Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan domuz mutantının yapıldığı doğru mu?

Bu konu hakkında deneylerin yapıldığına ve insanda çeşitli iç organların yenilenmesi adına "transgenik domuz"dan faydalanılacağının standartları belirlenmekte diye bir duyum almıştım. Hatta laboratuvar üretimi olarak "yedek organ deposu domuzlar" hakkında bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum. Ancak tam emin değilim ne derece ilerlediğinden ve araştırmam lâzım. Araştırıp sonuca ulaştırabilirsem cevabı tekrar düzenler ve bilgiler veririm.. O yüzden şimdilik bu kadar. : )
Ek: Bazı kaynaklardan ulaşabildiğim kadarıyla bir ekleme yapmak istiyorum. Kaynaklardan bazılarını yazımın sonunda ekleyeceğim.
Bilimsel araştırmalarda domuz üzerinde insan genlerinin denendiğine dair bazı bilgiler mevcut. Bunu, "Xenotransplantation" denilen, farklı türler arası yapılan organ transferinde doku uyuşmazlığını ortadan kaldırmak için yapıyorlar. Görünüşe bakılırsa bunun domuzda denenmesi ciddi ciddi uzun zamandır düşünülmüş. *(2006)

Ksenotransplantasyonda insan modeli olarak babun ve donör olarak domuz kullanıldığı, ve bu çalışmaların da olumlu sonuçlandığı söyleniyor. (*A)

Donör olarak ilk başta şempanze düşünülse de, soyu tehlikede olan canlılar arasında olduğundan vazgeçilmiş. Domuzun halihazırda kalp damarlarının yerine konmasında kullanıldığı da belirtiliyor. Evrimsel açıdan şempanzeye kıyasla çok daha uzak bir ortak geçmişe sahip olduğumuzdan, domuzun organlarından bizlere yedek organ yapımı söz konusu olduğunda, yakın akrabamız şempanze ile organ alış-verişimizdekine kıyasla, daha düşük oranda hastalık geçirme riski taşımakta.(*B) (2012)

Bu ksenotransplantasyon işinde domuzların kullanımı ve uyumluluğu, 2014'ten bir makaleye (*C) göre önemli ölçüde ilerlemişe benziyor. Ancak yine de domuz ile insanın organlarında (örneğin kalp) iki tür üzerinde (en basitinden) yerçekimine maruz kalma farklılıklarından dolayı oluşan damar ve kas yapısı farklılıklarının xenotransplantasyonda ciddi engel oluşturduğu söyleniyor. Yani şu anda yeryüzünde domuz kalbinin insana aktarımı şeklinde bir uygulama mevcut değil görünüyor (rastladığım kadarıyla). Sadece domuz pankreatik adacıklarının, şeker hastaları için kseno transplantasyonu yapılmaktaymış. (*D)

Donör kısıtlılığı sebebiyle gerekli organların bulunamaması bu türden ksenotransplantasyon çalışmalarına hız vermiş gibi. 2014'te değerlendirilen bir başka çalışma da (*E) böbrek ksenotransplantasyonu hakkında bilgi veriyor. Donörün genetik modifikasyonunun gerekliliğini vurguluyor. Zira bu çalışmada da çok güçlü uyumsal-immün sorunlar yaşanmış.

Bu yüzden ksenotransplantasyona alternatif olarak kök hücrelerle rejenerasyon çalışmalarına da ağırlık veriliyormuş. (*F)

Neticede henüz bir insan-domuz mutantı oluşumuna baya bi uzak görünüyoruz. : ) Umarım bir gün bilimin ve tıbbın olanakları rejenerasyona imkân verir. Çünkü başka bir hayvanın insanların depo organ sağlayıcısı olarak anılmasına karşıyım. Laboratuvarda sentetik olarak üretilen mesane torbası da (*B) bu konuda umut veriyor. Bakalım göreceğiz.

* readcube.com/articles/10.1111%2Fj.1399-...
*A en.wikipedia.org/wiki/Xenotransplantati...
*B the-scientist.com/?articles.view/articl...
*C onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joc...*D ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21805400
*E nature.com/ki/journal/v85/n2/full/ki201...
*F onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1...
  • Paylaş
7

Münevver İlbey, Benim biyoloji öğretmenim bahsetmişti bu konudan. Ne kadar arastirdiysam da dogru duzgun bilgi bulamadım. Eger bulduğunuz bilgileri paylaşırsanız çok sevinirim .

Ahmet Caner Sönmez, Elimden gelen en çabuk biçimde araştıracağım. Umarım aydınlatıcı bilgiler bulurum, soru önemli.

Münevver İlbey, Teşekkürler çok :)

Ahmet Caner Sönmez, Biraz ekleme yaptım cevaba. Bilginize. ; )

Münevver İlbey, Çok teşekkür ederim bu bilgileri toparladığınız için :)

Ahmet Caner Sönmez, Rica ederim daha fazla bilgi verebilmek isterdim, tam istediğim gibi bir hazırlık da yapamadım. Aceleye geldi. Dilerim daha ileri araştırma yolunda size ve ilgilenenlere şevk verir. : )

Şu anda insan üzerinde genetik deneyleri yapılması yasak dünyanın her yerinde yanlış bilmiyorsam. İngilterede iki anneden alınan genlerle tip bebek yapılması tartışmadaydı ama en son onaylandı diye duydum.
Ama sorduğunuz soruyla ilgili hiç bir şeyle karşılaşmadım. Yapıldığını zannetmiyorum. Şu an zaten genetik mühendisliği öyle mutant gibi şeyler yapmaya yeterli değil zaten.
  • Paylaş
2

Münevver İlbey, Yapildi ama sonra 35 gun yaşayıp öldü diye biliyorum ama daha fazla bilgi sahibi olmadığım için sordum.

Erhan Kılıç, Kaynağınız neresi diye sormak lazım. İnternetteki bilginin %70i yalan bilgidir. Büyük olasılıkla sizin bilgi aldığınız yer de ya bilerek ya da bilmeyerek yalan bilgiyi sunmuşlardır.
Bilginin gerçekliğine sunduğu kaynaklara göre değerlendirebiliriz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt