Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanın güven problemi nerede başlar? Kişi karşısındakine güvenmeli midir? Sadece kendine güvenmek yeterli midir?

Güven hissi her başlangıçta, iş, arkadaş, eş, sevgili, kardeş için koşulsuz vermen ve karşıdan alman gereken bir histir. Başka türlü kendi ile bile bağ kuramaz insan, sonra bu güvenin ne kadar sağlam yada yeterli olup olmadığı sınanarak gerçekte kişiler durumlar arasındaki asıl güven miktarı, güven seviyesi netleşir sanırım. Bu tabi ki bir test yada hayatın sınavı değildir, kişiler birbirine pek çok yönden güvenip bazı yönlerde güvensizlik hissedebilir. Her talebe karşı bir güven algısı karşı tarafta daha az yada daha fazla olma durumu olabilir. Malumunuz ağaçta büyümedik biz bize benzeriz ama bi o kadar da benzemez. :)

ilişkiler önce veriş sonra alıştır :) önce sonsuz krediler verilir, sonra krediler olması gereken miktara göre devam eder yada limitlenir. Öz güven algısında öncelik sağlam kalmak içindir, ben diyebilmek içindir... Ama karşıdaki insan, iş yeri vsvsv deki yaşadığı sorunlarda yaşadığı güven sorunlarında öz güven ve kendine güven olarak 2 ayrı şekilde bakmak lazım.

Malumunuz kendine güven bana iş mi yok yada yahu bana adam mı yok içi boş bir megolomani de olabilir dikkatiniz :)) . Öz güven her işin altından kalkarım elimden geleni yaparım benimle ilgisi olmayan konuda analiz yapıp gerekirse değiştirebilirim diyen zihniyeti söyleyebilmektir. Herkes bence önce ben der yada önce can sonra canan. Var olabilmek için insanın kendine yapmayacağı iyilikte, kötülükte sınır yoktur :)

Sorunun cevabı kendine güven öncelik olsa da, etki edemediğin pek çok etken var bu etkenlere etki edemediğimiz için her insanın farklı kodlandığını ve çoğu zaman bana göreler ile hareket etmek yerine karşıdakinin durumda yaptığı davranışın alt kodunu yada nedenini bilirsek min. problemle keyifli ilişkiler korunabilir.
  • Paylaş
Bence güven problemi çocuklukta başlar. En basitinden bahsedecek olursak küçükken düştüğümüzde annemizin hemen yanımıza koşup bizi yerden kaldırması bile güven probleminin başlamasına sebeptir
  • Paylaş
İnsan kendine güvendiği gibi karşısındakine de güvenmelidir ki güven ortamı oluşsun
  • Paylaş
Bu yazdıklarım dahil kımse lanet olası bu yerde güvenilmeyi haketmıyo neden mi ?
çünkü bizler bildiğin doyumsuzuz doyumsuza güvenemezsin.
  • Paylaş
Güven problemi, kişinin doğru algısının yanlış olduğunu anlamasıyla başlar.

Başlangıç noktası inanmaktır. Temel anlamı her konuda açık-teslim olmaktır.
Kişi hayatı boyunca ailesi dahil her konuda güvenip paylaşabildiği sayılı insanı hayatına sokar.
Bu duruma örnek ilk aşkları verebilirim. Bunun dışında güven duygusu genellikle çocukluk arkadaşlıkları, askerlik gibi kişinin yalın halli durumlarından doğar.
Şahsi fikrim kişinin kendisine güvenmesinin yeterliliği üzerine on yıllarca deneyimlerden oluşmaktadır.
Ayrıca bu yazdıklarım iş hayatını kapsamamaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

434 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları