Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan ilişkilerinde beni "kaybeden" durumuna düşüren bir huyum var. Bu huydan nasıl vazgeçebilirim?

bir ortama girdiğimde ortamın yıldızıyla yakın olmak istiyorum.bana yaklaşan diğer kişileri görmezden geliyorum. ben de ortamın yıldızı olmaya çalışıyorum. ama sonuçta hem ortamın yıldızı bana yüzvermiyor hem de onun kankası, onun yerine gözdiktiğim için bana düşmanlık besliyor.ortamın yıldızının arkadaşı olamadığım gibi, eskiden benle ilgilenenler de artık ilgilenmez oluyor.zamanında ilgilenmediğim için?popüler insanların gözümü kamaştırmasına izin vermemeliyim.. ama nasıl?Düzenle
Eğer yıldızlar arasında yer bulmak istiyorsan; ilk atman gereken adım yıldızları yıldız yapan özelliğinden ötürü tebrik etmek ve taktik almak içinmiş gibi bunları nasıl başardığını sorgulamak olacaktır. Eğer buradan konuya girebilirsen, sonrası için yıldız dediğimiz kişiler muhakkak siz neler yapıyorsunuz, ne işle meşgulsünüz gibi sorularla sohbeti sürdürmek isteyecektir. Tam bu noktada en önemli özelliklerinizi, başarılarınızı ve takdir toplamak adına nerelerden bu noktalara geldiğinizi anlatıp, gizliden ben de boş değilim mesajı vermeniz gerek. Beğeniyi kazandıktan sonra tekrar mütevaziliği korumak adına sizin kadar olamasak da yavaş yavaş ilerlemeye çalışıyoruz gibi tümceler kullanmanız gerekli. Bu duruma karşılık olsun diye yıldız kişi de olur mu canım sizde çok iyisiniz gibi sözler söylemeye girişip hemen ardından nasihat bağlamında söylemlerine devam edecektir. Bu nasihatlar sizin için mücevher değerindedir. Çünkü bir daha ki başka bir yıldız ya da aynı yıldız kişi olsun kullanabileceğiniz malzeme olacaktır. Bu çarkı böylelikle her kişiden farklı şeyler (malzemeler) kaparak gelişimizi sürdürebilirsiniz. Bu gelişimin daha verimli geçmesi için çeşitlilik önem arz eder, yani sürekli iletişimi farklı kişiler ile sürdürebilmeye özen göstermelisiniz. Bu adımları zamanla uygularsanız, karşınızdaki kişi için dönen çark sizin için dönmeye başlayacaktır ve artık siz de başka kişilerin yıldızı olmaya başlayacaksınız. (Bu arada iyi bir iletişim için kitap okumak ve diksiyon eğitimi çok etkilidir). İyi çalışmalar. . .
  • Paylaş
Bu şen şakrak olan popüler, etrafında insanların döndüğü, hergün anlatıcak yenibirşeyleri olan insanlardan birisi olmak istiyorum ama öyle olamadığım gibi, onların arkadaşı da olamıyorum.. Bu tip insanlar gözlerimi kamaştırıyor elimde değil... Napmalıyım?
bu "ortamın yıldızı" olan popüler insanların gözümü kamaştırmasına izin vermemeliyim.. Ama nasıl? Onların kendi içdünyalarında o kadar mutlu olmadıklarını güçlü olmadıklarını maske taktıklarını da biliyorum.. Ancak ortamdaki başarılı ilişkileri beni etkiliyor ve onlara doğru çekiyor... Napmalıyım?

bir de şunu merak ediyorum... Ben ortamın yıldızına yaklaşarak sosyal statümü yükseltemiyorum
ancak bunu başarabilenler de var... Mesela bir önceki ortamımda böyle de bir kişi vardı? O nasıl başardı da ben başaramadım?

ortamlarda yer edineceğim derken malesef ki kendimi rezil ediyorum ve sonuçta kimsenin arkadaş olmak istemediği rezil ve ezik konuma düşüyorum
  • Paylaş
Sizin yapmanız gereken bir psikoloğa gitmek. Ortamın popüler insanının gözünüzü kamaştırmasının ardında daha ciddi problemleriniz olmasından şüphe duyuyorum.
  • Paylaş
Anlatmaya çalıştığın duygusal durum içerisinde bir birinden çok farklı kavramları barındırıyor. Dünyanın senin etrafında döndüğünü zannetmek, kendini önemli bir kişilik olarak hissetmek istediğinde önemsizliğinin yüzüne vurulması, bir kişiyle tahrik sonucu husumet ortaya çıkması ve içinde itibar eğiliminin kaynaklık ettiği şan ve şöhret eğilimi etkisi altında kaldığın benlik kaynaklı rahatsızlıklar sanırım. Benim algilarveteklik.com isimli bir sitem var ve orada duygu, düşünce ve psikolojimizdeki nefs kaynaklı anlık algılarımızın Allahın 99 İsmi çerçevesinde yorumunu yapmaktaya çalışmaktayım buna duygularımızın yönetimi de diyebiliriz. Eğer ilgilenirsen sana Zülcelali vel İkram, El Reşid, El Habir ve El Hafıd isimlerini okumanı öneririm ve umarım faydasını görürsün. Tabii ki hepsini okuman beni son derece mutlu eder :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

73 Görüntülenme3 Takipçi4 Yanıt