Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan hiç tanımadığı birine nasıl olumlu ya da olumsuz hisler duyabilir?

Biriyle ilgili hissettiklerimiz o kişi hakkında düşündüklerimizle ilgilidir. Bir kişiyle ilgili düşündüklerimiz de kendimizle.. Biraz açalım.. Kendimiz hakkında hepimizin iyi kötü bir fikri var.. Sorulduğunda kendimizle ilgili olumlu ve olumsuz özellikler sayabiliriz.. Bu özelliklerin bazılarını beğenir ve onlara sahip çıkarız, bazılarını ise kendimize hiç yakıştırmayız..

Yeni biriyle karşılaştığımızda, işte bu özellikleri ona yansıtırız.. Eğer kendimizle ilgili sahip çıktığımız bir özelliği karşımızdakine yansıtırsak ona karşı olumlu duygular hissetme ihtimalimiz çoktur.. Yansıttığımız özelliğimiz kendimizde kabul etmediğimiz yakıştırmadığımız bir özelliğimizse de karşımızdakine olumsuz duygular hissetme ihtimalimiz yüksek olur..

Neticede başkasında sevip sevmediğimiz özellikler hep kendimize ait taraflardır.. Ne kadar çok değişik tarafımızın farkına varır ve sahip çıkarsak o kadar bütünleşiriz.. Ne kadar bütünleşirsek diğerleri için hissettiğimiz öfke azalır.. Çevremizdekilerle temasımız da o oranda artar..
  • Paylaş
1

Haty Cross, yanıtınız için teşekkürler...

İlk defa gördüğümüz bir kişiyi daha önce tanıdığımız kişilerin yüzleri ile beynimiz karşılaştırıyormuş. Eğer sevdiğimiz biriyle benzerlik varsa bizde o kişiyi hiç tanımamıza rağmen olumlu duygular hissediyormuşuz (ilk görüşte kanım kaynadı demek herhalde bu olsa gerek). Sevmediğimiz biri ile benzerlik varsa o zamanda tanımadığımız halde olumsuz hisler besliyormuşuz. Bir seminerde dinlemiştim konuşmacı Cengiz Tavukçuoğluydu.
  • Paylaş
Beyin karşısına çıkan bir konu için önce geçmiş deneyimlere göre bir karar verir. Daha sonra verdiği bu kararın gerçekleşmesi için çaba gösterir. Öncelikle geçmiş hafıza kayıtlarını tarar ve karşıdaki kişi hakkında bir fikir üretir. Özellikle 0-6 yaşta ilişki kurduğu kişilerle eşleştirmeye çalışır. Örneğin karşıdaki kişi annenizle eşleşen özellikler taşıyorsa bu kişi annesinin o davranışına karşı olan duygularını hisseder. O kişiden elektrik aldım veya onu sevmedim diye ifade eder. Aslında ilk an için onu neden sevdiği veya sevmediği konusunda somut bir delili yoktur.

Bu beynin ters bir özelliğidir ve bir yönden de tehlikeli bir durum olabilir. Örneğin başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin
onu size çeker ve korktuğunuzu başınıza getirir. Sınavda heyecanlanacağından
korkan kişi heyecanlanır. Düşmekten korkan bir insan kayar düşer. Sevdiği bir
kişi ile arasının bozulacağından çekinen insan bir yandan da farkında olmadan onu kızdıracak davranışlarda bulunur.Sevgilisinin terk edeceğinden korkan bir birey onun kendisini terk etmesini sağlayacak her türlü davranışı hafif hafif yapar. Çünkü beyin odaklanılan hedef için çalışır. Hedefin sonucu olumsuz olsa ve bireye zarar verecek olsa bile onu gerçekleştirmek ister.


tavsiyeediyorum.com/makale_9939.htm
  • Paylaş
1

Haty Cross, yanıtınız için çok teşekkür ederim... bu arada siteyi çok yararlı buldum sağolun.

Belki 90'lar dan önce olsaydı, hadi canım olur mu öyle şey denirdi. Ama artık sosyal bağlar internet sayesinde o kadar farklı kuruluyor ki, bazen bir satırlık yazı bile o kişiyi merak etmeye itiyor insanı. Kendimi bu durumda çok kez yakaladım hakkında profil bilgileri dışında hiç birşey bilmediğim insanlara karşı insani hisler geliştirebilirmişim meğer. Üstelik yeri geldiğinde abartılı bile olabiliyor bu davranışlar. Demek ki insan gerçekten şu misali girdiği kabın şeklini alıyor :)
  • Paylaş
İlk önce insan karşısındakini baştan aşağı süzünce, karakteri hakkında, duyguları düşünceleri hakkında bi önyargı oluşturabilir, kişinin yanındakiyle sohbeti, kişinin duruşu, konuşması, gülüşü. Kısacası birini tanımadan yaptığı her hareketle kişinin karakterini tahmin edebiliriz ne kadar doğru yada yanlış tahmin olsada..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1965 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hiç tanımadığımız biri hakkında ilk hissiyatımız nasıl oluşur?