Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan gözü en fazla ne kadar uzağı görebilir?

Gözün görebilme mesafesinin bir sınırı yoktur. 6 metre ile sonsuz uzaklıktaki cisimlerin görüntüleri lam ağ tabaka üzerinde oluşur. 6 metreden yakındaki cisimleri ise göz kasları uyum yaparak görüntülerinin tam yerine odaklaşmalarını sağlarlar. Bir cismi görebilmemiz için onun ışıklarının gözümüze gelmesi yeterlidir.
  • Paylaş
Gözün bir sınırı yok, cismin parlaklığıyla ilgili bir durum. Kuzey yarımküreden Andromeda galaksisinin yıldızlarını çıplak gözle görebiliriz ki uzaklıkları 2,5 milyon ışık yılı kadardır.
  • Paylaş
Dünyanın yuvarlaklığı, dünyadaki görüşümüzü 5 km civarı ile sınırlıyor ama bu gözümüzün sınırı değil. Gözümüz için uzaklık olarak bir sınır yok. Ama gördüğümüz kaynaktan bize ulaşan ışık miktarı yeterli olmalı. Tam karanlıkta 54-140 arası foton gözümüze ulaşmışsa cismi görüyoruz. Tabi, cisim uzaklaştıkça bize ulaştırabileceği foton sayısı aramızdaki mesafenin karesi oranında düşer.

Not: Yukarıdaki sayıyı livescience.com/33895-human-eye.html adresinden aldım. Site fotonların aynı dalgaboyunda (510nm yeşil ile mavinin tam ortası) olduğunu varsayarak bu sayıyı vermiş. Tahminen diğer durumlarda daha çok fotona ihtiyacımız var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

410 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları