Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan ne zaman uyumalı?

Bu konuda daha önce 22:00 - 05:00 saat aralığının en doğrusu olduğuna dair birtakım yazılar okumuştum fakat bu sefer de benim aklıma şöyle bir şey takılıyor. Bu saat aralığını belirleyen şeyin günışığı düzeyi oluş kısmı. Yani her mevsim her ülkede bu saat aralığında aynı günışığı mı var, ya da kutuplara gidildiğinde çok farklı zaman aralıkları var mesela. Bu bakımdan ben saat aralığından bağımsız daha farklı terimlerle ifade edilebilecek bir yanıt bekliyorum.Düzenle
Biyolojik ritim gereği. Gece melatonin (uyku hormonu ) yine salgılanacaktır. Ortamın karanlık olması daha uyarıcı etki yapmaktadır. Örneğin güneş ışığından bağımsız stres hormonu dedğimiz kortizol de sabah 7.00-9.00 arası en üst seviyeye ulaşmaktadır.
  • Paylaş
6

Mavi Anka, Hangi ülke saatiyle sabah 7:00 - 9:00 demek istediniz? :) Anlamak istediğimi şimdi anlatabilmişimdir umarım...

Abdulkerim Özkan, işte söylemek istediğim biyolojik ritim örneğin kutuplarda 6 ay gündüz yaşanıyor ama o insanlar hiç uyumuyor mu ? onun gibi .:) insanın kendi ritmi oluşuyor . 24 sat diliminde uyuduğu vakit melatonin ( uyku hormonu ) salgılanırken uyandığı vakit erken vakitlerde kortizol (stres hormonu ) salgılanıyor.

Mavi Anka, Şimdi kafam aldı işte :D teşekkür ederim

Abdulkerim Özkan, Est.. rica ederim..

Gül Ay, Bir insan cok fazla uyumamali 4 saat yeter ve bu saat icinde vucut kendini toparlar zaten

Abdulkerim Özkan, 4 saat uyuyan ve bunu yeterli olduğunu söyleyenler var. Benim fikrim en az 6 saat uyunmalı. Uykuda ki rem ve non-rem dönemleri toplam ortalama 1,5 saatte tamamlanır. 6 saat uykuyu yeterli. Daha azı insanın kendini yorgun hissetmesine sebep olur diye düşünüyorum. Kendim de çoğunlukla 6-6,5 saat uyuyorum. Yeterli olduğunu da düşünüyorum .Tabi bunun içinde uyku saati de uyunan saat kadar önemli. Tavsiyem en geç 00.00 da yatakta olmanız. Ben eğitim öğretim hayatım boyunca bunu düstur haline getirdim diyebilirim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

30 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları