalklık diyorum.Ben ne diyorum:) Hava sıcak beyin buharlaştı:)

Brutal Code, Ne zaman öleceği üzerinde yazan birini, eğer bir insan öldürür ise öldürülen kişinin üzerindeki tarih hatalı olmaz mı?

Nazende , Tarihi gelmemişse ölmez ölemez :) Öldürmek isteyen manyak parçalara bölse bile birleşiyor. Sistem bu:) Sahi soruyu soran kişi ölüm tarihi hangi şartlarda geçerli bilgi verse fena olmaz.

Şaman, Hahaha, uzar da gider, arkadaşlar yanıtımın altına uçmuş olduğumu yazmıştım neyse ki...

Nazende , fanteziye gel demeyecektiniz:) uçurup sonra türbülansta bırakıyorsunuz oldu mu şimdi:)

Şaman, Ben seviyom altında bol geyik olan yanıtları, hodri meydan. :)

Nazende , düştüm bir kere bu havada spatulayla kazırlar asvalttan:)

İnsanın kişiliğine bağlı olarak bugünden farklı olarak hiçbirşeycik olmazdı. İnsan bulunduğu ortama çabuk adapta olan bir varlıktır. Ölüm denen gerçek var ve herkes kafasına göre yaşıyor. O zaman da öyle olurdu.
  • Paylaş
Ölümün varlığı somutluk kazanmış olurdu.Nasıl? Öleceğimizi zaten biliyoruz, bu kesin.Ama bu dünyadaki süremin ne kadar olduğunu bilmem bende güven uyandırabilirdi.Uzun bir süre yaşayacaksam mesela sağlığıma o kadar da dikkat etmezdim, trafiğe, alkole vs. Bir çok şeye vaktim olduğunu düşünürdüm. Yani bir anlamda kaderimi de elimde tutmuş olurdum. Kısa bir süre ise sanırım günlük yaşardım. İyi bir şey mi bilemiyorum ama uzun ömürlü insanlar için iyi olurdu bence. Kısa bir yaşantısı olanlar genelde pek birşeye başlamak istemez, topluma da katkıda bulunmaz, normal hayat sürelerini de isyanla ve depresyonla geçirebilirdi.
  • Paylaş
Hepsinden biraz olurdu bence
  • Paylaş
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp diye bir söz var ama bazı şeyleri de bilmemek lazım misal ne zaman öleceğimizi. Bir düşünsenize doktora gittiğinizi 6 ay veya 1 sene yada 5 sene içinde kesin öleceksiniz teşhisini koyduğunu ve kurtuluşunuzun olmayacağını söylediğini, yaşamınız alt üst olmaz mı? Bence tepetaklak bir şekilde değiştirir insanı.
  • Paylaş
Böyle bir şey olsaydı insanların birçoğu ölüm tarihini kendileri seçmiş olurdu belkide. Yani kişinin ölüm tarihi geldiginde yaptığı tehlikeli davranışlar onu ölüme götüren etmen olabilirdi. Yarın sabah ölecek olsam bu gece ne yapardım bilmiyorum ama biryerleri molotoflardım heralde :D böylelikle bende ölürdüm, isteyerek veya istemeyerekte olsa insan kendi ölümünü kendisi seçiyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

762 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt