Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan EGO'larını nasıl tatmin eder?

Örnek vererek açıklar mısınız?Düzenle
Hangi yönde geliştiğine bağlıdır tatminkarlık. sanatçı ise alkış ,ekonomiye bağlı ise para, karşı cinse bağlı ise bir bakış yeterli oluyor .ego herşeydir kişinin varlığını temsil eder bunu kullandığımız alan ise karakteristik özelliğimizi belirler(B. K)
  • Paylaş
Edemez. Ettiğini sanır ama asla edemez. Elinde sonunda egosu çıkar yine ortaya..
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Egonun tekrar çıkması söz konusu değildir, o beslemek zorunda olduğun bir 'pet' gibi. Ve her acıktığında doyurmalısın. Daha derinlerde bir ego ise, onu yaşamını sürdürmesi için korumaları, kendi çıkarına olan şeyleri yapmalısın.

Şaman@unknow +1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 yanıt yaz da beğenelim küçük üstat ☺

Belki çizgi filmlerden hatırlarsınız birşeyler yedikçe büyüyen bir uzaylı vardı.Hiç doymaz sürekli yerdi yedikçe de büyürdü.Ona yiyecek birşeyler verilmediği zaman öfkelenir çevresindekilere zarar vermeye başlardı.Bu olmasın diye uzaylıya yemek verilmeye devam edilirdi.Tahmin etmişsinizdir ki buradaki uzaylı egodur,ona yemek veren ve verilmediğinde zarar verdiği çevre sizsiniz.Ego sürekli tatmin edilmek ister ve siz ona o tatmini verdikçe büyür ve daha fazlasını ister.Yani ego yok edilmediği sürece onu doyurmak ve tatmin etmek mümkün değildir.
  • Paylaş
Benmerkezcilikten kurtulmak için isteklerini biraz törpüle sen farkına varmadan kurtulmuş bulacaksın kendini.
  • Paylaş
Egondan kurtul, tatmin edemezsin gibi yanıtlar gelmiş ☺ Soruda açıkça egonun nasıl tatmin edileceği sorulduğu halde... İstediğiniz şeyleri yaptıkça, istediğiniz gibi oldukça egonuz tatmin olur. Ego illa da öyle bazılarının düşündüğü gibi kötü bir şey değildir. Yaşamak, bir kişilik, bir tarz sahibi olmak için ihityaç duyarsınız ona. Sadece egonuza aşırı derecede sahip çıkıp çevrenizdeki tüm diğerlerinin egolarını ezdiğinizde sağlıklı olmaktan çıkar, uzlaşmacı olduğunuz sürece egonuz sizi doğru yolda taşır.

Mesela bir şirket kurup yönetiyorsanız asıl siz egonuza sahip çıkmalı ve dediğim dedik olmalısınız. Herhangi bir işin çalışanlarınızın kolay bularak istediği A şeklinde değil de müşterinize sunup sattığınız ya da satacağınız kendi egonuzdan çıkmış B şeklinde yapılması için diretmelisiniz. Bu durumda diğerlerini ezmek yerine ikna ederseniz egonuz iyi bir iş yapmış olur. Başka tatminler şöyle olabilir, bir Rolex sahibi olmak isteyip onu aldığınızda egonuz tatmin hissi yaşar. Ego demek ben demektir, benliğinizi tatmin etmeden yaşarsanız önce psikolojiniz bozulur ardından fiziksel hastalıklar başlar. Egonuza sahip çıkın, o sizin benliğinizdir ama diğerlerinin benliğini ezerek egoist olmayın.
  • Paylaş
Kısır döngüden ibaret bir durum ettiğini sanır ama asla aşamaz
  • Paylaş
Başkaları üzerinden tatmin olarak.. .
  • Paylaş
1

Ali Şahin, En iyi olduğu konuların konuşulduğu konuşmalara dahil olabilir