Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan neden kendisine zarar verir?

Üstesinden gelemediği sorunlarının acısını başka bir acıyla bastırmak
 • Paylaş
Suçluluk duygusu ... ?
 • Paylaş
Asında insanın ne zaman kendisine zarar verdiğini bilmesi daha önemli olabilir. Kendi yararına olduğunu karar verdiği eylem ve düşünceler belki de tamamen zararına olabilir. Bu nedenle kasıt aranmaksızın, tamamen iyi niyetli olarak düşürken bile insanın kendine zarar vemesi mümkündür.

Örneğin yetenekleri kosunda olumsuz inanç geliştirerek bunları kullanamaması sonucu daha iyi yaşam standartları elde edememesi gibi. Amaç kendine zarar vermek değil burada ancak sonuç "zarar vermek".
 • Paylaş
Zevkler ve renkler tartisilmaz
 • Paylaş
Zarar verenler yeteri kadar zarar verememistir, bunun için yeterli seviyeye ulaşmak için kendi kendine zarar verirsin.
 • Paylaş
Kendine zarar vermenin çeşitli yolları var. Her insan kendine zarar verir. Ama isteyerek ama istemeyerek. Kimisi düşünceleriyle mental olarak zarar verir kimiside sigara alkol vb. ürünlerle. Çıtayı yükseltip koluna jilet atanları da gözardı etmemek lazım :)
 • Paylaş
Kendine zarar vermek bireyin kendisini cezalandirma istegidir. Yaptiklarindan utanc, sucluluk veya pismanlik benzeri duygular hissediyorsa kendine ya fiziksel ve/veya zihinsel zarar vermek ister.
Zarar verildikten sonraki rahatlama, arınma duygusu bu insanlarda bagimlilik yapar.
 • Paylaş
Ego
 • Paylaş
Termodinamiğin ikinci yasası olan entropi yüzünden diyebilirim.

Fen Bilimlerinin en önemli yasası her şeyin yıprandığını söyleyen yasadır. Canlılar yaşlanır ve ölür, otomobiller paslanır ve evrendeki düzensizlik artar. Bilim adamları düzensizliği Entropi adı verilen nicelik ile ölçerler. Sistemlerdeki düzensizlik arttıkça, entropi de artar. Bu durum da faydalı (iş yapabilir) enerji miktarını azaltır. Faydasız enerjiyi (entropi) arttırır. (Vikipedi)

Daha çok madde ile ilintili görünse de ; bu açıklama ruhun da benzer bir süreçle yıprandığını / yıpratıldığını düşündürtüyor bana.

Çok gülme , arkasından kötü bir şey olur !! Sözü de , bence buradan çıkıyor. Mutlu , belki de kusursuz bir huzur veren anın , bozulmaya başlayacağı tepe noktasına ulaştığı ve dağılmaya doğru gidişindeki negatiflik.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak !! Sözü de buna benzer bir çağrışımdır benim için.

Buradan şöyle bir sonuca varıyorum , insan bilinçli yada bilinçsiz bir zarar verme eğiliminde değildir. Bedensel yada ruhsal bir entropiye girmiş , kendi sonuna doğru ilerlemekte olan bir canlıdır.

Kalan her şey birer bahane oluyor.

Selamlar
 • Paylaş
Özkıyım düşüncesinin özellikle major depresif dönemlerde geliştiği tespit edilmiş. Çok da sürpriz bir sonuç değil. Depresif acı çekmiş kişiler bilirler, bazen hayat o kadar acı vermeye başlar ki, siperde kan kaybeden askerin kendini vurması gibi insan da hiçliğe kapı açar. Ne olacağı önemli değildir ama hayat artık yeterince acı vermiştir.

Depresyon sağlıklı bir ruh hali olmadığından burada kişinin olaylara mantıklı bakması çok olası değildir.
 • Paylaş
Vicdan?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

545 Görüntülenme12 Takipçi11 Yanıt