Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan komadan uyandığında nasıl hisseder?

Bir kişinin komadan çıkış hızı o kişinin beynine almış olduğu hasarın şiddetine bağlıdır. Eğer metabolik bir rahatsızlıktan dolayı komaya girmiş iseniz doktorların medikal tedavisine bağlı olarak kokmadan çıkış hızınız nispeten daha hızlı olabilir.
Bazı insanlar komadan ruhsal yada fiziksel bir engeleri olmadan da kurtulabilirler, ancak çoğunun fiziksel aktivitelerini geri kazanmaları bazı aktiviteler gerektirebilir. Hatta bir kısmına konuşmayı yürümeyi veya beslenmeyi tekrardan öğretmek zorunda kalabiliriz.
Ciddi şekilde yaralanan bir itfaiyecinin hikayesini okumuştum. Yangını söndürmeye çalışırken çatının altında kalıyor ve 10 yıl komada yaşamaya devam ediyor. Doktorların ona vermiş olduğu parkinson, depresyon ve dikkat eksikliği ilaçları ile uyanan adam uyanınca 14 saat boyunca ailesi ile konuşuyor. Çünkü hiçbir şey hatırlamıyor, geçen zamanın farkında değil ve merak ediyor.

Birkaç ay sonra ise zatürreden ölüyor. Bu durum üzerinde doktorların açıklaması şu şekilde; kişi komaya girdikten sonra bir kaç gün yada bir kaç hafta içerisinde uyanırsa yaşamaya devam edebiliyor, ama uzun süren komaların ölümle sonuçlanması çok yüksek ihtimal.
  • Paylaş