Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan tutkularını nasıl bulabilir?

Tutku da bir histir. İnsan tutkularını televizyon izlerken, yapması gerekenleri ya da geçmişe olan pişmanlıklarını düşünürken farkedemez. Bunun içindir ki; öncelikle bireyin dinlenmesi (ruhen ve fiziken), sağlıklı bir yaşama sahip olması gerekmektedir.

İnsanın tutkuları aynı şeylere bakıp farklı şeyleri görebilmek gibidir. Kişinin kendisinde özel bir şeyleri görmesi, farketmesi, hissetmesi ve yaşaması ile başlar tutkular. Kendini canlı, hayatta hissetmesini sağlayan hislerdir. Aynı zamanda sürekli içinde barınan, diğer bütün hislerden (üzüntü, mutluluk, kırgınlık, heyecan gibi) beslenen ve büyüyen; büyüdükçe olgunlaşan, belirginleşen duygulardır.

Tutkular da değişebilen hislerdir. Nasıl sürekli mutlu olamıyorsak veya her zaman ağlamıyorsak; sürekli de bazı şeylere tutkulu olamayız. İnsan tutkularıyla; baskı olmadan, kimsenin etkisi altında kalmadan gerçek anlamda yaşayabilir, tanışabilir ve uzlaşabilir.

Tutkular, insanın içinden gelen, içgüdüsel, duygusal, çoğu zaman mantıksız, bazen de hayalperest duygulardır. Bireyin tutkularını anlaması ve bulması için de kendini tanıması, kendisiyle başbaşa kalması, iç seslerini dinlemesi gerekmektedir. Kısacası insan tutkularını bulmak istiyorsa öncelikle kendisini bulmalı, keşfetmelidir.
  • Paylaş
İnsan tutkularını bulamaz. Tutkular insanı bulur. Yoksa da yoktur.
  • Paylaş
Tutkularını düşünerek bulamazsın. Eğer bir şeye tutkun varsa zaten onu yapıyorsundur. Bir şeyleri düşünerek acaba tutkum mu diye sorarsan bu senin için anlık bir tutku olur ve çabuk sıkılırsın. Bu yazı yazmak gibidir. Bir anda ilham gelir ve eline kalemi alıp yazarsın. Düşünmezsin acaba ne yazsam diye. İçinden geldiği gibi davranırsan tutkularını aramak zorunda kalmazsın.
  • Paylaş
Tutku insanın içindeki eğilimler ve bu eğilimler doğrultusunda sürekli yaptığı davranışlardan ortaya çıkar. İnsanın hareket, irade ve algılarında meydana gelen coşkuyla anlaşılır. Birçok düşünür tutku üzerine araştırmalar yapmıştır ve zihinden ayrı davranışları etkileyen duygular olduğu konusunda ortak noktada birleşmişlerdir. Sizde bunlardan yola çıkarak en çok sizi coşturan şeyleri bulup tutkularınızı keşfedebilirsiniz. Unutmayacağınız şey, tutkunuzu bulduğunuz zaman onu iradeli ve dozunda kullanmanızdır.
  • Paylaş
Tutku,yapmayı sevdiğin şeylerdir,düşündüğünde seni heyecanlandıran şeylerdir.Tutkularını bulmak için bazı ipuçları:

  • Yeni şeyler keşfetmek için her konuda meraklı olmalısın.
  • Önce küçük tutkularını bulmakla başla,daha sonra büyüklerini kolayca bulabileceksin.
  • Yapmaktan hoşlandığın şeyleri yapmaktan asla vazgeçme.
  • Hayatın tadını çıkarmaya yoğunlaş,tutkular seni gülümseten şeylerdir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1294 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları