Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan tutkusunu nasıl bulur? Zaten sahip olduğun bir şeye tutku duymaya çalışmakla ortalığı, ruhumuzu toplayabilir miyiz?

Tutku çoğu zaman iki çeşittir diyebiliriz. İlki; belirli bir şeye sahip olmaya, onu elde etmeye dair hissedilen tutkudur. İkincisi ise halihazırda sahip olunmuş olan şeyi yaşamaya, onu hissetmeye dair duyulan tutkudur. Hayatın birçok noktasında bu iki tür tutku ardı sıra gelir. Bunun sebebi ise tutkunun kendisine dair beslenen alışkanlıktır.

Halihazırda sahip olduğumuz bir şeye tutku beslemeye çalışıyorsak, onu elde etmekten ziyade onu daha farklı şekillerde ve devamlı yaşamaya dair bir tutku beslememiz gerekir. Zira bu hareket, elimizdeki alanı yaşamaya devam etmekten ötürü duyacağımız hazzın bizdeki izini, yani bizdeki alışkanlığını tetikleyecektir. Sonuç olarak bu da bizi o şeyi tekrar tekrar yaşamaya dair bir tutkuyla doldurur ki buna kısaca tutkunun kısır döngüsü diyebiliriz.

Eğer ki alışkanlık ve tutku arasındaki denge korunuyorsa, bünye bundan kolay kolay sıkılmayacaktır. Böylece tutkumuz canlı kalırken, alışkanlığın hazzı da her dem tadı damakta kalacak şekilde hayatımızda yer edinir. Bunun stresi bastıracak, söndürecek bir etkisi olduğunu da düşünürsek, duygusal depremlerin toparlanmasında veya kafanın dağıtılıp zihnin rahatlatılmasında etkisi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her alışkanlık gibi bu alışkanlık da tutkunun yaşanamadığı noktada krize neden olabilir. Zaten bu yüzden denge önemlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

35 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt