Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Azla yetinse hep aynı yerde kalırdı. Bu insanların hepsinde olan bir güdü biz belli bir açıdan baktığımız icin olumsuz olarak görebiliriz ama diğer taraftan çok gerekli. Mesela güneşle yetinmeyip ampulün bulunması. Önemli olan bu güdüleri yönlendirebilmekte bence.
 • Paylaş
İnsan diye genellemek pek uygun sayılmaz aslında. Bu soruyu "ben neden hep daha fazlasını istiyorum? " şeklinde kim düşünüyorsa kendisine sormalıdır. Çok yorgun olunca çok uykumuz gelince çok uyuma ihtiyacında oluruz ve muhtemelen kendimize böyle bir durumda neden hep çok yorgun olduğumda çok dinlenmek istiyorum diye sormayız. Bir şeyin fazlasını istemek, istediğimiz şeye göre değişir. Bu anlamda hep de kötü sayılmaz. Ama hep daha fazla istiyorsak burada sorun hep olmasıdır.
Bir şeyin hep ya da hiç olması genellikle bir uyumsuzluktur. Bu nedenle, kişi neyin ne zaman fazlasını istiyor, fazla ile kastettiği ne ve bu işini görecek bir şey mi değil mi, kötü bir sonuç mu alıyor bu beklenteisi nedeniyle vb. soruları kendisine sormalıdır. Çünkü bir yandan olabildiği kadar azını tercih eden insanlar da vardır.
 • Paylaş
1

Cihan Cihan, İnsan diye geneleme yapmak aslında sadece benim kulandığım türden bir üslup değil yanılmıyorsam bilim dünyasının geride bıraktığı parlak yıllara baktığımızda bu üslubun sıkca kulanıldığı bariz ortada ve bizler onu okuduğumuzda aslında bazı insanları kastettiklerini idrak ederiz .Ben neden daha fazlasını istiyorum ,çıkarımınızdanda rahatsız olduğumu söyliyemem ,evet hergün karşılaştığımız onlarça olay olgu karşısında bizi kendisine daha çok çeken veya çekmesini istediğimiz durumlar var, lakin bu konuda yanılıyorsunuz ben bu soruyu sorarken müşahide ettiğim bazı durumlar arasında ,insandaki isteme içgüdüsüde var, tamamen bilgi alma amaçlı sordum . Bunun dışında kalan kısımlarda size katılıyorum ve verdiğiniz bilgilerden dolayıda size teşekkür ediyorum .Üstelik minimalist bir yaşam tarzım var :)

Daha azının kıymetini anlayamayacak kadar kör olduğu için
 • Paylaş
Cüzi irade insanı kısıtlar. Ama insanoğlu nefs sahibi olduğundan hep daha çok ister. .
 • Paylaş
Çok basit hayatta kalma içgüdüsü. Ne kadar fazla o kadar yaşam garantisi.
 • Paylaş
Allah'ın Kuranı Kerimde de dediği gibi insanoğlu nankördür. İmtihan olarak gönderildiği bu dünyaya da gücü yetebilecek kapasitede zor bir nefisle gönderilmiştir.

Onda olmayıp da başkasında olana bakar halbuki onda olup da başkasında olmayana baksaydı nankörlük etmeyebilirdi.
 • Paylaş
Çünkü istemek bedava.
 • Paylaş
Çünkü gözü doymuyor yanii bence
 • Paylaş
Çünkü ,
"Gerçekten malının kendisini ebedi kılacağını sanıyor. . " (Kuran: 104.3)
İşte ondan dolayı.

Aklıma Tolstoy'un "İnsan Ne İle Yaşar" kitabının ,
içindeki hikaye geldi. Hep daha fazla, daha fazla, fazla fazla.. Derken öldü.
Doyumsuzluk.
 • Paylaş
Savaşmak insanın doğasında var. Bundan dolayı mücadele etmek istiyor. Eğer bu mücadele dürtüsü faydalı besinlerle büyütülürse, insan dediğin azmediyor. Yok eğer kötü beslenirse, bu kez aynı insan hırslanıyor. Akıl kârı bir mücadele azim ile başlarken yoldan sapmış bir mücadele hırsın eseri olmaktadır. Hırs dürtüsel hareket eder ve insanı daha fazlasını istemeye götürür, kişiyi doyumsuzlaştırır. Haliyle yoldan saptırır, kuralları unutturur. Azim ise temkinli olmakla birlikte ilerlemeyi sürdürme gayretidir ki fazlasını istemektense var olanı korumaya götürür insanı.
 • Paylaş
Durkheim'in "birey psikolojisi" kuramında da belirtildiği üzere, insan nefsi sınırsızca doyumsuzdur. Bireylerin vahşi doğadaki doğal eğilimleri bu yönde... Esasında biyolojik nedenlerden kaynaklı bir durum diye düşünüyorum. . .
 • Paylaş
1

Nevra, Durkheim hmm. okurum arada..
"Bireyciliğin meselesi" diye kitap aldım, okumayı beklemekte.. Hadi bakalım.
Bi de şu var :
"İnsanoğlunun bir vadi dolusu malı olsa, ikinci bir vadi dolusu mal daha ister. İki vadi dolusu malı olsa, üçüncüsünü ister. İnsanoğlunun gözünü ancak toprak doyurur.”
Yalnız Durkheim'in değil, Muhammed Aleyhisselam'ın sözü.

Bilgi öğrenmede hep daha fazlasını istemişimdir. Bilgi öğrenmenin de bir sınırı yok olduğuna inanıyorum. Onun için beni mutlu ediyor. Düşünsenize o bilginin tüm olanaklarına sahipsiniz, ne kadar da kötü. O zaman ne kalır ki geriye ...
Örneğin anneannemin sohbeti bana çok keyif verir. Çünkü bilirim ki bu yaşa kadar yaşamış olduğu bazı şeylerin, kadar değerli olduğuna inanıyorum.Ben de bu vesile ile bilgilenmiş oluyorum.
Ya da bir tarihi kitap okuduğumda kendimden geçiyorum. O öğrenmiş olduğum bilgilerin tadını aldıkça daha fazlasına ulaşmak istiyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

49 Görüntülenme13 Takipçi12 Yanıt