Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan olabildiğince derin düşünür de, olabildiğince sorularına cevap bulamaz mı?

Öncelikle şunu not edelim, bir konudaki tefekkürün derinliği o konudaki ilminiz ile orantılıdır.

Yani bilgi sahibi olmadığımız bir konuda düşüncelerimizin omurgası olmaz. Biraz daha açalım isterseniz, örneğin vahiy yer ve gökteki delilleri üzerinde düşünceye davet eder. Yani kendisini okuyanı, kainatı tek bir ayet olarak görmesini ve bu ilmi araştırarak, tefekkür etmesini söyler.

Bu anlamda vahyi yüzünden okuyan kulların çoğu amin der kitabı kapar. Kitaptaki ayeti hayatında ilkeye geçirip o ayetin kendisine verdiği rolü oynamaz. Yani düşünmez ve ne az düşünüyorsunuz ayetiyle kendini ikaz eden kitabın sonunda amin demeye de bir ömür devam eder.

Bu sebeple hiç bir zaman o ayeti, o kitaba iman dahi etmeyen, astronomi  vb. bilim dallarındaki  ilim adamları kadar hakkını verip okuyamaz dolayısıyla derin düşünemez.

Hasılan derin düşünme düşündüğümüz konuda derin bilgi orantılıdır. Ana sorunuzu da  yarın cevaplarım inşallah.
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Cevabının devamını bekliyor olacağım...

İnsan diğer tüm insanların sorularını yanıtlayabilir, ama sorular kendine ait olduğunda yeterince objektif, "ben" mantıklı, menfi cevaplar aradığı için takılıp kalır. Kendine duymak istediği cevapları vermek ister, ama gerçeğin ne olduğunu da iyi bilir bu yüzden sürekli karamsar var karmaşıktır.
  • Paylaş
Bulamıyor maalesef. Ben bulamıyorum. Son derece cevapsız bırakıldığımız bir dönemin içinde hissediyorum insanlığı. Okuyanı da okumayanı da bilmiyor olayların hikmetini. Benim çevremde böyle en azından. Ya etrafımızda dönen cevapları göremiyoruz bir çoğumuz, ya Tanrı algımıza indirgemiyor, ya doğru cevap veren çıkmıyor, ya da 'neden' sorusuna dair ürettiğimiz yüzlerce ihtimallerden biri bile yerine oturmuyor.  
Sonra da vazgeçiyorsun cevap aramaktan. İşte bu en kötüsü!
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Hazırcılığa yatkınlığımız aramaktan vazgeçtiğimizdendir...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

261 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları