Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan hayatının hep bir döngü ve mücadele içinde olmasını neye bağlıyorsunuz?

Maslov' un da dediği gibi ... 3 Temel ihtiyacı karşılamak için çabalarız ilk başlarda Giyinme, Beslenme, Barınma ...

Sonraki evrede duygular girer işe; zaten kapital sistemin merkezi burasıdır ... İnsan duygularını sömürme ve dibine kadar kullanma üzerine kuruludur ... Toplum sisteminin mantığı; Toplumun (yaklaşık) % 10 u gösterişli bir yaşam sürerken geriye kalan (yaklaşık) % 90' ı o ihtişama ulaşmak için çabalar ... Bu da devamlı bizlere dayatılan lüks hayatı yaşama hevesiyle hayat boyu mücadele içine sürükler ...

Düşünsenize; her kez lüks residencelar da otursaydı, ferrari tarzı otomobiller her kezin altında olsaydı, maldiv adalarında her kez tatil yapabilseydi ... vb. Kim çalışmak isterdi ki ... Veya bunların hiç birisi var olmasaydı ?

Kapitalizmin izin verdiği kadar özgürüz ... .
  • Paylaş
Hangi canlının hayatı mücadelesiz geçiyor ki. Bir ağaç güneş ışığı, topraktaki besinleri çekmesine yarayacak su için mücadele verir. Bir otçul hayvan yeşil otları bulmak, yırtıcılardan saklanmak, bulunursa da kaçmak için. Etoburlar zaten sürekli koşarak avlarını yakalamaya uğraşırlar. Tabiata bakarsanız yaşam mücadelesi vermeyen tek bir canlıya rastlayamazsınız. İnsan hepsinden gelişmiş medeniyetler kurmuştur ama yaşamı için aynı diğer canlılar gibi mücadele etmeye devam etmek zorundadır. Tabii insanın mücadelesi diğer hayvan ve bitkilerinki gibi doğaya karşı ya da onunla berabermiş gibi gözükmez ama bunun nedeni insanın parayı icat etmiş olmasıdır. İnsan avını kovalamaz, güneş ışığı için kavga etmesine gerek yoktur, bir ayı gibi bulduğu inini savunmaz ama tüm bu doğal ihtiyaçları için dolaylı yoldan çalışmak ve para kazanmak, ihtiyaçlarını da para karşılığı sağlamak zorundadır... .
  • Paylaş
1

Abdulkadir Tumur, Tmm işte tamda bunu diyorum niye yani bu dawranislar bu mücadele hali tüm canlilarin bu mucadele hali.?? Farkli bir cewap istiyorum sizden??

Başka insanlarında olmasına
  • Paylaş
Döngüyü kırabiliriz ama mücadeleyi asla bırakamayız. Mücadele yaşamın/hayatın bir gereksinimidir. Asalak canlılar bile, bir yere yapışma ve düşmeme mücadelesi veriyor. Mücadeleyi bıraktığımızda ölmüşüz demektir. Bence sen rutin hayatından sıkıldığın için, mücadeleden yoruluyorsun. Rutinini değiştir. İşini değiştir, yaşadığın şehri değiştir. Evlen hayatını değiştir. Rutin içerisindeki zincirini kır. Kendine mutlu olacağın bir rutin oluştur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

256 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları