Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan saatlerce yürüyebilir de neden saatlerce koşamaz?

Her egzersiz birbirinden farklıdır ve vücutta değişik şeylere neden olur. Sokakta koşmakla koşu bandında koşmak arasında bile çok fark varken, yürümek ve koşmayı kıyaslayamayız. Her seferinde bir sonraki koşuda daha rahat koşarsınız ve doğru hareket ettiğinizde çok uzun süre koşabilecek duruma gelmek mümkündür. Yine de koşmak yürümekten çok daha zordur.
Koşarken vücudumuzda olanlar:
  • Koşmaya başladığımız anda vücudumuz ATP enerjisini kullanmaya başlar.
  • İlk 90 saniyede, hücrelerimiz daha çok ATP üretmek için glikojen parçalar. Glikojen kaslarımızda bulunan bir tür glikozdur. ATP, ADP'ye dönüştürülür ve laktik asit salınmasına yol açar.
  • 10 dakika sonra, oksijeni efektif kullanabilirseniz yağ ve glikoz yakmaya devam ederiz. Ama eğer koşmaya alışkın değilsek, akciğerleriniz maksimum VO2 seviyesine ulaşır. Bu, kaslarımızın en hızlı hareket edebileceği noktaya ulaşmış olması demektir. Bu durumda da laktik asit vücudumuzu şişirir çünkü ATP ihtiyacımızı karşılayamayacak noktaya gelmiş oluruz ve koşmak çok zor bir hal alır.
  • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, Peki bu esnada nefes ayarlanması nasıl yapılmalıdır?

Ece Naz Sonat, Koşarken ve diğer her egzersizde nefes çok önemlidir. Kısa Kısa nefes almak yerine derin nefes almak tercih edilmelidir. Egzersizin zor kısmında, mesela ağırlık kaldırırken nefes verilir, indirirken nefes alınır. Koşuda ise doğru olan, nefes alırken 3 adım, verirken 2 adım tekniğidir.

Ayhan Şimşek, :) işte şimdi mükemmel oldu, teşekkürler.

Ece Naz Sonat, Rica ederim, iyi koşmalar :)