Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan neden bilmek ister?

Ben de herkesin bilmek istemediğine, çoğu insanın cehaletiyle mutlu olduğuna katılıyorum. Önerme doğruysa çoğunluk insan değil ya da önerme yanlış. Bence soruyu değiştirip "Bazı insanlar neden bilmek ister?" yapmalı. Çevrede bilmemek isteyen o kadar çok insan varken biraz garip bir soru olmuş. Hele PISA değerlendirmelerinde sondan 1. Ya da 2. Sırayı alan bu ülkede böyle bir soru abesle iştigal oluyor. Birazcık bir şey bilen insanlara monşer denen hatta eski başbakanın cumhurbaşkanlığı yarışında rakibini "profesörmüş" diye yuhalattığı bir ülkedeyiz. Millet bir kitap okuyor, onu da bilmediği Arapçadan okuyor, anlamıyor, dolayısıyla bilmiyor ve o cehaletinin kendisine yettiğinden çok emin. Ülkedeki okuma ve doğru yazma oranına bir bakın, bilmek isteyen var mı bu ülkede. . .
 • Paylaş
Bilgi güç'tür. Bilinmeyene karşı elde edilmek istenen güç.
 • Paylaş
Her insan istemez ki. Kimisi cehaletiyle mutludur, fazlasını öğrenmek istemez, zaten daha fazla bilinebileceğini de kabul etmez. Hatta öyle ki ne kadar az bilirse o kadar çok bildiğini düşünür...
 • Paylaş
Çünkü zeka ile merak paralel ilerler. Bir maymun bir gergedandan daha meraklıdır. Bir yunus balığı bir hamsiden daha meraklıdır. Bir Einstein, Hülya Avşar dan daha meraklıdır.
 • Paylaş
7

Doğan Ataman, İyi ama maymun gergedan tabiata, yunus hamsi denizde, einstain hülya dünyada yani kendi ortamında yaşamakta ve hiçbirinin ayrı statükoları mevcut

Nikola Teslanın Saçları, Bu ayrı statükoların sebebi olmasın? Sen diyorsun ki; statüko dengesizliği yüzünden zeka farklılık gösteriyor. Ben de tam tersini. Hülya abla bütün gün şarkı söylediği için mi zekası gelişmemiştir, yoksa zekası zaten geri olduğu için mi bütün gün şarkı söyleyip durmuşdur. İlk ihtimal gözüme daha büyük geliyor.

Doğan Ataman, Bilemiyorum. Aslında ilgi alanında gelişmek bilgi midir. Yada bir bilgi alanında gelişmek bilgi midir

Nikola Teslanın Saçları, Her bilgi bir ilgi alanında gelişmek değil midir? Bir bilgi alanında gelişmek bilgi değilse bilgi nedir?

Doğan Ataman, Yazdım ana konuda. Bilgi güç'tür. Bilinmeyene karşı elde edilen bir güçtür. Bir anlamda içgüdüsel durumdur. Çrneklemlerle anlatıp konuyu uzatma tarafında değilim. Bilerek bilgiye ulaşmanın haricinde öz bilgiden bahsediyor olabilirim. Bilinmyeni keşfeden beyni anlatıyor olabilirim. Hap bilgiden kon un ölüyoruz sanırım. Bilinen tüm gezegen ve evrenin etrafında başka ne olabilir? Gibi bilimsel bilgiden bahsediyorum. Mevzuat değişmeyen standart bilgi ve bilimi konu dışında tutuyorum. Açıklamam budur soruna.

Nikola Teslanın Saçları, Bu haliyle bile çok yetersiz bir açıklama bana göre. Tabi sadece benim şahsım açısından, görüşlerinize saygım sonsuz. Sorunun aslı, "neden bilinmeye karşı güç elde etmek istiyoruz?" olur, sizin merak tanımlamanıza göre. Açıklamalarınız bu soruya cevap vermiyor. Merakın ne olduğunu söylüyorsunuz, neden meraklı olduğumuzu değil. Bense meraklı olmamızın sebebi konusunda bir teori sunuyorum: zeki canlılar daha çok merak eder. Bir şekilde zeka merakı tetikler.

Doğan Ataman, Göreceli konuşuyoruz. Görüş yok her iki tarafta.

Öğrenmek istediğindendir. Ve öğrenmek neden kötü olsun ki aksi takdirde yararı vardır. Konular hakkında bilgi sahibi olmak konu kapasitesini geliştirmesinde yarar sağlar
 • Paylaş
1

Erkan YILMAZ, Yaratılış itibariyle duşunen bir varlık olduğu için zaten merak etmiyorsa ya Alzheimer dır yada zihinsel engelli ya da saf kaygısız ...

İlk insan dan beri genetiktir ilk insan neden bilmek istemiştir hayatta kalmak için beyni onu harekete geçirmiştir bence
 • Paylaş
Bilmek Anlamı

tdk.gov.tr/index.php? Option=com_gts& kel...
İnsanın Bilmek İsteme İhtiyacı Duyması
İnsan bildiğinden korkmaz ya bilmediğinden korkar misali gibi insan bildiğini karşı tarafa aktarır sevdiğini bilir yaşadığı hazzı bildiğiyle karşı tarafa aktarır bir bebek gibi merak etmeye bilmek Ahlakıyla doğar büyür yaşar ve ölürüz insan bilmek ister en ufak bir şeyi annesinden babasından görür merak eder aslında başta insan da olan düşünmek akıl mantık bir takım duygularla birleşerek bilmek isteme duygusuna dönüşür insan başta dediğim gibi bilmek ister ki kandırılmasın gelen tehlikelere vs durumlara karşı bilmesi onun savunmasıdır.
 • Paylaş
Hz. Allah'ın 'Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim. ' hadis-i kutsisi neden bilmek istediğimizi açıklıyor yeterince.
 • Paylaş
1

Şaman, Hz. Allah ne yahu?

İnsan bilmek ister çünkü; kendisi de bilir ki fıtratı gereği bilene değer verir, verilir. Kendisini bilmesi, başkalarını bilmesi, doğayı bilmesi, varlığı, maddeyi bilmesi vs. onu değerli kılar. Binaenaleyh aslında insan değerli olmak için bilmek ister. İnsanın hakikatinde kainatın en değerli varlık oluşu hayvan- ı natık olmasındandır. Bu nimeti yaşamak için de bilmek elzemdir.
 • Paylaş
3

Doğan Ataman, Dinozor politikacıların sözlerini görür görmez okumayı bıraktım. Zira midemi bulandıran insanlar. Bunu bilmenizi istedim.

Adem Ünal , O politikacıların dinozorluğu sizce onların nesinden geliyor? Kullandıkları kelimelere mi takılıyorsunuz? İfade edin, biz de bilelim.

Adem Ünal , Mantık ilmi ile az bi ilginiz varsa yazılan terimlerin bizzat oradan çıkarıldığını görürsünüz .

Keske bilmek istese
 • Paylaş
İnsan neden bilmek ister sorusunun cevabını öğrenebilmek için bilmek ister. .
 • Paylaş
1

Gurkan Bektaş, Paradoks'a düşürne bizi :)

Öğrenmek için. Bir de toplum olarak çok meraklı olduğumuzdan bizi ilgilendireni de ilgilendirme yeni de öğrenme isteğimiz den kaynaklanıyor.
 • Paylaş